Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Beyin Kanseri Tedavisi

İnsan beyni, tüm hayati fonksiyonların düzenlendiği, insanın kabiliyeti ve iradesine hükmedebildiği kısımları bulunduran bir yerdir. Vücudumuzda önemli bir yeri olan ve tüm hastalıklar ile savaşmak için savunma sisteminin yöneticisidir. Fakat dış faktörler, radyasyon, kimyasal ürünler kullanımı, güneş ışınları, organik beslenmeme gibi birçok faktör insan vücuduna zarar verirken beyne de zarar veriyor. Beyinde meydana gelen hasarlar ise geri döndürülmesi zor olan hasarlardır. Beyinde gelişen zararlı tümörlerin büyüyerek ve çoğalarak beyin kanserine dönüştüğünü hepimiz biliyoruz. Üstelik bu tür  hastalıklar her yaş grubunda görülebiliyor. Bu yazıda sizlere  zor kanser türleri arasında olan beyin kanserinden bahsedeceğiz ve özel olarak beyin kanseri tedavisini anlatacağız.

Beyin Kanseri Nedir?

Beyin kanseri hastalığı, beyinde yer alan iyi veya kötü huylu tümörlerin beyindeki sinir ağlarına baskı yaparak hayati fonksiyonları tehdit eden bir hastalıktır. Beynin herhangi bir yerinde oluştuktan sonra çoğalabilir. Dünyada sık görülen bir hastalıktır ve genellikle 9 yaş altı ve 50 yaş üzeri kişilerde görülür. Yapılan araştırmalara göre beyin kanseri en çok erkeklerde ve beyaz ırktan kişilerde görülüyor. Beyin kanseri belirtileri çok kesin ve uzun süreli olmadığı için kanser teşhisi konulmadan önce mutlaka gerekli araştırmaların yapılması gerekir.

Beyinde oluşan iki türlü tümör vardır. Bu tümörler iyi huylu ve kötü huylu olarak sınıflandırılır. İyi huylu beyin tümörleri yani (benign) içerisinde kanser hücresi yoktur. Beyin hücrelerinden ayrılabilir ve tamamına yakını beyinde çıkarılır. Fakat yapılan işlemler oldukça zorlu işlemler olduğu için ve beyin bölgesi müdahale edildiğinde kalıcı sonuçlar bırakabildiği için vücutta değişikliklere neden olur. İyi huylu beyin hücreleri çoğalma ve bölünme özelliği olmadığı için yıllarca beyinde kalsa bile kişiye zarar vermeyebilir. Sadece beyinciğe yakın bölümlerde olan iyi huylu tümörler ameliyat sırasında felç riski taşır. Bazı iyi huylu beyin tümörleri dondurularak yıllarca yerinde kalabilirken, bazı tümörler ise beyne baskı yapar, kişi korkunç baş ağrıları ve denge kaybı yaşar. Kötü huylu beyin hücreleri ise Malign, habis olarak adlandırılır. Bu tür tümörlere sahip olan kişilerin kanser olma riski çok yüksektir. Çünkü kötü huylu tümörler kanser hücreleri taşır. Kötü huylu beyin tümörleri dişidir. Ayrıca balçık kıvamında oldukça hızlı çoğalarak ürer ve dağılır. Beyin cerrahlarının müdahalelerine imkan vermez.

Beyin Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Beyin kanseri çağımızda görülen ölümcül hastalıklardan biridir. Bazı kişiler ise bu hastalığın kıskacındadır. Beyin tümörünü çoğunlukla erkeklerde görülür. Yapılan araştırmalara göre siyah ırka oranla beyaz ırktan olan kişilerde beyin kanserinin daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Genel olarak yaşlılık döneminde görülen bir hastalık olmasına karşın 8 yaş altı çocuklarda lösemiden sonra en sık görülen hastalıktır. Ailesinde glioma adı verilen santral sinir sistemi tümörü olan kişilerde beyin kanseri hastalığı görülme ihtimali fazladır. Bazı kimyasallar olan formaldehid, vinil klorür, akrilonitrile maruz kalmak ya da  endüstriyel radyasyona maruz kalmak da beyin kanserine yakalanma ihtimalini arttırır.

Beyin Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Beyin kanseri belirtileri çok net değildir. Beyinde bulunan tümörün türü, çapı ve yerine göre belirtileri değişir. Bu tümörler beyinde oluştuğu yere baskı yapabilir, beyne hasar verebilir ya da kafatası içinde büyüyerek sıvı birikmesine neden olabilir. Beyin kanseri belirtileri;

 • Şiddetli baş ağrısı,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Kaslarda seğirme ve spazm,
 • Sara nöbetleri, sık bayılmalar,
 • Duyu kaybı,
 • Denge problemi,
 • Ruhsal değişiklikler,
 • Hafıza problemleri,
 • Kol ve bacaklarda uyuşma,
 • Kısmi felç,
 • Hormonal bozukluklar,
 • Güç kaybı.

Beyin Kanseri Tanısı Nasıl Koyulur?

Beyin kanseri belirtilerine sahip iseniz hiç vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanız gerekir. Beyin kanserinin oluşma ihtimaline karşın tümörlerin incelenmesi yapılır. Beyin tümörlerinin incelenmesinde bazı yöntemler kullanılır. Bunlar; fiziksel muayene, nörolojik muayene, bilgisayarlı tomografi ( BT ), MR, Anjiografi, BOS incelenmesi, biyopsi, iğne biyopsisi, stereotaksik biyopsidir. Bu yöntemlerden herhangi biri ile teşhis edilen beyin kanseri akabinde tedavisi başlanır.

Beyin Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Dünya üzerinde sık görülen hastalıklardan biri olan beyin kanseri yapılan araştırmalara göre ölümcül etkisi olan hastalıklar arasındadır. Her gün yenilikler ile gelişen cerrahi teknikleri beyin gibi hassas olan bölümlere cerrahi işlemlerde riski en aza indirmeyi amaçlıyor. Bu sebeple son yıllarda beyin cerrahisi alanında büyük yenilikler yapıldı. Beyindeki tümörlerin nasıl tedavi edileceği, hastanın yaşı, tümörün büyüklüğü, tümörün tipi ve yerleşim yerine göre değişiyor. Doktor tarafından belirlenen tedavi yöntemine göre kişiye tedavi uygulanır. Fakat her zaman öncelik cerrahi yöntem dediğimiz ameliyattır. Şimdi beyin tedavi yöntemlerinden sizlere bahsedelim.

1. Cerrahi Tedavi

Beyin kanseri tedavisinde cerrahi yöntem sıklıkla kullanılır. Beyinde bulunan tümörlerin türüne göre de cerrahi müdahalenin sıklığı ve şekli değişir. Eğer beyinde iyi huylu tümörler varsa bu hücreler ameliyat ile alınır o kısımlar temizlenir. Böylece kişi normal hayatına döner ve ömrü boyunca bir daha bu durum ile karşılaşmama ihtimali vardır. Eğer kişinin beyninde kötü huylu tümörler var ise de bu durumda cerrahi müdahale oldukça yüksek riskler taşır. Fakat beyin cerrahları işlerini çok dikkatli ve titizlikle yaparak kişinin hayatını kaybetme risklerini en aza indirmeye çalışır.

Ülkemizde uygulanan cerrahi yöntemlerden en bilineni ultrason yöntemidir. Hastanın beyin filmi ameliyat öncesi ve sonrası çekilir. Intraoperatif MR yöntemi ile çekilen bu görüntüler sonucu ameliyat ile tümörlerin ne kadarının temizlendiği anlaşılır. Intraoperatif MR hastanın tümörleri temizlenirken çekilir ve görüntüye bakarak ameliyata devam edip edilmeyeceğine karar verilir. Bu yöntem ile birçok ameliyat tekrarı olmadan oldukça başarılı sonuçlar elde etmiştir. Çoğunlukla cerrahi tedavi yöntemi, ışın tedavisi ve kemoterapi izler. Şimdi bunlardan bahsedelim.

2. Işın Tedavisi (Radyoterapi)

Işın tedavisi diğer adı ile Radyoterapi ameliyat öncesi ya da ameliyat sonrası uygulanabilir. Işın tedavisinde proton, gamma ve X ışınları kullanılıyor. Radyoterapi ile kişide bulunan kanser hücrelerinin tahrip edilmesi ile çoğalması önlenir.  Eğer kişide iyi huylu, çoğalma gözlenmeyen, kanser hücresi barındırmayan ve çapı 3 cm geçmemiş tümörler varsa hiç ameliyata gerek kalmadan ışın tedavisi ile tümörler yok edilirler.

Radyoterapi aynı zamanda kötü huylu tümörlere sahip olan ve cerrahi tedavi uygulanmış kişilerde koruyucu tedavi şeklinde de uygulanır. Yeterince temizlenmiş olduğuna kanaat getirdikten sonra kişiye ışın tedavisi uygulanır. Böylece var olan küçük kanser hücrelerinin tümöre dönüşmeden yok edilmesi sağlanır.

3. Kemoterapi

Devam niteliğinde olan bir tedavi yöntemi de kemoterapidir. Kemoterapide kişiye ağız veya damar yolu ile kanser hücrelerini öldürücü etkide bulunan ilaçlar verilir. Bu ilaçla kana karışır ve tüm vücutta dolaşır. Böylece var olan kanser hücreleri ile savaşır. Kemoterapi tedavisi kişinin iyileşme periyotuna göre düzenlenir. Kemoterapiler kürler veya dozlar halinde hastaya uygulanır. Kemoterapiye destek olarak, steroidler, antikonvülsan (Nöbet önleyici) ilaçlar ve şant da verilir.

4. Rehabilitasyon

Beyin kanseri tedavisi bitiminde kişide ruhsal ve bedensel bir yorgunluk ve mutsuzluk oluşur. Rehabilitasyon ile kişinin bedensel yorgunluğuna müdahale edilir. Aynı zamanda grup terapileri ile hasta ile aynı hastalığı paylaşan veya hastalığı yenmiş kişilerin bir ayara gelerek destek vermesi ile ruhsal mutsuzluk ve umutsuzluk da giderilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.