Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Beyin Damar Tıkanıklığı

Beyin, vücudumuzdaki en önemli organlardan birisidir. Sağlığı da bu yüzden önemlidir. Beyin ile alakalı günümüzde birçok hastalık ile karşılaşılmaktadır. Beyin damarı tıkanıklıkları da bunlardan birisidir. Bu yazımızda beyin damar tıkanıklıkları ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Beyin Damar Tıkanıklığı Nedir?

Beyinciği ve beyni besleyen, kafanın içindeki ve boyundaki damarlardaki tıkanıklıkların genel adı beyin damar tıkanıklığıdır. Bu tıkanıklıklar bazı durumlarda şikâyet yaratmazken bazen de felç ve ölüme neden olabilmektedir.

Beyin damarlarındaki tıkanıklıkları, halk arasında inme olarak bilinen felcin meydana gelmesinin sebeplerinden birisidir. Tansiyonun ani olarak yükselmesi ya da alçalması da felcin sebeplerinden birisidir.

Beyin Damar Tıkanıklığı Neden Olur?

Beyin damar tıkanıklığının nasıl ve neden olduğunu anlamak için ilk olarak beynin yapısını bilmekte fayda var.

Beyinciği ve beyni beslemekle görevli olan 4 tane atardamar vardır. Beyni ve beyinciği besleyen bu atardamarlar, 2 adet vertebral ve şah damarından oluşur. Kan, vücudumuza yayılmak üzere bu atardamarlar ile dağılır ve kafanın içine girer. Karotis adı verilen damarlar çene hizasında dış ve iç olmak üzere iki kısma ayrılır. İç karotis beyni, dış karotis ise kafatasını ve yüzü beslemekle görevlidir. Damarlar, beyne girmeden önce birleşerek tek damar haline gelir. Damarlar beyin içine girdikten sonra çokgen yapısı oluşturur. Bu yapının sayesinde, beyindeki bir damarda tıkanıklık olması durumunda diğer damarlar devreye girer ve beyinciğin ve beynin beslenmesini sağlar.

Felcin en önemli nedenlerinden birisi damar tıkanıklığıdır. Beyin kanaması da felcin bir nedeni olsa da damar tıkanıklığına daha çok rastlanmaktadır. Damar tıkanıklığı en çok iç karotis damarında ve çene hizasındaki kısmında meydana gelir. Damar tıkanıklığı bazen de baziler damarlarda ve vertebral damarlarda görülür.

Beyin damarı tıkanıklıkları sonucunda meydana gelen felçler, aşırı yemek yemenin sonucunda, gece uykudayken, sabah uyanıldığında, kişi eğildiğinde ortaya çıkabilir. Beyin damarı tıkanıklıklarına bağlı felç geçirmeden önce de kişide bazı durumlar meydana gelir ve bunlardan felcin habercisidir. Felçten birkaç gün öncesinde kişide görülen baş ağrılar, yüz bölgesinde kanlanma, başın dönmesi ve aşırı sinirlilik damar tıkanıklığından dolayı meydana gelir.

Beyin damarı tıkanıklıklarına bağlı olan beyin hastalıkları genelde 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülmektedir. Beyin hastalıklarının en çok görülen sebebi beyin damarı tıkanıklıkları ve beyin kanamasıdır.

Beyin Damar Tıkanıklığı Belirtisi

Beyin damar tıkanıklığının nasıl oluştuğu gibi belirtisi de bilinmelidir. Böylece herhangi bir belirti ile karşılaşıldığında derhal doktora başvurulabilir.

Beyin damar tıkanıklıklarında belirtiler tıkanıklığın nerede olduğuna, yavaş ya da ani olmasına bağlı olarak değişebilir. Ara ara gelen bilinç kayıpları, baş ağrısı, uyku halinde olma, konuşma bozukluğu, görme bozukluğu ve harekette meydana gelen bozukluklardır. Bu belirtiler çok uzun süreli olmasa da bir süre devam eder ve sonra da geçer. Ardından da artış gösterdiğinde görülen süre uzar ve inme durumu gerçekleşir. Belirtileri gösteren kişi yere düşer ve hareketsiz kalır. Bu felcin gerçekleşme anıdır. Eğer beyin kanaması gerçekleşmişse onun belirtileri de kusma, ateş, çırpınma, koma durumu ve mide bulantısıdır.

Damar tıkanıklığı kişide yavaş ilerliyorsa, bazı damarların tıkanması hastalarda çok fazla şikâyete neden olmaz. Çünkü vücut, bağlantıları genişleterek tıkalı damarlar yerine sağlam damarların o bölgeyi beslemesini sağlar.

Eğer damar tıkanıklığı hızlı ilerliyorsa  bu durum olumsuz sonuçlara yol açabilir. Vücuttaki bağlantı yetersiz kalacağından kansızlık olayı gelişir. Bu kansızlığın yerine ve şiddetine göre de çeşitli belirtiler görülür.

Beyin damar tıkanıkları kalıcı ya da geçici felce yol açabilir. Geçici felçler 24 saat içerisinde herhangi bir olumsuz etki bırakmadan geçebilir. Geçici felç, damar tıkanıklıklarının meydana geldiği yerde tansiyonun düşmesi ile kansızlık oluşmasına neden olur ya da küçük pıhtılar atmasının sonucunda oluşmaktadır. Ardından da kol ve bacaklarda tutmama, konuşmada bozukluklar, gözde bozukluk ve dengesizlik gibi durumlar meydana gelir. Pıhtılar da eriyince görülen bu bulgular da kaybolur ve tansiyon normale gelir.

Beyin Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Beyin damar tıkanıklarının tedavisinde kişi doktora gittiğinde anjiyografi radyolojik incelemeler yapılır. Bu sayede kişinin beyin damar ağının nasıl olduğu görüntülenir. Damarların nasıl olduğu, tıkanmalar, damar sertlikleri ve damar kireçlenmesinin olup olmadığı gözlenir. Bu tedavi yöntemi dışında bir diğer adım da beyin tomografisinin çekilmesidir. Beyin tomografisi sayesinde beyindeki ölü dokular ve kanamalar belirlenir.

Felç sebebi ile gelen hastalarda ilk olarak felcin beyin kanamasından dolayı mı yoksa damar tıkanıklığından dolayı mı oluştuğunu anlamak için tomografi çekilir. Tomografi, kanamanın sonuçlarını en hızlı gösteren yöntemdir.

Hastada herhangi bir kanama görülmüyorsa felcin sebebinin damar tıkanıklığı olduğu kabul edilir. Sonra da anjiyografi yöntemi ile hangi damarın tıkandığı tespit edilir ve pıhtı eritici ilaç ile tedavi yapılır. İlk tedavinin ardından damar tıkanıklığı teşhisi yapılan hastaya MR çekilir ve beyinde hasar olup olmadığı anlaşılır.

Beyin damarı tıkanıklıklarının tedavisindeki asıl amaç felç görülmesinin tekrarlanmasını önlemek ve geçirmeyenlerde ise görülmemesini sağlamaktır. Hasta bir kere felç geçirdiyse, damar tıkanıklıklarının geçirilmesi kişide oluşan hasarı tamamen temizlemez, sadece bu felçten sonra oluşabilecek olan hasarı önler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.