Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Beyne İyi Gelen Yiyecekler

İnsan vücudunun en değerli organlarından bir tanesi olan ve sırrı halen daha çözülememiş olan beyin, sağlığı konusunda insanların had safhada dikkatli olması gereken bölgelerden de bir tanesidir. Çünkü bazen çevresel ve kalıtsal etkenler nedeni ile bazen de yaşın ilerlemesi sebebi ile beyinde unutkanlık, çeşitli hafıza problemleri ve işlev yetersizliği gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle beyin sağlığını bir hayli önemsemek gerekmektedir. İnsanların beyinleri sağlıklı tutmaları için yapmaları gereken bazı eylemler vardır. Fakat sağlıklı beslenme de beyin sağlığı için çok önemlidir. Bu nedenle tüketilen yiyeceklere dikkat etmek de çok büyük bir önem teşkil etmektedir.

Beyne İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Yağlı Balık

Screenshot_1

Bilindiği üzere somon balığı, ton balığı, sardalye ve uskumru gibi deniz ürünlerinin içerisinde bol miktarda omega 3 yağ asitleri bulunmaktadır. Omega 3 yağ asitleri de beynin işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi ve zihnin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için çok önemli ve güçlü yağ asitleridir. Özellikle uzmanlar, beyindeki hücreler arasında sağlıklı bir sinyal aktarımı olabilmesi için beynin bol miktarda omega 3 yağ asitlerine ihtiyaç duyduğunu ortaya koymaktadırlar. Bu nedenle de beyin sağlığı için düzenli olarak belirtilen deniz ürünlerini tüketmek gerekmektedir. Hem beslenme uzmanları hem de doktorlar bu omega 3 açısından zengin olan deniz ürünlerinin haftada iki kez mutlaka tüketilmesi gerektiğini belirtmektedirler. Ancak yine de balık tüketmeden önce bir doktora danışmakta da yarar vardır. Çünkü bazı hastalıklarda özellikle balık yemek zararlı olabilmektedir.

2- Yeşil Yapraklı Sebzeler

Screenshot_4

Hemen hemen bütün yeşil yapraklı sebzeler beynin çok daha sağlıklı çalışmasını sağlayacak olan C vitaminini ve antioksidanları içerisinde bulundururlar. Ancak beyne en iyi gelen yeşil yapraklı sebzeler brokoli, lahana ve karnabahar gibi sebzelerdir. Bu neden ile beynin sağlıklı kalması ve korunması için düzenli olarak ve bol bol bu yiyecekleri tüketmek gerekmektedir. Aynı zamanda antioksidan bakımından zengin olan tüm yiyecekler beyin ve zihin için bu etkiyi sağlayabilmektedirler. Bu yeşil yapraklı sebzelerden başka antioksidan açısından zengin olup beyne de çok büyük yararları dokunan bir diğer sebze ailesi ise turpgillerdir. Özellikle yemeklerde turpgilleri düzenli olarak tüketmek ve diğer yemeklerin yanında mutlaka bulundurmak ileride beyin ile alakalı ciddi problemler yaşamamak için büyük bir önlem olmaktadır. Ancak bu yiyecekleri tüketmeden önce doğal olup olmadıkları kontrol edilmelidir. Çünkü genellikle gdolu yiyecekler insan vücuduna başka bir açıdan ciddi zararlar verebilmektedirler. Mümkün mertebe organik ve doğal yiyecekleri tüketmekte yarar vardır.

3- Avokado, Bitkisel Yağlar, Fındık ve Tohumlar

Screenshot_1

E vitamini açısından zengin olan besinler de beyin sağlığı için çok değerli gıdalardandır. E vitamini bakımından zengin olan besinler arasında bitkisel yağlar (zeytinyağı gibi), fındık, avokado ve tohumlar bulunmaktadır. Bu besinler aynı zamanda içlerinde antioksidan da bulundurdukları için beynin sağlığını korumasına da yardımcı olmaktadırlar. Dolayısıyla günlük beslenme alışkanlıkları arasına az az da olsa mutlaka bu yiyeceklerden ilave etmek gerekmektedir. Yalnız hiçbir koşulda haddinden fazla bu yiyecekler tüketilmemelidir.

4- Bitter Çikolata

Screenshot_4

Bitter çikolatanın ağırlıklı olarak mutluluk veren ve stresi azaltan bir yiyecek olduğu bilinmektedir. Aslında bitter çikolatanın beyin sağlığı için de çok etkili bir besin olduğu söylenmektedir. Çünkü kakao yönünden zengin olan bitter çikolataların içerisinde çeşitli antioksidanların yanı sıra bol miktarda flavonoit maddeler de bulunmaktadır. Bu maddeler de beyni çeşitli hasarlardan korumaya yardımcı olmaktadırlar. Fakat yine de çikolata tüketirken doğal çikolata olmasına, içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulundurmamasına ve özellikle en az %70 oranın kakao içermesine dikkat etmek gerekmektedir. Flavonoit içeren başka besinler de beyin için çok fayda olabilmektedir. Bolca flavonoit içersen besinler arasında elma, siyah üzüm, kırmızı üzüm, çay, soğan ve kırmızı şarap bulunmaktadır. Dolayısıyla bu gıdaların da az miktarda da olsa düzenli olarak tüketilmesinde fayda vardır.

5- Böğürtlen

Screenshot_1

Böğürtlen ve böğürtlen benzeri meyveler de düzenli tüketilmeleri halinde beyin hücrelerinin gelişimine ve işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmelerine katkıda bulunmaktadırlar. Fakat bu düşünce bazı bilimadamları tarafından ortaya konmuş olan tezlerdir. Bu nedenle gerçekliği her ne kadar ispatlanmamış olsa da böğürtlenin düzenli olarak ve az miktarda tüketimi beyin için faydalı olacaktır. Hatta böğürtlenin mısır gevreği, meyve salatası ya da yulaf ezmesi ile karıştırılarak her gün az miktarda da olsa tüketilmesi uzmanlar tarafından beyin sağlığını korumak içinn tavsiye edilmektedir. Zaten her halükarda böğürtlen bazı bünyelerde alerjik reaksiyona neden olabildiği için aşırı tüketiminden de kaçınmak gerekmektedir.

6- Tam Tahıllar

Screenshot_4

Lif bakımından zengin olan besinler de beynin sağlığının korunması için etkili olan gıdalar arasında bulunmaktadır. Bu nedenle tam tahıllı ekmeklerin ve çeşitli gıdaların tüketimi de büyük bir önem arz etmektedir. Dolayısıyla beynin sağlığını korumak için başta tam tahıllı gıdalar olmak üzere lif bakımından zengin olan tüm gıdaların tüketimini bir hayli önemsemek gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.