Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Beyinde Karıncalanma Hissi Neden Olur?

Beyinde uyuşma, karıncalanma problemi endişeye ve paniğe neden olabilir. Bunun sebebi akıllara beyin kanaması hastalığını getirmesidir. Lakin beyindeki her uyuşma ya da karıncalanmanın nedeni beyin kanaması gibi tehlikeli hastalıklara işaret etmez. Uyuşma ve karıncalanma hissinin nedeni sinirsel ve psikolojik etmenlerden dolayı olabilir. Bu yazımızda beyinde karıncalanma hissi neden olur, tedavisi nasıl yapılır? Sorularını detaylı bir şekilde yanıtlayacağız.

Beyinde Karıncalanma Neden Olur?

beyin karıncalanması

1. Sinirsel veya Psikolojik Etkenler

Yoğun iş temposu altında çalışan insanlarda aşırı stres, endişe, gerginlik gibi yoğun duygular sonucunda beyinde uyuşma, karıncalanma sorunu gözlemlenebilir. Psikolojik etkenler, vücutta sinirsel tepkilere neden olabilir.

2. Kas Spazmı

Beyinde hissedilen karıncalanma hissi, her zaman psikolojik ya da beyin kanaması etkenlerinden ötürü oluşmayabilir. Beynin arka lobundaki kaslarda oluşabilecek spazm, karıncalanmalara ve uyuşmalara neden olabilir. Bu tip durumlar sık görüldüğü taktirde tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

3. Beyin Kanaması

Beyinde hissedilen karıncalanma ve uyuşmanın en kötü nedeni beyin kanaması olabilir. Beyindeki uyuşma ile birlikte boynun arka tarafında ağrı, mide bulantısı, kusma, bilinç kaybı gibi belirtiler görülüyorsa, rahatsızlık beyin kanamasına işaret ediyor olabilir. Beyin kanaması geçiren kişilerde konuşmada, yürümekte ve ayakta durmakta zorluk sorunları da görülebilir. Bu tip problemler görüldüğü andan itibaren hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

4. Saç Derisinden Kaynaklanan Uyuşma

Karıncalanmalar saçlı deri ile ilişkili olabilir. Kafanın arkasında iki adet beyin siniri vardır. Oksipital adı verilen saçlı derideki hissi o sinirler sağlar. Kafanın sonundaki çıkıntılı kısımdan saçlı deriye yayılır. Saçlı derideki dokunma, kaşınma, saç koparma gibi yaptığımız bütün eylemleri toplayarak beyine iletir. Bu sinir baş arkasında, boyun kaslarının geçtiği yerden birlikte geçerler ve kaslarda spazm gibi zorlanmalar olduğu taktirde bu sinire dokunur. Bu durumda saçlı deride karıncalanmalar ve uyuşmalar meydana gelebilir. Bazı kişiler bu his oluştuğunda beyin kanaması hastalığı geçirdiklerini bile düşünebilirler.

5. Multiple Skleroz Rahatsızlığı

Baş uyuşması, bulanık bakma, baş dönmesi gibi semptomlarla belirti veren bu otoimmün norolojik bozukluk, bazı sinir liflerini kaplayan beyin ve omurilikten her ikisini de etkileyen miyalin kılıflarda problem ya da zarar görmesi sonucunda ortaya çıkar.

6. Zona Hastalığı

Başta karıncalanma hissiyatı ve uyuşma gibi semptomlar gösterebilen bu rahatsızlık çoğunlukla sinirlerde şiddetli ağrı ile beraber görülen bir sinir sistemi rahatsızlığı olarak tanımlanır.

7. Menenjit

Ateş, mide bulantısı ve baş karıncalanması ile uyuşma gibi belirtilen gösteren bu sağlık problemi bakterilerin neden olduğu bulaşıcı bir rahatsızlıktır, beyin zarlarının etkiler ve bozar.

8. Trigeminal Nevralaji

Başta uyuşma ve karıncalanma gibi semptomlar gösteren yoğun bir sinir bozukluğudur. Trigeminal sinirleri etkiler.

9. İskemik Kalp Krizi

Felç ile karşılaştırıldığında daha az görülen ciddi bir durumdur. Beyine kısa bir süre için kan gitmemesi durumunda, istemik kalp krizi oluşur ve bu durum  baş uyuşmasına yol açabilir.

10. Omurilik Bozuklukları

Dejeneratif disk hastalıkları, omurga enfeksiyonları, fıtıklı diskler ya da omurilikte herhangi bir yaralanmada baş uyuşmasına yol açabilir.

Beyinde Karıncalanmanın Tedavisi Nasıl Yapılır?

baş ağrısı

  • Sinirsel veya Psikolojik Etkenler Tedavisi: Bu tip durumlardan dolayı oluşan kafadaki uyuşmadan kurtulmaktan için stresten uzak durmalısınız.
  • Kas Spazmı Tedavisi: Bu konuda yardımcı olabilecek en etkili yöntem sıcak su uygulamasıdır. Ayrıca viskon ve yumuşak yatak kullanımı, kalsiyum ya da potasyum kullanımını artırmak, vücuda su alımı yapmak olabilir.
  • Beyin Kanaması: Bu durumda tek tedavi yöntemi ise doktora gitmek olacaktır. Acilen en yakın sağlık kuruluşuna giderek tedavi olmalısınız.
  • Saç Derisinden Kaynaklanan Uyuşmanın Tedavisi: Bu uyuşmadan kurtulmak için omuz ile ense köküne sıcak su ile kompres yapmalısınız.
  • Multiple Skleroz Rahatsızlığı: Bu hastalığın tedavisi için atak tedavisi uygulanır. Tedavi atağın cinsine göre değişir. Bununla beraber kortizon tedavisi de hastalara uygulanabilir. Kortizon tedavisinin yararı kadar zararı da olduğundan çok tercih edilmese de hastalığı çok hızlı ilerleyen kişiler bu tedaviyi görmek zorundadırlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.