Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

BEYİN TÜMÖRÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Beyin tümörü olan kişiler birazdan bahsedeceğimiz semptomları tecrübe edecek olup, ayrıntılı bir şekilde anlatacağımız süreçlerden geçeceklerdir. Bazen de kişiler beyin tümörüne sahip olduğu halde bu semptomları göstermeyecektir ya da herhangi bir sağlıksal etmenden dolayı başlarına gelecektir.

Beyin tümörünün belirtileri belirli veya genel olarak 2 farklı şekilde değişiklik gösterebilir. Genel belirtiler beyin tümörünün meydana getirdiği baskıdan kaynaklanmaktadır. Belirli semptomlar ise beynin belirli bir kısmının, tümörden dolayı normal bir şekilde çalışmamasından kaynaklanır. Pek çok insan baş ağrısı veya diğer bir değişimden dolayı problem yaşadığı için doktora gidince beyin tümörü ortaya çıkar.

Beyin tümörünün en yaygın olarak belirlenme yöntemi, baş ağrısı ile doktora giden bir hastanın, film çekilmesi sonucu beyin tümörünün belirlenmesidir. Bu aşamada yapılacak en kötü şey moral bozukluğudur. Ayrıca baş ağrısının birçok sebebi bulunmaktadır ve beyin tümörü ihtimali oldukça nadir bir seçenektir. Fakat siz yine de her ihtimale karşı ağır ve sürekli olarak gerçekleşen baş ağrısı için doktorunuza gitmekten çekinmeyiniz. Çünkü her hastalıkta olduğu gibi beyin tümöründe de erken teşhisin önemi büyüktür.

Beyin kemikten oluşan oldukça sert bir yapı ile korunmaktadır. Tümör oluşmuş ise gittikçe büyüyecek ve kemikten oluşan bu kafes ile beyniniz arasında sıkışacaktır. Böyle bir durumda da baş ağrısı kaçınılmaz bir hal alır. Oldukça önemli bir rahatsızlıktır. Bu yüzden teşhis olması durumunda doktorunuzun talimatlarına uyarak yapılabilecek en mantıklı adımlar atılmalıdır. Şimdi de beyin tümörünün belirtilerinden çok daha ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.

1.Baş Ağrısı

memory_2902442b

Baş ağrısı, beyin tümörünün asıl belirtisi desek oldukça doğru bir ifade olur. Hastalıklar ve baş ağrısının çeşitli sebeplerden dolayı oluşabilecek belirtiler olduğunu hatırlatmakta önem vardır. Her baş ağrısı kesinlikle tümör olduğu anlamına gelmez. Uykusuz olmanız durumunda dahi başınız ağrıyabilir. Yine de tüm ihtimalleri gözden geçirmekte zarar bulunmamaktadır. Ancak aşağıda sayacağımız durumlar ile karşı karşıya iseniz bir beyin cerrahına görünmenizde fayda olacaktır.

  • Gittikçe kötüleşen bir baş ağrısına sahipseniz. (Sabahları baş ağrısı ile uyanıyorsanız)
  • Geçmiş zamanlarda baş ağrınız yoksa ve artık sizi zor durumda bırakan baş ağrılarına sahipseniz,
  • Baş ağrılarınız giderek artıyor ve sıklaşıyor ise,
  • Hem baş ağrısı hem de hastalık belirtilerine rastlıyor iseniz kesinlikle bir doktora görünmeniz faydalı olacaktır.

Yapılan beyin tümörü teşhisleri her 3 hastadan 1’inin doktoruna baş ağrısı şikayeti ile gidip, beyin tümörü olduğunu öğrenmesi ile gerçekleşir. Beyin tümörü tarafından oluşturulan baş ağrısı oldukça acı vericidir. Bazı insanlar ilk başlarda bu belirtiye hafif olarak başlarlar. Baş ağrıları uzun bir süre devam edebilir. Kimi insanlar da güne baş ağrısı ile başlarlar ve gün ilerledikçe baş ağrıları hafiflemeye devam eder. Başınızdaki basınç ve ağrı beyin tümörü sayesinde giderek kötüleşecektir.

2.Göz Problemleri

eye-exam-for-kids-525x241

Eğer daha önce olmayan herhangi bir göz problemi ile karşı karşıya iseniz derhal doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Bu durum gözlüklerinizin artık faydalı olmadığı ve görüş kabiliyetinizde düşüşler meydana geldiği şartlarda geçerlidir. Diğer problemler ise bulanık görme, kayar şekiller tünel görüş ve diğer göz sorunlarıdır. Bazen optisyenler bu problemi çözebilirler. Bu teşhis de göz egzersizi sırasında artış tespit edilen kafa içi basınç sayesinde belli olmaktadır.

3.Nöbetler

998d02d4dfbf5fcd29b2f7b471b6d610-890x395

Beyin tümörünün en yaygın sebeplerinden biri de nöbetlerdir. Bir nöbet elde, kolda veya bacakta, seğirme veya sıçrama meydana gelmesi ile oluşur. Ya da nöbet tüm vücudu etkileyebilir. Bazı nöbetler bir anlık bilinç kaybına sebep olmaktadır. Çeşitli sebeplerden oluşan bu nöbetler epilepsi karşıtı ilaçlar ile kontrol altına alınabilmektedir. Beyin tümörünün başarılı bir şekilde tedavi edilmesi ile birlikte nöbetler de son bulacaktır. Bazı durumlarda ise beyin tümörünün başarılı bir şekilde tedavi edilmesinin ardından nöbetler devam etmektedir. Bunun sebebi de beyinde çeşitli yara izlerinin kalmasıdır. Bu tip durumlarda beyin tümörünün sebep olduğu nöbetleri engellemek için kullanılan epilepsi ilaçlarına devam edilmesi gerekmektedir. Nöbet geçirmek oldukça korku verici bir süreçtir. Nöbet geçirmenin pek çok sebebi olabilir. Ancak nöbet geçiren bir kişinin en kısa zamanda bir doktora götürülmesi gerekmektedir.

Beyin tümöründe hücreler çok hızlı bir şekilde ürerler. Ancak bu tümörün kanser yapıcı olduğu anlamına gelmez. Kanser durumunun oluşması bazen belli bir sebebe bağlı iken bazen de herhangi bir sebep olmaksızın gerçekleşebilir. Beyin tümörünün belirtileri, tümörün tipine göre ve yerine göre değişiklik gösterebilir. Çünkü beynin farklı kısımları, vücudun farklı yerlerini kontrol etmeye yarar. Beyin tümörü, beynin hangi kısmında konumlanmış ise o kısım ile alakalı yerleri etkiler.

Bazı tümörler de herhangi bir belirti oluşturmaksızın meydana gelebilir. Tümör giderek büyür ve sağlığınızı ciddi bir şekilde etkilemeye başlar. Bu durumda bir doktor tavsiyesi alınır ve tümör olduğu tespit edilir. Beyin tümörünün asıl belirtisi daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi şiddetli baş ağrısıdır.

Beyin tümörünün diğer belirtileri ise nöbet oluşması, konuşmada veya dinlemede değişikliklerin meydana gelmesi, görüş sıkıntıları, denge problemleri, yürümede sorunlar, hafıza sorunları, kişilik değişmesi, konsantre olmada çeşitli zorluklar ve vücutta meydana gelen halsizlik ve sürekli yorgunluk durumlarıdır.

Şimdi de biraz beyin tümörünün nasıl tespit edildiğinden bahsedeceğiz. Teşhis işlemi sırasında doktorunuz beyin tümörü semptomları hakkında çeşitli sorular sormaya başlar. Diğer sorular arasında sizin kişisel veya ailevi sağlık sorunlarınız hakkında bilgi vermeniz istenir. Hemen ardından fiziksel bir performans testi yapılır. Nörolojik bir test yapılmasının ardından beyin tümörü hakkında şüphelenilir ise MR cihazı ile beyinden çeşitli filmler çekilir, X-Ray cihazı ile beyin kan damarlarının tıkanıklık durumlarına bakılır ve son olarak omurgadan çeşitli sıvılar alınır ve test edilir. Tümörün belirlenmesi durumuna göre biyopsi yapılması için doktorunuz sizden izin ister. Bunun sonucuna göre tümörün kanser olup olmadığına karar verilir.

Beyin tümörü teşhisi kanser olarak belirlenmiş ise tedavi süreci başlatılır. Ameliyat ile beyin tümörünün alınması asıl olarak yapılan işlemdir. Ancak bazı tümörler konumlandıkları yerden dolayı kolayca alınamazlar. Böyle bir durumda ise kemoterapi ve radyoterapi ile tümörün öldürülme işlemi gerçekleştirilir. Bazı durumlarda ise kanser hücrelerini tamamen yok etmek için cerrahi operasyondan sonra kemoterapi ve radyoterapi uygulanır.

Beyin tümörü için yapılan tedavi işlemleri sağlıklı hücrelere de zarar vermektedir. Bu yüzden doktorunuz tarafından tavsiye edilen tedavi yönteminin olası yan etkileri ve uzun zamanlı etkilerinin tartışılması gerekir. Doktorun oluşabilecek riskleri çok ayrıntılı bir şekilde açıklaması gerekmektedir. Operasyon sonrası tam sağlığa kavuşabilmek için;

  • Güç ve denge sağlamak için bir fizyoterapist eşliğinde çalışmak,
  • Konuşma, düşünceleri ifade etme ve yutma sorunlarını çözmesi için bir dil uzmanı ile çeşitli çalışmalar yapmak,
  • Tuvalet, banyo, giyinme ve tuvalet gibi günlük aktiviteleri gerçekleştirmek için bir iş terapisti ile çalışmak sizin sorunlarınızı çözecek ve tam sağlığınıza kavuşmanızı sağlayacaktır.

Böylece tüm bu tedavi sürecinden sağlıklı bir şekilde kurtulmuş olacaksınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.