Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Beyaz Dişler İçin Yapılması Gerekenler

Çoğu insan dişlerine saçından, kıyafetinden daha çok önem vermektedir. Dişlerimizin hayatımızda pek çok önemli yeri vardır. Dişlerimiz bize rahat ve kolay yemek yiyebilmemizi, rahatça gülmemizi ve kolayca konuşabilmemizi sağlar. Maalesef pek çok çok kişi bunun bilincinde değillerdir. Ancak dişlerimiz ağrıdığında, çürüdüğünde ve çıktığında dişlerinin önemini anlıyoruz. Diş bakımı asla ihmale gelmemelidir.

Dişlerimizin kirlenmesinin en önemli sebeplerinden biri düzensiz, eksik ve yanlış fırçalamaktan olur. Çünkü dişlerin yapısı çok hassastır. Yeteri kadar temizlenmedikten sonra birçok diş eti hastalıkları ve diş çürümelerine neden olur. Dişlerimizin bakımsız ve kirli olmasını sağlayan pek çok nedenler vardır. Bunlar dişlerimizde en sık olarak görülen diş taşının  dişlere yerleşmiş olmasıdır. Herkes rahat ve güzel dişlerinin olmasını ister. Ancak bazı diş yapılarına göre bazen dişler düzenli fırçalansa bile bembeyaz olamazlar. Bunu için pek çok sayıda pratik ve kolay yöntemler vardır. Aynı zamanda dişlerinizin beyaz olmasını sağlayan birçok meyveler vardır. Bunlar elma, armut, çilek, portakal gibi meyvelerdir. Bu meyveleri tüketerek diş sağlınıza katkıda bulunabilirsiniz. Beyaz dişler için yapılması gereken diğer maddeleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Beyaz Dişler İçin Neler Yapılmalıdır?

1. Diş Fırçalamak

44a33686-b770-4388-9d48-494f0f7791fe1

Beyaz dişlere sahip olmak için günde ne az 3 kez dişler fırçalanmalıdır. Düzenli ve doğru fırçalanmış dişler her zaman bembeyaz olan dişlerdir.

2. Çilek

Çilek-nedir

Beyaz dişlere sahip olmak için bir çileği kaşık yardımıyla ezin daha sonra çileği diş fırçanıza sürerek dişlerinizi fırçalayın ve bunu yaklaşık iki hafta boyunca tekrarlayın. İki hafta sonra bembeyaz dişlere sahip olmuş olacaksınız.

3. Karbonat

Baking_Soda

Bir miktar karbonatı diş fırçanıza sürünüz daha etkili olmasını istiyorsanız üzerine bir  veya iki damla limon sıkın. Daha sonra bu oluşturduğunuz karbonat ve limonla dişleriniz yavaşça fırçalayınız. Ancak bu karışımı kullandıktan iki yada üç gün sonra kullanınız. Çünkü karbonat diş etinize zarar verebilir. Yaklaşık üç hafta sonra bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

5. Ada çayı

ada-cayi-neye-iyi-gelir

Poşet çay olarak satılan ada çayının bir tanesinin içini açıp küçük bir kaseye boşaltıyoruz. Daha sonra kaseye boşalttığımız ada çayının üzerine bir çay kaşığı tarçın ve bir çay kaşığı karbonat ekleyin. Bu karışımı karıştırıyoruz ve ıslak diş fırçamızı bu karışıma batırıyoruz. sonra dişlerimizi bu karışım ile her gün fırçalayınız.

6. Sofra Tuzu

fft20_mf4715417

Dişlerinizin beyazlaması için önemli yöntemlerden biri de sofra tuzu. Sofra tuzunu bir kaseye boşaltın ve boşalttıktan son yine ıslak bir diş fırçasını tuza batırın ve dişlerinizi bu tuzla fırçalayın. Dişleriniz fırçaladıktan sonra ağzınızı su ile gargara yapmayı unutmayınız.

7. Kavun Çekirdeği

YAĞLI KAV

Mevsiminde olan bir kavunu alın ve çekirdeklerini kurutun. Daha sonra kuruttuğunuz bu kavun çekirdeklerini blenderden geçirin ve un gibi olmasını sağlayın. Un haline gelen kavun çekirdeklerini diş fırçanıza sürün ve daha sonra dişlerini kavun çekirdeği ile diş etinize değdirmeden fırçalayın. Daha sonra dişlerini bir diş macunu ile fırçalayın. Böylece dişleriniz olması gerektiği beyazlıktan çok daha fazla beyaz olacaktır.

8. Limon

limon-faydalari

Diş beyazlamasını sağlamak için yarım limonu bir kaba sıkın. Ancak direk limonu dişlerinizle temas ettirmeyiniz çünkü limon asitli olduğu için diş ve diş etlerine zarar verebilir. Bu nedenle yarım limon suyunu bir bardak su ile karıştırınız ve ağız gargarası olarak kullanın. Bu işlem dişleri fırçalamadan temizleyecektir. Bu limonlu gargarayı haftada üç kez yapmanız yeterli olacaktır.

9. Portakal Kabuğu

Portakal-ve-Portakal-Kabuğu

Portakal kabuğu yüksek miktarda C vitamini ve kalsiyumu içeriyor. Bu nedenle ağzımızdaki bakterileri öldürüyor ve dişlerimize bakım yapıp onları güçlendiriyor. Bu portakal kabuğunu haftada dört kez uygulamanız yeterli olacaktır.

10. Muz Kabuğu

muz-kabugu

Muz kabuğunun içinde bolca miktarda potasyum içerdiği için dişleri beyazlatma özelliğini taşıyor. Muzu soyun ve kabuğunu dişlerinize yavaşça bastırarak dişlerinize sürünür. Ve bu şekilde dişleriniz beyazlayacaktır. Bu muz kabuğunu günlük olarak kullanabilirsiniz hiç bir sakıncası yoktur.

11. Gliserin

gliserin

Gliserini kullanmadan önce dişlerini güzelce fırçalayın ve bol suyla yıkayın. Daha sonra diş fırçanıza en fazla iki damla gliserin damlatın ve dişleriniz yavaşça fırçalayınız. Gliserin dişlerinizdeki bakterileri öldürecek, temizleyecek ve ağzınızdaki çürüklere de etkili olacaktır.

12. Lifli sebzeler

lifli-yiyecekler

Bazı lifli sebzeleri yemekte dişlerini beyazlatabilir. Bunların en önemlileri salatalık, havuç, brokoli gibi sebzelerdir. Bu sebzeler kalsiyum ve potasyum içerdiği için dişlerinizi temizlemede etkili olur. Ayrıca bu sebzeler sadece diş sağlığına değil vücut sağlığınızda korumaktadır.

13. Beyazlatıcı Diş Macunlar

Diş Macunu

Günümüz piyasasında bolca bulunan bu beyazlatıcı diş macunlarını diş fırçasının üzerine sürmüş olduğunuz normal diş macunun üzerine sürün ve dişlerinizi fırçalayın. Bu beyazlatıcı diş macunlarını her gün kullanabilirsiniz. Kullanmış olduğunuz bu beyazlatıcı diş macununu yaklaşık bir hafta boyunca düzenli olarak kullandığınızda dişlerinizin beyazladığını fark edeceksiniz.

14. Elektrikli Diş Fırçası

Elektrikli-Dis-Fircasi-

Elektrikli diş fırçaları diş beyazlatmada önemli bir yeri vardır. Çünkü elektrikli diş fırçaları normal diş fırçalarıyla fırçaladığımızda ulaşamadığımız her yere ulaşıyor. Bu şekilde diş aralarında herhangi bir mikrop bırakmıyor ve dişlerinizi daha iyi temizlediği için dişlerini beyazlatıyor ve dişlerinizin çürümesi bu şekilde engelliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.