Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Beyaz Küre Yükselmesi Nedir, Neden Olur?

Beyaz küre ya da bir diğer ismiyle WBC, vücuttaki bağışıklık sistemini oluşturan akyuvarlar olarak bilinir. Kandaki beyaz kan hücrelerinin sayılarını öğrenebilmek için yaptırılan teste lökosit veya WBC testi denir. Kan değerlerinde yer alan lökositler vücuttaki enfeksiyon oluşumlarını engeller. Bu hücreler, enfeksiyona neden olacak bakteri, virüs ve benzer organizmaları yok etmekle görevli olan hücrelerdir. Yani vücutta bulunan beyaz küreler, vücuda giren virüslere ve bakterilere karşı bir savunma mekanizması oluşturur. Eğer vücudunuzda bakteriyel bir enfeksiyonunuz bulunuyorsa lökosit yüksekliği meydana gelmiş olabilir. Beyaz küre, kan içerisinde yer aldığı için düşüklüğü ya da yüksekliği hastalıkların da teşhisinde kullanılır. Beyaz küre vücutta kemik hücrelerinde üretilir.

Kandaki Beyaz Küreler Neden Yükselir?

Beyaz Küre Yükselmesi Nedir, Neden Olur?

Beyaz küre yükselmesinin nedeni vücuda girmeye çalışan mikroplardır. Bu mikroplarla savaşma anında beyaz küre yükselir. Buna örnek olarak idrar tahlilinizde WBC’niz yüksek bir değerde ise bunun sebebi idrar yolu enfeksiyonudur. Kandaki beyaz küre yükselmesinin nedeni iltihap hastalıkları ve buna lösemi de dahil olmak üzere birçok kan hastalığından kaynaklanır. Eğer kanda bulunan beyaz küre değeri çok düşük ise ciddi derecede bir kan hastalığınız bulunabilir. Bu hastalıkların başında da kemik iliği hastalığı, kanser ve AIDS gelir.

Beyaz kan değerinin yükselmesi anlamına gelen lökositozun sistematik rahatsızlıklar, kansızlık, romatoid artrit benzeri rahatsızlıklar, yanıklardan sonra zarar gören dokular, lösemi, fiziksel ya da duygusal bir stresten kaynaklı meydana gelebilme ihtimali oldukça yüksektir. Aynı zamanda yeni doğan bir bebekte 9.000 ve 30.000 m/mm3 arasında yüksek beyaz kan hücreleri bulunur. İki hafta içinde bu oranlar normal bir yetişkin oranına düşer. Lökositoz, hamilelik esnasında da yaygın olarak görülür.

Kandaki beyaz kürenin yükselme sebepleri arasında aşağıda belirtilen durumlar da yer alır;

  • Enfeksiyon: Enfeksiyondan kaynaklı vücutta virüs ve bakterilerin sayısı artar. Bağışıklı sistemi de bu sayede devreye girer ve hastalıktan kurtulmak için lenfosit üretilir. Enfeksiyon kaynaklı iltihaplanma durumu kandaki lenfosit oranını yükseltir.
  • Sigara içmek: Sigara içen insanların genel olarak akciğerlerinde iltihaplanma meydana gelir. Bu iltihaplanma da kanda bulunan lenfosit sayısının yükselmesine neden olur.
  • Lösemi: Lösemi benzeri kemik iliği bozukluğundan kaynaklı hastalığı olan kişilerde lenfosit sayıları yükselir. Üretilen bu fazla lenfositler de bağışıklık için bir fonksiyona sahip değildir. Vücutta enfeksiyon riskini artırır.
  • Bağışıklı sistemindeki bozukluk: Doğuştan gelen bazı bağışıklık sistemi bozukluğu kanda bulunan lenfosit sayısını artırır. Sürekli olarak doktora gidip lenfosit değerlerini ölçtürmekte fayda vardır.
  • Stres: Duygusal ya da fiziksel olarak yaşanan çöküntü durumları beyaz küre sayınızı az miktar bile olsa yükseltebilir. Stresten kurtulduğunuz zaman kandaki beyaz küre değerleri tekrar eski haline dönecektir.
  • Diğer durumlar: Yüksek beyaz küre miktarları her zaman endişeli bir durum olmaz. Bazı normal sebeplerden kaynaklı da beyaz küre artışı meydana gelebilir. Hamilelik döneminde son aylarda, dalağın alınması durumunda, yeni doğan bebeklerde, çocuklarda beyaz küre artışı görülebilir.

Kanda Bulunan Beyaz Küre Düşüklüğü Tedavisi

Kanda bulunan beyaz kürenin düşük olmasındaki tedavi için beslenme veya ilaç yöntemleri kullanılabilir. İlaç yönteminde genel olarak belli başlı bazı ilaçlar önerilir. Bununla beraber beslenme de oldukça önemlidir. Kan hücrelerinin bakteri ve mikroplar ile savaşmaları için sebep bırakmamak adına pişmemiş et tüketiminden elden geldiği kadar kaçınılması gerekir.

Yaşam stili kandaki beyaz küre değerlerinin yüksek çıkması üzerinde oldukça etkilidir. Bu yüzden çok hareketli yaşamdan ve stresten mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Bunun yanında şeker tüketimini en aza indirmek gerekir. Sağlığınızı bozacak bilinmeyen yağlardan kaçınmak gerekir. Kilo probleminiz var ise diyet programları uygulayarak ideal kilonuza ulaşınız. Gün içerisinde olabildiğince çok su tüketiniz. Hayatınızdan egzersizi eksik etmeyiniz. Gün içerisinde belli aralıklarla istirahat ediniz.

Yukarıda belirttiğimiz şekillerle hayatınızı kontrol altına aldığınız zaman vücudunuzda bulunan yüksek oranlardaki beyaz küreyi düşürebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.