Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Beyin Kanseri Belirtileri

Günlük hayatımızın içine yoğun bir şekilde işleyen bol katkı maddeli yiyecekler, hava kirliliği, yoğun sigara kullanımı, stresli şehir yaşantısı, genetiği değiştirilmiş ürünlerin artışı, yüksek teknoloji kullanımıyla maruz kaldığımız radyasyon gibi etkilerin neticesinde vücudumuzdaki temel yapılarda başlayan aksaklıklar bu günlerde sıkça adını duyduğumuz kanser hastalığına davetiye çıkartmaktadır.

Kanser, günümüzde artık sıradanlaşmaya başlayan bir hastalık olarak hayatımızın bir parçası oldu. Hemen her gün bir yakınımızın, bir ünlünün veya bir tanıdığımızın kanser olduğu haberini duyuyoruz. Çağın vebası olarak da nitelendirebileceğimiz kanser, aslında çok basit bir sistematiğin bozulmasıyla gerçekleşiyor.

Vücudumuzun temel yapı taşı olan hücrelerimiz belirli bir düzende oluşur, belli bir sayıda bölünerek çoğalır ve görevini yerine getirip süresini doldurduktan sonra yok olur. Tüm bu işleyişin içerisinde hücrelerimizin kontrolsüz olarak çoğalmasıyla ortaya çıkan kötü huylu hücrelerin birleşerek birikmesiyle meydana gelen kitleler kanser olarak nitelendirilmektedir.

Beyin Kanseri Neden Olur?

Beyin kanseri

Beyin Kanseri de diğer kanser türleri gibi beyinde bulunan hücrelerin kontrolsüzce çoğalması ve kötü huylu bu hücrelerin birikmeleriyle ortaya çıkmaktadır. Nadiren de olsa başka bir bölgede oluşan kanser hücrelerinin metastas ise beyine sıçramasıyla ortaya çıkabilmektedir.

Beyin Kanseri, çok rastlanan akciğer kanseri, prostat kanseri, meme kanseri gibi türlerin yanında çok daha nadir görülen bir hastalıktır. 9 yaş altındaki çocuklar ve 55 yaş üzerindeki yetişkinlerde daha çok erkek ve beyaz ırk insanlarda karşılaşılan beyin kanseri, birçok belirtiyle seyredebildiği gibi hiç bir beyin kanseri belirtisi göstermeksizin hayatımızdaki yerini sinsice de devam ettirebilmektedir.

Beyin kanseri belirtileri her hastada aynı belirtilerle ve aynı şiddette ortaya çıkmayabilir. Çünkü kanser hücrelerinin hangi insanda beynin hangi bölgesinde kontrolsüzce çoğalarak kanser oluşturduğunu ve bu bölgenin hangi işlevleri kontrol ettiğini önceden bilemiyoruz.

Kanser hastalıklarında en önemli etken erken teşhistir ki, bu konuda erken teşhisi getiren en önemli konu da kanser belirtilerini anlayabilmek ve erken teşhiste bulunabilmektedir. Beyin kanseri belirtilerini açıklamaya çalıştığımız yazımızı dikkatle takip etmenizi öneriyoruz. Yalnız unutulmamalıdır ki, bu belirtilerden sadece birini veya birkaçını yaşıyor olmanız kesinlikle beyin kanseri olduğunuz anlamına gelmediği gibi mutlaka kontrollerinizin yapılması gerektiği gerçeğini değiştirmemektedir.

Beyin Kanseri Belirtileri

1.Baş Ağrısı

baş ağrısı

Birçok hastalığın basit bir üşütme belirtileri arasında bile yer alan baş ağrısı beyin kanseri belirtileri arasında da yer almaktadır. Yalnızca beyin kanseri belirtilerindeki baş ağrısı ile sıradan bir baş ağrısını birbirinden ayıran özelliği sabahları baş ağrıları çekmeniz ve bu baş ağrılarına fışkırırcasına kusmanın ve/veya mide bulantılarının eşlik etmesidir. Baş ağrısı beyin kanseri belirtileri içinde en sık rastlananıdır.

2.Aktivite Kaybı

Beynin maestrosu olarak görev yapan beynimiz birden çok aktiviteyi kontrol edebilmektedir. Beynin hangi aktiviteyi ilgilendiren kısmında kanser hücreleri birikerek işlev bozuklukları meydana getiriyorsa, o aktiviteyi yaparken sıkıntılar yaşamaya başlamak mümkündür. Konuşma, yürüme gibi aktivite kayıplarını buna örnek gösterebiliriz.

3.Bayılma Nöbetleri

bayilma

Sara hastalarının karşılaştığı bayılma nöbetleri, beyin kanseri belirtileri arasında da yer almaktadır. Vücudun sigortası olarak da işlev gören beyin, zaman zaman kendini tehlike altında hissettiğinde bayılma refleksini göstererek vücudu koruma altına almayı seçebilmektedir. Ani korku anları, şiddetli darbeler sonrası bayılmayı örnek gösterebiliriz.

4.Görme Bozuklukları

Beynin birçok aktivite gibi görme üzerinde de fazlaca etkisi vardır. Beyinde görmeyi ilgilendiren alanlarda karşılaşılan olumsuzluklar sonrası çift görme, bulanık görme gibi görme bozuklukları yaşanması da muhtemeldir.

5.Konuşma Bozuklukları

konuşma bozukluğu

Beyinde gerçekleşen olumsuzluklar karşısında işaret eren önemli noktalardan birisi de konuşma bozukluklarıdır. Konuşma zorluğu çekmek, konuşurken ağız koordinasyonunun bozulması da beyin kanseri belirtileri arasında görülebilir.

6. Denge ve Koordinasyon Bozuklukları

İnsan vücudunun maestrosu beyinde oluşan sıkıntılar, kişilerin denge, duruş ve koordinasyon bozukluklarına da yol açabilir. Örneğin, yürümesinde dengesizliklerin yaşanması bunlara örnek gösterilebilir.

7. Felç Belirtileri

felç

Özellikle beyin kanserinin ileri aşamalarında rastlanılan felç belirtileri, beyin kanseri belirtileri arasında önemli bir ayıt edici olarak ön plana çıkmaktadır. Vücudun bir kısmında his, yetenek ve hareket kaybı ile şekillenen felç belirtileri beyin kanserini işaret ediyor olabilir.

8. Yetenek Kaybı

Beynimizin kusursuz işlemesiyle öğrendiğimiz yeteneklerimizin kaybolması, beyin kanseri belirtisi olabilmektedir. Yazı yazma sırasında yaşanan koordinasyon sıkıntıları, merdiven çıkarken yaşanan sıkıntılar örnek olabilir.

9. Sıradışı Uykusuzluk

Beyin kanseri belirtileri arasında nadiren görülen belirtilerden birisi de sıradışı uykusuzluk halleridir.

10. Kişilik – Davranış Bozuklukları

davranis%cc%a7-bozuklug%cc%86u

Beyindeki işlevlerin bozulduğunu gösteren önemli belirtilerden birisi de insanlardaki kişilik ve karakter değişimleriyle birlikte, aşırı ve beklenmedik tepkilerdir. Aniden şiddetli sinirlilik halleri, aşırı sakinlik halleri, alışık olunmayan duygusal değişikliklerin yaşanması, gereksiz yere gülmek ve ağlamak, aşırı sakin kalmak veya aşırı sinirlenmek gibi davranış bozuklukları ile karşılaşılabilir.

11. Bilinçsizlik

Beyin kanseri olan hastalarda karşılaşılan ender belirtilerden biri de yaşanılan bilinçsizliktir. Boş boş bakmaların oluşmaya başlaması, durduk yere yaşanılan uyuşukluk hallerin yaşanmaya başlaması da beyin kanseri belirtilerinden olabilir.

Beyin Kanseri kişinin beynine metastas ile gelmiş ise beyin kanseri belirtilerine diğer kanser türlerinde de sık rastlanılan bazı belirtiler de eklenebilir.

12. Aşırı Artan Ateş

Ateş Ölçümü

Çocukluğumuzdan beri vücudumuzun herhangi bir aksaklığa veya beklenmedik misafire verdiği en ünlü tepkisi elbette vücut ısısının artması yani ateşin yükselmesidir. Vücudumuz, beden ısının yükselmesini sağlayarak bizlere bir işaret verir. Bağışıklık sisteminin devreye girdiğini, mikropların, mikroorganizmaların ölmesini sağlamaya çalıştığını göstermeye çalışmaktadır. Kanser hastalarında ise bunun bir diğer sebebi de kanser hücreleri sayesinde zayıflayan bağışıklık sisteminin daha kolay enfeksiyonlarla karşılaşması ve bu enfeksiyona sebep olan mikroorganizmalara savaş açmasıdır.

13. Yorgunluk

Vücudun olağan dışı kötü huylu hücreler barındırmaya başlaması ve bu hücrelerin kontrolsüzce çoğalması yorgunluk hissetmemize de neden olabilmektedir.

14. Letarji

İnsan vücudundaki yaşamsal işlevlerin aşırı zayıflaması olarak da adlandırılabilir. Kanser hastalarında yaşanan bağışıklık sistemi zayıflığı beraberinde yaşamsal işlevlerin zayıflamasını da getirmektedir.

15. Açıklanamayan Kilo Kaybı

2. Kilo vermeyi sağlar

Hemen hemen her kanser türünde karşılaşılan açıklanamayan kilo kaynı beyin kanserinin özellikle metastas ile gerçekleştiği durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Açıklanamayan kilo kaybının sebebi ise kontrolsüzce çoğalan kötü huylu kanser hücrelerinin metabolizmayı hızlandırması sonucunda yakılan fazla kalorilerdir.

Sonuç olarak, beyin kanseri belirtilerin özetleyecek olursak;

  • Sabahları kusma veya mide bulantısıyla birlikte hissedilen baş ağrısı
  • Denge ve Koordinasyon Bozuklukları
  • Konuşma Bozuklukları
  • Görme Bozuklukları
  • Aktivite Kaybı
  • Bayılma Nöbetleri
  • Kişilik ve Davranış Bozuklukları
  • Yetenek Kaybı

gibi beyin kanseri belirtileriyle karşılaştığınızda mutlaka en kısa zamanda doktorunuzla iletişime geçmenizi ve kontrollerinizi yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Kanser hastalıklarında en önemli şeyin erken teşhis olduğunu unutmamalı ve kuşku duyduğunuz durumları doktorunuzla paylaşmaktan çekinmemelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.