Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bez Ayakkabı Temizliğinin Püf Noktaları

Günlük hayatımızın vazgeçilmez yardımcılarından olan bez ayakkabılar, çok çabuk kirlenmesi ve yıpranması ile çoğu kişiyi rahatsız eder. Ayakkabıların daha uzun süre kullanılması ve çabuk kirlenmemesi, kirlendiyse de pratik bir şekilde silinmesi için kullanabilecek çeşitli püf noktalar bulunur.

Bez Ayakkabı Temizliğinin Püf Noktaları Nelerdir?

Makinede Yıkama

Eğer ayakkabılarınızı makinede yıkamak istiyorsanız şu püf noktalara dikkat etmeniz gerekir;

  • Bağcıkları çıkarıp ayrı yıkamanız tavsiye edilir.
  • Ayakkabılarınızı bir file içerisine koyarak makineye atmanız daha doğru olacaktır.
  • Makinenizi ılık suda ve kısa programda çalıştırın.

Elde Temizlik Yöntemi

  • Ayakkabınızın bağcıklarını çıkarıp yıkayınız.
  • Yıkama işleminden önce ayakkabınızı fırça yardımıyla tozlarından arındırınız.
  • Bir kovayı ılık su ile doldurduktan sonra içerisine çok az miktar toz deterjan atınız.
  • Ayakkabılarınızı bu ılık ve deterjanlı suyun içerisinde bir fırça yardımı ile yıkamaya başlayın.
  • İyice temizledikten sonra durulayın ve kurutun.

Temizlik sırasında cif, bulaşık deterjanı gibi ürünleri doğrudan ayakkabıya uygulamayın. Bez ayakkabılarınızı uzun süre kullanmak için kullanım talimatlarına uyun ve günlük olarak temizliğine özen gösterin.

Bez Ayakkabı Çeşidine Göre Temizlikte Püf Noktalar

1. Bez Keten Ayakkabı Temizliği

Keten ayakkabı temizliğinde öncelikle yumuşak kıl uçlu bir ayakkabı fırçası kullanılarak tozu alınmalıdır. Ayakkabı tabanının temizliği ise ıslak bir bez ile yapılmalı, taban kenarları ve burun kısmının plastik bölümü ise arap sabunu ve su ile ıslatılmış bir bez ya da diş macunu yardımı ile temizlenmelidir.

Keten ayakkabıdaki tozlar çıkmayacak derecede zorlu bir kalıntı barındırıyorsa işte o zaman makineye atmanız etkili bir çözüm olacaktır. Fakat ilk olarak elde yıkamayı tercih etmeniz de fayda var.

Çamaşır makinesi yerine el ile temizlik seçeneğini seçen kişiler özellikle bir miktar karbonatı ve sıvı çamaşır deterjanını ılık suda çözerek temizleme işlemine devam edebilirler. Yumuşak kıl uçlu bir fırça yardımı ile ovularak temizlenmesi önerilen keten ayakkabılar, soğuk su ile durulama işlemi yapıldıktan sonra içi renksiz bir kağıt ile doldurularak kurumaya bırakılmalıdır.

2. Bez Süet Ayakkabı Temizliği

Süet ayakkabılar için özel üretilmiş temizleyici fırçaları ile kirli kısımları yavaşça temizleyerek işleme başlarken, özellikle fırça yönünün aynı olduğuna dikkat etmelisiniz. Tabi bu işlemi olabildiğince ayakkabıya zarar vermeden yapmalısınız.

Süet ayakkabı yüzeyler en çok çizik ve ize maruz kalan kısımlardır. Bu izlerin ortadan kalkması için ise yapmanız gereken tek şey çizgi ve çizik doğrultularında fırçayı hareket ettirmek ve iyice fırçalamaktır. Bu sayede izler ortadan kalkacaktır.

Silgi ile silme yöntemi de yine tercih edilen bir ayakkabı temizleme yöntemidir. Süet ayakkabılar için özel üretilmiş silgiler ile yine suya sabuna dokunmadan ayakkabınızdaki lekeleri ve izleri ortadan kaldırabilirsiniz. Tabi bu özel silgiyi alacak veya ulaşacak bir durumunuz yok ise evinizde bulunan standart kırtasiye silgileri de size yardımcı olacaktır.

3. Rugan Ayakkabı Temizliği

Rugan ayakkabılar belki de yıpranma payına en çok sahip olan ayakkabı türüdür. Çünkü çatlama sorununun önüne geçmek bazen mümkün değildir. Ama bir kaç püf nokta ile ruganların çatlama sorununun önüne geçmek mümkündür. Bu yöntemlerden en bilinenleri arasında ise vazelin veya zeytinyağı bulunur.

Zeytinyağı veya vazelin sürülerek bakım ve temizliği yapılabilen rugan ayakkabılar, çatlamayı engelleyici gereçler arasındadır. Fakat günlük kullanım dışında ayakkabıların çatlamasına sebep olan bir diğer etken ise ısıdır. Ayakkabılarınızın aşırı sıcak yerlerde veya daima aşırı soğuk yerlerde muhafaza etmek de onların erken yıpranmasına dolayısıyla çatlamasına sebep olabilir.

4. Beyaz Ayakkabı Temizliği

Diş Macunu

Diş macununun dişler üzerindeki beyazlatıcı etkisi bilindiği gibi ayakkabılar üzerinde de beyazlatıcı etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bir bez üzerine süreceğiniz beyazlatıcı etkili diş macununu ayakkabının lekeli kısımlarını sürünüz ve daha sonra kuru bir bez yardımıyla üzerinden geçiniz.

Karbonat

İki yemek kaşığı kadar karbonatı sıcak su ile karıştırıp bir bez yardımı ile ayakkabınızın lekeli kısımlarına sürdüğünüz takdirde lekelerin rahatlıkla ortadan kalktığını göreceksiniz. Daha sonra ise temizlik işlemi biten ayakkabınızı güneş görmeyen bir yerde kurumaya bırakınız.

Bulaşık Deterjanı

Bulaşık deterjanının ayakkabı temizliğinde fark yarattığı az bilinen bir husustur. Sıcak suya damlatacağınız birkaç damla deterjan ile ayakkabılarınızın lekeli kısımlarını ortadan kaldırmakta başarıya ulaşacaksınız. Önemli bir nokta ise temizleme işlemini yaptığınız bezin ipek veya saten olmamasına dikkat etmenizdir.

Silgi

Silgi kullanımı da ayakkabıların temizliğinde önemli bir püf noktadır. Özellikle spor ve sentetik kumaşlı olan ayakkabılarınız silginin gücü ile kolaylıkla temizlenebilir. Süet ayakkabılarınızda bulunan lekeleri ise bir fırça ile temizledikten sonra silgi aracılığı ile tekrardan ovarak çıkarabilirsiniz.

Aseton

Aseton ile ayakkabı temizleme yöntemi daha çok spor ayakkabılar üzerinde etkili olur. Pamuğa döktüğünüz bir miktar asetonu oje çıkarır gibi ayakkabınızdaki lekenin üzerine uyguladıktan sonra vazelinle sildiğiniz zaman lekenin çıktığını hatta çatlaklara sebebiyet oluşturmadığını göreceksiniz.

Vazelin

Vazelin deri olan tüm malzemelerin temizliğinde kullanımı önerilen büyük bir yardımcıdır. Özellikle rugan ve deri ayakkabılar için kullanılan vazelini bir parça pamuk ile kirli yüzeye uygulayıp kuru bir bezle sildikten sonra farkı göreceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.