Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Beyaz Ekmeği Bir An Önce Bırakmak İçin 7 Sebep

Özellikle fırının önünden geçerken yaydığı koku yüzünden ona bayılıyoruz. Belki de bu yüzden ülkemizde beyaz ekmek çok fazla tüketiliyor. Her ne kadar diğer ekmek türleri önerilse de alışkanlıklar sonucu en yoğun biçimde beyaz ekmek tüketiliyor. Beyaz ekmek içerdiği beyaz un sebebiyle zararlı. Günümüzde en çok tüketilen yiyeceklerin başında beyaz ekmek gelir. Beyaz ekmeğin zararları hemen hemen tüm beyaz undan imal edilen yiyecekler için geçerli. Ekmekte beyaz un kullanılmasının sebebi saklanma ömrünün diğer unlara göre daha uzun olması. Yıllarca insanlar bu doğrultuda beyaz ekmeğe alıştırılmış ve damak tatlarında silinmesi kolay olmayan bir yer etmiş beyaz ekmek. Beyaz un kullanımının bir diğer nedeni de beyaz unun daha kolay hamur kıvamına gelmesi. O yüzden aslında beyaz ekmek vücudumuz için çok zararlı. Bunu pek çok ünlü doktor da sık sık televizyonda dile getiriyor. İşte sizler için beyaz ekmeği bir an önce bırakmanızı gereken sebepleri listeledik.

1. Beyaz ekmek aşırı miktarda gluten içerir

Beyaz ekmeğin o bildiğiniz hamur yapısının güzelliğinin sebebi beyaz unun içinde yer alan ve gluten olarak anılan bir protein maddesi. Beyaz un bol miktarda gluten içerir ve ekmeğin daha kolay şekil almasını sağlar. Gluten maddesi ekmeğin kolay şekil almasını sağlasa da sağlık açısından pek çok riski barındırıyor. Gluten proteininin en zararlı olduğu hastalık çölyak hastalığı. Çölyak hastaları için gluten tüketmek oldukça riskli bir durum. Sadece çölyak hastası olan bireyler için değil normal insanlar için de yoğun miktarda gluten tüketimi oldukça zararlı. Aşırı miktarda tüketilen gluten, baş ağrılarına, migren ataklarına, bir takım alerjilere, karaciğerde yağlanmaya, egzemaya ve obeziteyle beraber kalp hastalıklarına neden olabiliyor.

2. Beyaz ekmek çok fazla kalorili bir besin

Beyaz unla yapılan tüm gıdalarda olduğu gibi beyaz ekmekte de çok fazla kalori bulunuyor. Günümüzde marketlerde ya da bakkallarda satılan beyaz ekmekler 250 gram ağırlıkta ve 250 gramlık bir ekmek tam 1000 kalori içeriyor. Üstelik bu kalori miktarının tamamına yakını da yalnızca gluten, tuz ve kaloriden oluşur, hemen hemen hiç vitamin ve mineral yer almıyor. Bu kalori hemen hemen yarım kilo balık etine ve neredeyse bir kiloya yakın tavuk buduna denk geliyor.

3. Beyaz ekmek glisemik indeksi çok yüksek olan bir besin

Beyaz ekmek glisemik indeksi oldukça yüksek olan bir besin maddesi. Glisemik indeks, bir gıdanın kan şekerini yükseltme hızı puanı gibi düşünülebilir. Bir besinin glisemik indeksi ne kadar yüksekse kan şekeri açısından zararı o kadar fazladır. Beyaz ekmeğin glisemik indeks değeri 100 üzerinden 87’dir ve bu oldukça yüksek bir değerdir. Beyaz un ve beyaz ekmek ağırlıklı bir beslenme düzenine sahip kişiler beyinlerini, midelerini, dolaşım yollarını ve kalplerini bir hayli yorar. Üstelik bu kadar yorulmaya rağmen bünyeye doğru düzgün vitamin, mineral ya da kaliteli protein de sağlanmamış olur.

4. Beyaz ekmek bağımlılık yapabilir

İnanması belki de zor ama beyaz ekmek tıpkı sigara, alkol gibi bağımlılık yapabilir! Beyaz ekmek bağımlılığının en temel sebebi içerdiği karbonhidratın vücuda girmesiyle kan şekeri aniden yükseliyor ve bu kişide anlık bir mutluluk hissi getiriyor. İşte bu hızlı mutluluk hissi kişi fark etmese dahi karbonhidrata ve kan şekeri yükselmesine bağlı olarak bağımlılık yapabilir.

5. Beyaz ekmek tip 2 diyabet riskini artırabilir

Beyaz ekmek tüketiminin fazla olduğu toplumlarda bel bölgesinde aşırı yağlanma ve tip 2 diyabet rahatsızlığı görülme oranı daha yüksek. Bunun nedeni ise ekmeğin ham maddesi olan unun değirmenlerde lifli ve ruşeymli yapısından ayrılarak yalnızca nişasta kısmının kullanılması. Yaklaşık olarak 1 çuval tam buğday unuyla ortalama yarım çuval beyaz un elde ediliyor. Ancak insanların ihtiyaç duyduğu asıl madde beyaz unda kullanılmayan lifli yapılar ve ruşeym maddesi. Bu da maalesef bizim yediğimiz standart beyaz ekmekte yok.

6. Beyaz ekmek kan şekerini hızla yükseltir

Beyaz ekmeğin glisemik indeksinin bir hayli yüksek olduğundan bahsetmiştik. İşte bu sebepten ötürü beyaz ekmek kan şekerini hızla yükseltir. Kan şekerinin bir anda yükselmesi ise uzun vadede kalbe, beyine, vücudumuzu gezen damarlara ve karaciğerimize oldukça zarar verir.

7. Besleyici değeri sandığınız kadar yüksek değil

Beyaz ekmek her ne kadar oldukça doyurucu bir besin maddesi olarak bilinse de aslında içerdiği vitamin ve mineraller bakımından oldukça zayıf. Beyaz ekmek yerine tüketilmesi tavsiye edilen tam buğday ekmeği, kepek ekmeği, ruşeymli ekmek gibi ekmek türleri ise vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin ve zararlı yönleri beyaz ekmeğe göre çok çok az olan besin maddeleri.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.