Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Beyinde Beyaz Lekeler Ne Anlama Gelir?

İnsan vücudunun en önemli organlarından biri beyindir. Beyinde meydana gelen beyaz leke birçok kişide görülebilen bir sağlık sorunudur. Görülme oranı da her geçen gün artan sorun, özellikle ilerleyen yaşlarda daha çok ortaya çıkabilir. İlk çıkış anından itibaren kendini yavaş yavaş ciddi sağlık sorunlarına neden olarak gösterir. Kendini küçük belirtiler şeklinde gösterirse, bu durum çok ciddiye alınmaz. Ciddiye alınmadığı zaman da ilerleyerek, hastalık bir sonraki aşamaya geçebilir. Bu sebeple beyinde beyaz lekelerin ne anlama geldiğini öğrenmek oldukça önemlidir.

Beyinde Beyaz Lekelerin Nedenleri Nelerdir?

beyinde beyaz leke

Beyinde beyaz lekeler, çevresel ya da yapısal olarak birçok faktör nedeniyle oluşabilir. Kendi kendine zamanla ortaya çıkan bir sağlık sorunu kategorisinde değerlendirilmez. Ortaya çıkması için uzun bir sürece ihtiyaç duyar. Bu sorun genel olarak herhangi bir hastalığın ortaya çıkması sonucunda meydana gelir. Hastalık tamamen vücuttan atıldığı zaman, kendi kendine beyaz lekede kaybolabilir.

Tıp alanında beyinde beyaz leke oluşumuna neden olan bir hastalık bulunur. Kısaltılmışı MS olan Multiple Skleroz beyinde beyaz leke oluşumuna yol açan önemli bir sağlık sorunudur. Beyin ve omurilikte meydana gelen bir hastalıktır. Çok nadir rastlanan bir hastalık bile olsa, direkt olarak sinir sistemine etki eder. Sinir sisteminde meydana gelen küçük bir sorun bile, tüm vücudu olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Multiple Skleroz hastalığı, insan vücudunda başlangıç olarak kasları etkisi altına alır. İlerleyen zamanlarda ise vücudun en önemli organı olan beyinde beyaz leke oluşumuna neden olur. Bu hastalığın olumsuz etkileriyle baskı altına alınan lekeler, vücutta birçok belirtinin meydana gelmesine yol açabilir.

Özellikle görme, konuşma ya da yürüme gibi önemli fonksiyonlara zarar verir. Gözde çift görmeye ya da gözün istem dışı bir şekilde hareket etmesine, vücudun bir kısmı ya da tamamının felç olması, ellerde titreme, karıncalanma ya da uyuşma, kalın bağırsaktaki kontrol kaybı, beden dengesinin kaybolması, dilde peltekleşme, çok yorgun ve halsizlik hissi gibi ciddi belirtilerin oluşmasına neden olabilir. Bazı zamanlarda belirtiler çok hafif olarak başlar, ilerleyen zamanlarda ise şiddetlenebilir.

Hastalığa Multiple adı verilmesinin sebebi, direkt olarak beyin ve omuriliğe, yakın çevresini baskı altına almasıdır. Skeleroz ismi ise beyin ve omurilik bölgesine zarar veren, sertleşmiş doluların ortaya çıkmasına neden olur. Hastalığın bulaşıcı bir özelliği yoktur. Ani bir şekilde ortaya çıkarak, tam olarak iyileştiği düşünülen anda tekrar kendini gösterebilir.

Birçok insanda migren oluşabilir. Migren kendini daha çok şiddetli baş ağrısı şeklinde gösterir. Beyinde beyaz lekelerin ortaya çıkmasında migren etkili bir faktördür. Aynı zamanda insanların düzensiz, sağlıksız ve yağlı bir beslenme alışkanlığı olması sebebiyle de görülebilir. Tansiyonun yüksek olması ve kontrol altına alınmaması, şeker hastalığı, kalp hastalığı, boyun-damar tıkanıklığı gibi nedenlerle de ortaya çıkabilir.

Beyindeki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer?

beyinde beyaz leke

Beyinde beyaz lekelerin oluşumuna neden olan etkenler, başlangıç anından itibaren yavaş yavaş ilerleyerek, ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu sağlık sorununda erken teşhis olabilmesi için çok belirgin belirtilerin ortaya çıkması gerekir. Hafif belirtiler farklı ve önemsiz hastalıklarla karıştırılabilir. İnsan vücuduna zarar vermeye başladığı anda fark edilir. Ancak bu durumda da hastalık ilerleyen aşamalara geçmiş olur. Bazı durumlarda tedaviye geç kalındığı için sadece semptomları hafifletmek için bazı ilaç tavsiye edilebilir. Geç kalınan tedaviler de çok yavaş sonuç verir.

Eğer sorun beyin tümöründen kaynaklanıyorsa, lezyonlarını tespit etmek için tarama uygun görülebilir. Ancak beyinde ortaya çıkan tümörün kesin olarak saptanabilmesi için biyopsisinin alınması gerekir. X-ışınları ya da taramalar kesin sonuca ulaşmayı kolaylaştırabilir. Aynı zamanda kafatasından alınan küçük bir parçanın incelenmesi de beyinde tümör olup, olmadığının kontrolünü sağlar.

Omurga bölgesinin üst kısmından sıvı alınır ve spinal tap tümörün kanserle bir bağlantısı olup, olmadığını belirleyebilir. Tedavi için kortizon kullanılabilir. Kanser hastalığında hastalara uygulanan ilaçlar da olumlu yönde ilerleme kaydetmeyi sağlar. Tedavi edilse de MS hastalığı tekrarlayıcı özelliği bulunur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.