Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Beyin Tümörüne İyi Gelen Yiyecekler

Beyinde oluşan kitlelere beyin tümörü denir. Normal hücreler, değişik sebeplere bağlı olarak anormalleşir, büyüyerek ve hızla çoğalarak bu kitleleri oluştururlar. Tümörler iyi huylu ya da kötü huylu olabilir. Bu kitleler direk olarak beyin kanseriyle ilgili olabileceği gibi, başka bölgelerde gelişen kanserlerin beyne sıçramasıyla da oluşmuş olabilirler. Kafatası içinde büyüyen ve basıncı artıran tümörler, beyne baskı yaparak olumsuz etkilere sebep olurlar. Beynin işlevini yapamaz hale gelmesiyle birlikte; baş ağrısı, bayılma, kısmi felçler, kişilik bozuklukları, şiddetli kusmalar gibi belirtiler ortaya çıkar. Baş ağrısıyla birlikte görülen bulantı ve kusma eğer son günlerde ortaya çıktıysa, bu önemli bulgu olarak kabul edilir. Uzun süredir devam eden bir durumsa, başka rahatsızlıkları düşündürür. İyi huylu tümörler, yavaş büyürler ve beyin dokusundan kolaylıkla ayrılabilirler, ameliyatla alınmaları çok iyi sonuçlar verir. Fakat tümör iyi huylu olsa bile, beynin hayati önem taşıyan bir yerinde gelişmişse, sonuç iyi olmayabilir. Kötü huylu tümörler ise, beyin dokusundan ayırt edilemez ve çok hızlı büyürler. Ameliyatla tamamen alınmaları mümkün değildir çünkü kıvamları çamur gibidir. Bunların tedavisi cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi şeklinde yürütülür. İster iyi huylu, ister kötü huylu olsun, tüm tümörler cerrahi olarak tedavi edilirler. Beyin tümörlerinde tedavi, tümörün beslenmesini kesip, büyümesini yavaşlatmaya yöneliktir. Bu bakımdan yasaklı olan en önemli besin grubu, şeker içeren besinlerdir. Çünkü şekerler hücrelere enerji verir ve büyümelerini hızlandırır. Beyin tümörünün beslenme tedavisinde her türlü karbonhidrattan ( her çeşit ekmek, patates, kuru baklagiller, pirinç) uzak durulmasını esas alan ketojenik diyet uygulanır. Glukoz yani karbonhidrat tüketimi ciddi manada kısıtlanırken, vücut için gereken enerjinin sağlıklı yağlar ve proteinlerden alması sağlanır. Ketojenik diyet sayesinde, tümörlerin büyümesinin yavaşladığı, hastanın kemoterapi ve ışın tedavisine daha iyi yanıt verdiği gözlenmiştir. Sadece kanser vakalarında değil, kalp-damar hastalıklarında da yarar sağlayan bu diyet, sağlıklı kilo vermek isteyenlerin de son yıllarda uyguladığı bir beslenme biçimi olarak yayılmaktadır. Hiç bir besin maddesi tek başına, bir hastalığın çaresi ya da tedavisi değildir. Besinler ancak bağışıklık sistemimizi güçlendirir, hücrelerin işlerini yapabilmesi için ihtiyacı olan enerjiyi sağlar böylece bizi hastalıklara karşı korurlar.

Beyin Tümörüne İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Yağlar

bitkisel-yag

Beyin tümörlerinin tedavisinde, enerji ihtiyacının karbonhidratlar yerine sadece proteinlerden sağlandığı ketojenik diyet, çok iyi sonuçlar verir. Sağlıklı hücreler enerjilerini yağdan sağlayabilir ama tümör hücreleri bunu başaramaz, böylece hastalık gerilemeye başlar. Omega-3 yağ asitlerinin beyin tümörünü küçültücü etkileri vardır. Günde 4-6 gram Omega-3 alınmalıdır. Temel yağ asitlerini ve yağda eriyen vitaminleri sağlayan, soğuk sıkılmış, yüksek kalitede bitkisel yağlar, diyette çok önemli yer tutar. Kenevir yağı, keten yağı, kolza tohumu yağı ve balık yağı en nitelikli olanlarıdır. Hava almayacak şekilde saklanan bu yağlar, ısıtılmamalı, günlük besinleri ve salataları tatlandırmak için çiğ tüketilmelidir.

2- C vitamini

meyve-tabagi-tarifi

C vitamininin beyin tümörü üzerinde, küçültücü etkileri vardır. Klinik deneyler henüz yeterli olmamakla birlikte, yüksek dozda C vitamininin, tümör hücrelerinin DNA’sını bozduğu ve hücre ölümlerine neden olduğu gözlenmiştir. Işın terapisinden hemen önce C vitamini enjekte edilen hastalarda bu durum daha da belirgin olarak gözlenmiştir. Vitamin, kanser hücrelerini öldürmekle kalmıyor, sadece tümörün çevresinde DNA’ya zarar vererek hücreyi öldüren, agresif serbest radikaller oluşturuyor. Fakat yeterli radikal üretilmesi için vitaminin damardan verilmesi gerekiyor.

3- Balık

Somon-Baligi-Nedir

Sadece protein ve yağlarla beslenme esasına dayanan ketojenik diyet sırasında, tüm balık çeşitlerinden tüketilebilir. Sardalya, uskumru, somon gibi yağlı, soğuk su balıkları Omega-3 açısından çok zengindir. Balık etlerini tatlandırmak için üstlerine zeytinyağı, hindistan cevizi yağı gezdirebilirsiniz.

4- Et

brocheta-de-pollo-

Beyin tümörlerinin tedavisinde uygulanan diyette, öncelikli tercih et olmalıdır. Et alırken özellikle taze otlarla beslenen, serbest dolaşan hayvanların etlerini tercih edin. Bu hayvanların etleri hem daha lezzetli olur hem de Omega-3 açısından çok zengindir. Salam, sosis gibi şarküteri ürünlerinin lezzetini artırmak için çok fazla şeker ilave edilmiştir. Raf ömürlerini uzatmak için çok fazla koruyucu katkı maddesi de eklenmiştir. Sağlık açısından zararlı olan bu ürünlerden uzak durun.

5- Peynir

peynir tabağı

Süt ve süt ürünlerini seçerken, şekerinin düşük olmasına dikkat edin. Düşük kalorili yani yağı azaltılmış olan süt ürünlerinde daha fazla süt şekeri ve şeker ilavesi vardır. Bu nedenle light ürünleri değil, normal yağ içerikli ürünleri tercih edin. Özellikle meralarda beslenmiş hayvanların sütlerinden yapılan peynirler Omega-3 ve D vitamini yönünden zengindir. Keçi peyniri, koyun peyniri ve tam yağlı krem peynirler ketojenik diyet için çok elverişlidirler.

6- Kabuklu Kuru Yemişler

kabuklu kuruyemişler

Kaliteli yağ asitleri açısından zengin olan ceviz, fındık gibi kabuklu kuru yemişler ve çekirdek, keten tohumu, kenevir tohumu, susam gibi yağlı tohumları diyetinize ekleyebilirsiniz. Fakat tüm kuru yemişler aynı kategoride değildir. Özellikle kaju bu gruba girmez ve yüksek oranda karbonhidrat içerir. Keten ve kenevir tohumları özellikle omega-3 açısından zengindirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.