Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Siz Farkında Olmadan Beyninize Zarar Veren 5 Yiyecek!

Sadece tüketilen besinler nedeniyle beynin zarar göreceğini düşünmek çoğu kişiye inanılmaz gelebilir. Oysa ki beynimiz de tıpkı diğer organlarımız gibi vücudumuzun bir parçası. Üstelik zarar görmesi durumunda düzeltilemeyecek sorunlar ortaya çıktığı için vücudumuzdaki en önemli organ olduğunu bile söyleyebiliriz. En basit yaşamsal fonksiyonlarımızı bile devam ettirebilmek için beynimizin işlerini kusursuz bir şekilde yerine getiriyor olması lazım. Peki, beyinlerimize yeterli özeni gösteriyor muyuz? Çünkü sadece beyin jimnastiği yapmakla işimiz bitmiyor. Hayat tarzımız ve düşüncelerimiz kadar yediğimiz besinler de beynimizin çalışma şeklini ve sağlığını etkiliyor. Biz de bu yazımızda farkında olmamamıza rağmen beyinlerimize zarar veren besinleri sizler için listeledik. Gelin hangi besinler beyninizi tüketiyor ve sağlığınızı riske atıyor beraber inceleyelim.

1. Şeker

Beynimizdeki dopamin merkezini hedef alan şeker için en masum haliyle yasal bir uyuşturucu diyebiliriz. Çünkü yapılan araştırmalar bir insanın şeker tükettiğinde de uyuşturucu kullandığında da beynindeki aynı haz merkezinin uyarıldığını gösteriyor. Ayrıca şeker nedeniyle körelen reseptörler sürekli daha fazla şeker istemenize neden oluyor. Bu da şekerin ne kadar bağımlılık yaratabilen bir besin olduğunun en kesin kanıtı niteliğinde. Bununla beraber şeker ve şeker ürünleri besin değeri bakımından birer çöp olmalarına rağmen bol kalori almanıza neden oluyor. Kan şekerinin bir anda artmasına neden olan bu besinler üzerinde yapılan bir çalışma, yüksek kan şekeri değerlerine sahip kişilerin, düşük kan şekerine sahip bireylere göre beyinlerindeki hipokampus ve amigdala kısımlarının küçülmeye başladığını gösteriyor. Fazla şeker tüketmenin diğer besinlerden aldığınız protein ve diğer besin değerlerinin emilmesini de durdurduğunu belirtelim. Özellikle gelişme çağındaki çocuklarda şeker tüketimi, gelecekte telafisi olmayan sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

2. Kızartılmış Yiyecekler

Kızartılarak yapısı değiştirilmiş yiyeceklerin ve yapısı bozulmuş kızartma yağlarının insan vücuduna zararları saymakla bitmez. Fakat son yapılan araştırmalar bu besinlerin aynı zamanda insan beyni için de son derece sağlıksız olduğunu ortaya çıkardı. Özellikle beyinleri hala gelişmekte olan çocukların yeterli besin değerini almalarına engel olan kızarmış ürünler de en az şeker kadar bağımlılık yapıyor. Ayrıca kızartma için kullanıldığında en zehirli ve tehlikeli olabilen yağın ayçiçek yağı olduğunu unutmayın. Bu nedenle kalp sağlığı konusunda da önemli bir tehdit olduğunu bildiğimiz kızartılmış yiyecekleri günlük beslenme düzeninden çıkarmanız sağlığınız açısından vereceğiniz en iyi karar olabilir.

3. Hazır Besinler

Hepimizin baş belası, sağlığımızın en büyük düşmanlarından biri hazır ve hızlı yiyecekler beynimize zarar vermekte de geride kalmıyor. İçeriklerindeki koruyucu maddeler ile yapısı değiştirilen ve doğallıkla yakından uzaktan alakası olmayan “fast food”ların, yapılan araştırmalarda beyin kimyasını etkilediği ve beyinde değişikliklere neden olduğu ortaya çıkıyor. Depresyon ve anksiyete gibi psikolojik sorunlara kadar sebebiyet verebilen beyindeki bu değişimin kaynağında hazır yiyecekler olduğu düşünülüyor. Gelişme çağındaki çocuklarda ise etkisi çok daha fazla oluyor. Çocuğunuzun yaşadığı motivasyon eksikliğinden tutun öğrenme bozukluğuna, hatta ve hatta hafıza zayıflığına kadar birçok problemin nedeni bu hazır yiyecekler olabilir.

4. Yapay Tatlandırıcılar

Yapay tatlandırıcıların asıl amacı insanların şeker kullanmasını önlemek olsa da şeker kadar zararlı olmadıklarını söyleyemeyiz. Çünkü şeker kadar yüksek kalorili olmamalarına rağmen uzun süreli kullanımda bu yapay tatlandırıcıların da beyinde hasara yol açtığı ortaya çıkmıştır. Yani zihinsel bozukluklar yaşıyorsanız aman dikkat, bunun sebebi sağlıklı olduğunu düşünerek tükettiğiniz yapay tatlandırıcılar olabilir.

5. İşlenmiş Gıdalar

Yapısı değiştirilmiş besinler hala obeziteden kalp rahatsızlıklarına kadar birçok problemin kaynağında yatan sebep olmaktan çıkmıyor. Şimdi bu zararlar arasına bir de dejeneratif beyin bozukluğunu da ekleyin. İlerleyen yaşlarda Alzheimer hastalığına kadar uzanan birçok problemin sebebi işlenmiş gıdaların merkezi sinir sisteminize zarar vermesi olabilir. Bahsettiğimiz tüm bu besinleri bir günde hayatınızdan çıkarmanın son derece zor olduğunu biliyoruz. Neredeyse hepsi kolaylıkla bağımlılık yaratan, bırakması çok zor olabilen besinler olsalar da doğal beslenmek herkes için mümkün. Yiyeceklerinizi kızartmak yerine ızgara yapmayı, fırında pişirmeyi ya da en sağlıklısı olan buhar ile pişirmeyi deneyebilirsiniz. İşlenmiş gıdaların alternatiflerinizi evde doğal yollarla kendiniz yapmayı deneyebilir, çok daha lezzetli ve sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Çocuklarınızı en başından bu şekilde beslenmeye alıştırırsanız ileride bu besinleri bıraktırmak zorunda da kalmazsınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.