Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Beyin Kanamasının En Önemli 5 Belirtisi!

Beyin kanaması belirtileri çok farklı şekillde olabilir. Bu durum bir çeşit felç olarak ifade edilmektedir. Beyinde bulunan arterlerin patlaması ile etrafında bulunan bölgede kanama meydana gelmesine sebep olur. Oluşan bu kanama ile birlikte beyin hücrelerinde ölümler meydana gelir. Beyin kanamasının oluşma sebebi ise yüksek kan basıncıdır. İşte tam bu yüzden beyin kanaması geçiren kişiler felç oluyormuş gibi hissederler.

Yan etki olarak ise halsizlik, konuşma zorluğu çekme ve hislerde uyuşma meydana gelir. Günlük aktivitelerde performans düşüklüğü, yürürken ve hatta uyurken çeşitli problemlerin oluşması gözlenebilir. Yapılan araştırmalara göre oluşan felç durumlarının yüzde 10’luk kısmı beyin kanaması ile oluşanlardır.

Beyin kanaması çeşitleri genellikle, beynin hangi kısmında kanama meydana geldiyse, o kısmın ismini alır. Genel olarak bakılacak olduğunda iskelet sisteminin içerisinde meydana gelen kanamalar iç kanama olarak ifade edilir. Beynin kendisinde de meydana gelen kanama bir iç kanamadır.

Beyin kanamaları genel olarak 2 farklı ana başlık altında incelenir. Eğer kemik ve beyin arasında bir beyin pıhtısı oluşmuş ise buna epidural hematoma ismi verilir. Kanamanın beyin kabuğu ile beyin dokuları arasında oluşanına ise subaraknoid beyin kanaması ismi verilir.

Hatırlatmakta fayda var ki, beyin kanaması meydana geldiğinde baş ağrısı oluşmayabilir. Ancak beyin kanamasında devam eden günlük davranışların hislerinde azalma meydana gelir. Bu şekilde beyin kanaması olduğunda farkına varabilirsiniz.

Beyin Kanaması Sebepleri Nelerdir?

Beyin kanamasının oluşmasının asıl sebebi daha önce de bahsettiğimiz gibi yüksek kan basıncıdır. Yükselen kan basıncı arterlerin duvarlarında baskı oluşturarak zayıflamalarına sebep olur ve kopmalara sebep olur. Böyle bir durum meydana geldiğinde ise bütün kan beyinde toplanır ve felç durumunun oluşmasına sebep olur.

Bir diğer beyin kanaması oluşma sebebi ise arter duvarlarında zayıf bir noktanın oluşması ile, baloncuk oluşumunun meydana gelmesi ve beyin kanamasının gerçekleşmesidir. Bazı durumlarda kanser hastalarında da beyin kanamasının oluştuğu görülmüştür. Bunun sebebi de kanser hücrelerinin yayılması sonucu beynin belli bölgelerinde beyin kanamasının oluşabilmesidir.

Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Beyin kanamasının pek çok risk faktörü ve semptomu bulunmaktadır. Bunların bir çoğu birazdan maddeler halinde belirteceğimiz şekilde sıralanabilmektedir.

1.Kafa Travması

Beyin---Omurilik-ve-Sinir-Cerrahisi

50 yaş ve altında meydana gelen beyin kanamalarının bir çoğu yaralanmalardan dolayı meydana gelmektedir. Darbe sonucu meydana gelen kafa travması, beyin kanamasına sebep olabilmektedir.

2.Yüksek Kan Basıncı

hipertansiyon

Beyin kanamasının sebepleri arasında yer alan yüksek kan basıncı aynı zamanda beyin kanamasının belirtileri arasında da yer almaktadır. Bu belirti uzun süreler boyunca gelişerek meydana gelir. Kan damarı duvarlarında oluşan zayıflıklardan beyin kanaması oluşur. Tehdit olmayan yüksek kan basıncı en önlenebilir beyin kanaması semptomlarından biridir.

3.Kan Damarı Anormallikleri

1410104728_img20140907160616

Beynin içerisinde veya etrafındaki kan damarlarında meydana gelen zayıflıklar, doğum sırasında veya sonradan tespit edilen ve gelişen bir semptom olarak meydana gelebilir. Oluşan bu zayıflıklar ve anormallikler de beyin kanamasına sebep olurlar.

4.Kanama Düzensizlikleri

VV

Hemofili, kanda bulunan trombosit miktarını azaltarak çeşitli yaralanmalarda oluşan kanamalarda çeşitli düzensizliklere sebep olur.

5.Karaciğer Rahatsızlıkları

fat-saves-liver-cancer1

Bu durum genellikle kanamalarda meydana gelen artış ile meydana gelmektedir. Aynı zamanda bir beyin kanaması belirtisi olarak ön plana çıkmaktadır.

Ayrıca ani bir şekilde ve sık sık gerçekleşen baş ağrısı, kolda ve bacaklarda zayıflık, mide bulantısı veya kusma, görüş bozuklukları, karıncalanma ve uyuşma, konuşma zorluğu ve konuşulanları anlamada sıkıntılar, yutkunma sorunu, yazma ve okuma eylemlerinde zorlanma, denge kaybı ve bilinç kaybı gibi belirtiler beyin kanaması geçiren hastalarda ve beyin kanaması sonrası kalıcı etkenler arasında sayılabilmektedir.

Beyin Kanaması Nasıl Bir Tehdit Oluşturur?

Beyin kanaması teşhisi ile doktora gidildiğinde yukarıda saymış olduğumuz belirtiler görülecektir. Ayrıca doktorlarda birtakım testler yapacaktır. Bunlara örnek olarak CT taraması, iç kanama veya kan birikmesini kontrol etmek için yapılır. MRI taraması ise optik sinirlerdeki tıkanmayı gösteren bir nörolojik testtir. Yapılacak ameliyatlar oluşacak tıkanmaları engelleyebilmektedir. Kesin bir şekilde çözücü ilaçlar reçeteli olarak yazılır. Genellikle ağrı kesiciler ve tıkanıklığı önleyici ilaçlar verilmektedir.

Beyin Kanamasında İyileşme Mümkün Müdür?

Betin kanamasının tedavisinde, kanamanın boyutuna ve tıkanıklığın büyüklüğüne bağlı olarak hastanın tedaviye nasıl cevap vereceği de büyük önem taşımaktadır. Bazı hastalar tamamen iyileşirler. Oluşabilecek bazı komplikasyonlar ise felç, beyin fonksiyonlarında kayıp veya ilaçlardan ve tedaviden kaynaklanan çeşitli yan etkiler olarak ifade edilebilir. Medikal tedaviye rağmen ölümün gerçekleşmesi de yüksek bir ihtimal ile yer almaktadır.

Beyin Kanaması Önlenebilir Mi?

Belli başlı önlemleri alarak beyin kanaması önlenebilir bir hale getirilebilir. Bu tip önlemler ile beyin kanaması riskini minimize edebilirsiniz. Bu önlemleri sıralayacak olursak;

  • Yüksek kan basıncını düşürmenin bir yolunu bulabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre beyin kanaması geçiren hastaların yüzde 80’inde yüksek kan basıncı gözlenmektedir. Yapılabilecek en etkili önlemler ise yeme alışkanlığınızı kontrol altına almak, egzersiz yapmak ve meditasyon yapmaktır.
  • Alınabilecek ana önlemlerden biri de sigara içmeyi bırakmaktır.
  • Herhangi bir uyuşturucu çeşidi kullanmak da beyin kanamasına yol açabilmektedir. Bu yüzden bu tip zararlı alışkanlıklardan uzak durunuz.
  • Beyin kanaması riski taşıyan kişilerin araç kullanırken dikkatli kullanmaları ve emniyet kemerinin takılı olmasına özen gösterilmelidir. Motosiklet kullanan kişilerin de kask kullanımına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Bu tip önlemler alarak beyin kanamasında oluşabilecek hata ve riskleri minimize etme imkanı bulabilirsiniz. Hem kendi sağlığınız hem de diğer insanların sağlığı ve güvenliği açısından bu tip önlemlerin alınması hayati bir önem taşımaktadır.

Beyin Kanamasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Beyin kanaması geçiren kişilerin kanamaları beyin filmleri ile monitöre aktarılıp, yakın bir şekilde incelenmektedir. Erken teşhis ile tedavi işlemi genellikle kan basıncını ve nefes alıp vermeleri sabitleyerek yapılır. Monitör ile takip edilerek nefes almaya yardımcı cihaz ile beyine yeterince oksijen verilmesi sağlanır. Eğer hasta baygın durumda ise, verilecek olan ilaçlar hastaya serum yolu ile verilir.

Hasta stabilize edildiğinde kanamanın adresinin ne olduğuna karar verilir. Karar verme aşaması oldukça çabuk gerçekleşmektedir. Ameliyat karar aşamasında ise kanamanın yeri ve boyutu hakkında belirleme yapılır. Gerekli görülen durumlarda ameliyat işlemi gerçekleştirilir.

Böylelikle bu yazımız itibari ile beyin kanaması hakkında genel bir bilgi, beyin kanamasının sebepleri, beyin kanamasının belirtileri, tehdit oluşturup oluşturmaması, beyin kanamasında iyileşme imkanları, beyin kanamasının önlenebilme yolları ve oluşabilecek riskleri minimuma indirme çabaları ve son olarak da beyin kanamasının tedavisinin nasıl yapıldığı hakkında geniş çaplı bir bilgi birikimini siz değerli okurlarımız ile paylaşmış olduk. Beyin kanaması oldukça tehlike arz eden bir rahatsızlık olduğu için, tehlike altında olabilecek herkesin bir check-up yaptırmasında büyük faydalar bulunmaktadır. Böylece verdiğimiz bilgilerin ve yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.