Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Beyinde Zonklama Neden Olur?

Şiddetli baş ağrılarını anlatırken pek çok tarif kullanırız. Ancak genelde en şiddetli olanlarını “beynim zonkluyor” gibi bir cümleyle ifade ederiz. Beyin zonklaması aslında diğer baş ağrılarından ayrılan bir durumdur. Fakat bu bir hastalık değil, bir hastalık belirtisidir. Beyin zonklamasına sebep birçok neden vardır. Kimi zaman kişinin sağlığını tehdit etmeyen bazı sebepler varken, kimi zaman da kişinin hayatını olumsuz etkileyen hayati sebepler şiddetli bir şekilde beyin zonklamasına neden olur.

Beyinde Zonklamanın Nedenleri Nelerdir?

Beyinde zonklama sebepleri pek çok farklı durumlarla bağlantılı olabilir. Ancak kişi bunu tedavi etmek için öncelikle nedenini araştırması gerekir. Nedeni teşhis edildikten sonra bu durum tedavi edilir boyuta gelebilir.

 • Beyin zonklaması yaşamanın en yaygın sebeplerinden biri migrendir. Migren bildiğiniz gibi şiddetli baş ağrıları, beyin zonklaması ve beraberinde de kusma gibi belirtileri oluşturan bir rahatsızlıktır. Kronik olduğu için genelde tedavi edilmesi belirtileri azaltma yönünde yapılır.
 • Beyin zonklamasının bir diğer nedeni de gün içinde aşırı aç kalınmasıdır. Beyne eğer glikoz gitmiyorsa bu neredeyse tüm yaşamsal fonksiyonların olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Beyin verdiği sinyalleri genelde glikoz sayesinde yapar ve kişi uzun süre aç kaldığında beyin bir şeyler yemesi adına kişiye mesaj vererek beyinde zonklama gibi bir belirtiye neden olabilir.
 • Aşırı sıcak ortamlarda genelde kişi bunalır ve bunalmanın devamında şiddetli baş ağrıları neredeyse beyinde zonklama gibi belirtiler gösterebilir. Özellikle sıcak ve nemsiz ortamlarda beyinde zonklama şiddeti daha da artabilir.
 • Kişinin fiziksel olarak yorgun olmasının dışında, beyinsel olarak yorgun olması da kişinin sağlığını bozan durumlardan biridir. Eğer kişi gün içerisinde birçok kişiyle uzun süre sohbet etmişse bu da kişinin beyin yorgunluğu yaşamasına ve devamında da beyinde zonklamaya maruz kalmasına neden olur.
 • Çeşitli göz hastalıkları da kişinin başında şiddetli ağrılar yaşamasını tetikleyebilir. Özellikle gözde görme problemi olan kişiler bir önlem almadığı zaman gözde olan bozukluk beyinde zonklamaya neden olabilir. Hatta kişinin başını sağa sola çevirmesi bile zorlaşabilir.
 • Kulak rahatsızlıkları da diğer bir beyin zonklama sebebidir. Özellikle iltihaplı bir kulak sorunu karşısında beyinde bu durumdan olumsuz anlamda etkilenerek kişinin beyin zonklaması yaşamasına sebebiyet verebilir.
 • Beyin zonklamasının en tehlikeli sebebi de beyin felcidir. Kişinin beyinde zonklamasıyla birlikte diğer işlevlerinde de gerileme oluyorsa ya da günlük olarak her zamanki yaptığı işleri yapmakta güçlük çekiyorsa bu ciddi bir şekilde kişiyi korkutabilir. Bunun için en kısa sürede uzman bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Beyinde Zonklama Nasıl Geçer?

Beyinde zonklama hissini oldukça şiddetli ve uzun süreli hissediyorsanız çok geç kalmadan en kısa sürede uzmana bir doktor tarafından kontrollerinizi yaptırmanız gerekir. Yapılan tetkiklerin sonucunda kişinin hastalık nedenine göre en uygun tedavi seçeneğini doktorunuz sizlere sunacaktır.

 • Bunun haricinde kişi gün içinde olabildiğince stresten uzak durması gerekir. Bununla beraber sıvı tüketimini günlük olarak belirlemeli ve bu sınırın altına düşmemeye de mutlaka özen göstermelidir.
 • Eğer hafif bir beyin zonklaması varsa ve bu genelde gözden itibaren başlıyorsa en kısa süre içinde bir göz hastalıkları uzmanına danışmanızda fayda vardır.
 • Gün içinde öğün atlamamaya ve yorgun olduğunuz zaman sadece bedeninizi değil, beyninizi de dinlendirmeye özen gösterin.
 • Olabildiğince teknolojik ürünleri kullanmamak da günlük olarak yaşanan beyin zonklamasının önüne geçmenize yardımcı olabilir.
 • Eğer hastalığınızın altında bir migren teşhisi bulunuyorsa kişi olabildiğince ataklarının yavaş geçmesi adına ilaçlar kullanabilir. Bunun haricinde migrenini tetikleyen spesifik nedenlerden de uzak durmalıdır. Henüz bir bilimselliği olmayan ancak deneyen insanların memnun kaldığı biberiye çayı da migreni olanların en doğal devası olabilir.
 • Eğer uzun süreli bir beyin zonklaması yaşıyorsanız; kişi bu süreçte mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır ve bununla beraber yaşadığı diğer belirtileri de mutlak surette doktora bildirmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.