Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Beyninizin Daha İyi Çalışması İçin Tüketmeniz Gereken 6 Gıda

Beynimizin etkili bir şekilde çalışması ya da çalışmaması tüm yaşamımızı etkileyebilir. Örneğin, sürekli bir şeyleri unutmamız, stres karşısında dirençsiz kalmamız, konsantre olamamamız ve benzeri pek çok neden beynimiz ile alakalıdır ve hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Eğer beyninizin çalışma konusunda bazı bir takım eksiklikler hissediyorsanız her şeyden önce beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Beslenme ve beyin sağlığının önemi

Biz çok farkında olmasak da beynimiz vücudumuzun en çok enerji harcayan organlarından bir tanesidir. Bu nedenle beynimizin besin ihtiyacını karşılamamız gerekir. Ancak beynimizin sağlıklı olabilmesi için tükettiğimiz gıdaların da kesinlikle sağlıklı olması gerekir. Yani siz gün içinde sağlıksız beslendiğinizde bundan yalnızca temel olarak bildiğiniz belli başlı organlarınız zarar görmüyor. Aynı zamanda beyniniz de zarar görüyor. Aynı şekilde beyniniz ile alakalı yaşadığınız bazı sorunların arkasında da son dönemde alışkanlık haline getirdiğiniz sağlıksız beslenmeyi görebilirsiniz pek ala. Örnek vermek gerekirse sabahları kahvaltı etmediğinizde başınız ağrır ya da işinize konsantre olamazsınız. İşte bu durum tam olarak sağlıklı beslenme ile beyin sağlığı arasındaki ilişkiyi açıklamaktadır. O yüzden size tavsiyemiz düzenli olarak beyine iyi gelen yiyecekleri tüketmeniz. İşte o sağlıklı yiyecekleri sizler için listeledik.

Beyninizin Daha İyi Çalışması İçin Tüketmeniz Gereken 6 Gıda

1. Yulaf ezmesi

En çok sindirim sistemimiz üzerindeki faydaları ile bildiğimiz yulaf ezmesi beynimize de oldukça iyi geliyor. Çünkü yulaf ezmesinin içinde bol miktarda protein, aminoasit, B1 vitamini, B3 vitamini, E vitamini, folik asit, fosfor, selenyum, magnezyum ve potasyum bulunuyor. Tüm bu maddeler de beynin çok daha etkili çalışmasına ve hafızanın gelişmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda yulaf ezmesi kalp sağlığının korunması için de bir hayli etkili olmaktadır.

2. Muz

Eğer beyin sağlığınızı korumak istiyorsanız evinizden muzu hiç ama hiç eksik etmemelisiniz. Çünkü muz beynin enerji ihtiyacını karşılayabilen bir glikoz deposu olmaktadır. Aynı zamanda muzun içinde bulunan B6 vitamini, folist asit, potasyum, magnezyum, fosfor ve kalsiyum da beynin sağlıklı bir şekilde işlemesine, stresten arınmasına ve hafızanın gelişmesine yardımcı olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra bildiğiniz gibi muz bağırsakların çalışmasına ve kabızlığın önlenmesine de katkı sağlayan bir besin olmaktadır. Fakat diyabet hastalarının muz tüketmesi tavsiye edilmez. Onların bu konuda dikkatli olması gerekir.

3. Brokoli

Diyetlerin vazgeçilmezi brokoli beyin sağlığımız için de bir hayli faydalı bir besin olmaktadır. Çünkü brokolinin içinde bol miktarda protein, A vitamini, C vitamini, B vitamini, E vitamini, K vitamini ve lif bulunmaktadır. Bu yüzden de düzenli olarak brokoli tüketimi ile hafızanın gelişmesine katkıda bulunmak mümkün bir hale gelmektedir. Fakat bazı pişirme yöntemleri brokolinin bazı yararlı besin değerlerini kaybetmesine neden olabilmektedir. Bunun için de brokoli buhar pişirmek ya da çiğ tüketmek daha doğru bir davranış olacaktır.

4. Ceviz

Herhalde beyne en iyi gelen yiyecek nedir diye sorsalar herkes hiç düşünmeden ceviz cevabını verirdi. Ceviz şekil itibariyle de beyne olan benzerliği yüzünden hafızalarımızda yer etti. Bu nedenle beynimizin daha sağlıklı olması, daha geniş bir kapasiteye sahip olması ve unutkanlık gibi problemler yaşamaması için düzenli bir şekilde ceviz tüketmeliyiz. Elbette cevizi her gün tüketelim fakat günden üç ya da dört taneden fazla tüketmeyelim. Çünkü ceviz nihayetinde kalori de yapabilecek bir yiyecek.

5. Balık

Tüm uzmanlar haftada en az iki kez balık yenilmesini öneriyorlar. Balık kalp sağlığının yanı sıra beyin sağlığı için de çok önemli. Çünkü içinde bol miktarda omega 3 yağ asitleri bulunuyor. Bu yüzden hem ileri yaşlarda beyin ile alakalı sorun yaşamamak hem de şimdiden zihni sağlıklı tutmak için balık tüketmeliyiz. Özellikle çocuklar da balık tüketimi konusunda teşvik edilmeli.

6. Çikolata

Herhalde çikolatanın ruhumuza ve beynimize de iyi geldiğini herkes biliyordur. Aslında çikolatanın bu faydası direkt olarak kakaodan geliyor. Bu nedenle beyninize iyi gelmesi için bir çikolata tüketecekseniz mutlaka içindeki kakao miktarının en fazla olduğu çikolatayı tercih edin. Çikolatanın içinde potasyum, magnezyum, B vitamini ve kalsiyum olduğu için hafızanıza ve konsantrasyonunuza da olumlu yönde etki edecektir. Ancak kesinlikle çikolatanın aşırı tüketiminden kaçının. Çünkü çikolatanın aşırı tüketimi size fazla kilo olarak geri dönebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.