Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Biber Faydaları

Gaziantep yöresinin meşhur yemeği olan kebapları vardır. Kebaplarının yanında büyük biberleri ile sunum yaparlar. Çukurova ilçesine yani Adana’ya baktığımızda buranın en meşhur yemeklerinde ise iri iri doğranan yeşil biberleri fark ederiz. Konya yöresine baktığımızda ise daha farklı buğdaylı yemekler ile karşılaşırız. Yöresel yemeklere bakılarak en sağlıklı insanların yetiştiği bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda ise bu bölgelerin yemeklerine kattıkları biberlerin de etkisi vardır. Urfa, Antep gibi illerin biberleri hem acı hem de tatlı olarak tüketilir. Dünyanın hiçbir yerinde Urfa’ da yetişen biberler kadar sağlıklı ve lezzetli biber yetişmemektedir. Bu önemli bölgemizde yetişen biberler yemeklerde de özenle kullanılır. Hem yemeklere lezzet verir hem de sunumun daha güzel olmasını sağlar.

Türk mutfağı olarak yeşil rengi ile bilinen sivri biber; acı biber, kırmızı biber, dolmalık biber olarak ayrılır. biber tüm yörelere ait yemeklerin yapımında kullanılmaktadır. Biber toprağa ekilen tohumlarla yetişir. Düzenli olarak sulama işlemlerinin yapılması ile beraber biber fidanları büyüyerek yapraklarının yanlarında çıkmaya başlar. İşte bu şekilde biber toplanarak tezgahlarda yerini alır. Yapılan pek çok salatada yemekte de biber kullanabilirsiniz. Biberin içerisinde pek çok faydalı vitamin vardır. Biber karaciğeri, akciğeri ve de diğer tüm organların daha sağlıklı şekilde çalışmasını sağlar. Bu nedenle biber tüketimi oldukça önemlidir.

Biberin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Biberde A, C, P, potasyum kalsiyum gibi değerli besin maddeleri vardır. Biber tüketimi çok önemlidir. Her yaştan tüm insanlar biber tüketimini aksatmamalıdır. Biberin vücudumuza verdiği doğal bir enerjisi vardır. Bu enerji sayesinde tüm vücut organlarımızın daha sağlıklı şekilde çalışması sağlanır. Biberin sağlığa faydaları hakkında aşağıda yer alan maddeleri okuyabilirsiniz.

1. Doğal Bir Antioksidan

Hemen hemen her çeşit biber insana aynı faydayı verir. Yani tüketilen acı, tatlı, sivri, dolmalık biberlerin her birinde aynı yararları alabilirsiniz. Vücudumuzun sağlık açısından çok iyi beslenmesi gerekir. İyi şekilde beslenebilmesi için de en faydalı besinlerin tüketilmesi gerekir. Biber doğal bir antioksidandır. Bu nedenle kış hastalıklarından vücudu korur. Kış aylarında soğuk algınlığa karşı olumlu etkileri vardır. Aynı zamanda öksürük, grip gibi virüslerin vücuttan daha hızlı uzaklaşmasını sağlar.

2. Mide Bulantısını Önler

Sabah çok erken saatlerde uyanarak işe, okula giden insanlar kahvaltı yapmaya çoğu zaman vakit bulamazlar. Sabahları kahvaltı yapamayan insanlar da mide bulantısı gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Bunun dışında da sık sık mide bulantısı yaşayabilirler. Mide bulantısını önlemek için biber yemeleri tavsiye edilir. Çünkü biber faydaları arasında bulunan mide bulantısı giderici özelliği ile mide bulantısının önüne geçilebilir.

3. Metabolizmanın Daha Hızlı Çalışmasını Sağlar

Yenilen besinlerin faydalı kısımları kana karışırken zararlı kısımları vücuttan atılır. Vücuttan atılma süreci de insandan insana farklılık gösterir. Herkesin sahip olduğu bir metabolizma çalışma hızı vardır. Metabolizma hızı tüketilen besinlerle arttırılabilir. Çünkü her insanın metabolizması hızlı çalışmayabilir. Dolayısıyla da metabolizması iyi çalışmayan insanlar kilo alır, boşaltımlarını tam yapamazlar. Kilo problemi yaşayan insanlar da metabolizmalarının yavaş çalışmasından yakınır. Daha hızlı çalışmasını sağlamak için de biber tüketimlerini arttırabilirler. Biber faydaları arasında bulunan metabolizmayı hızlandırıcı özelliği ile tavsiye edilir.

4. Saç Dökülmesini Önler

Kadınların ve erkeklerin en büyük sorunlarından bir tanesi de saç dökülmesidir. Saç dökülmesi yaş ilerleyince daha da belirgin şekilde görülmeye başlanır. Erkeklerinde saçları ilk olarak ön bölgede ya da en arka orta kısımdan dökülmeye başlar. Kadınlarda da yine aynı şekilde dökülme meydana gelir. Saç ektirme operasyonu gibi işlemler yerine daha doğal ve şifalı bitkiler tüketerek bu saç dökülmesinin önüne geçilebilir. Saç dökülmesine çok iyi gelen biber aynı zamanda saçları besler ve saçın daha hızlı uzamasını sağlar.

5. Vücudun Dinç Kalmasını Sağlar

Pazar günü haftanın son günü olduğu için insanlar genelde pazartesi günleri uyanmakta sorun yaşarlar. Pazartesi günü daha dinç kafaya ve bedene sahip olmak için bilinen tüm bilinenleri unutun ve biber tüketmeye başlayın. Çünkü biber salgıladığı besin değerleri sayesinde insanın zihin olarak daha dinç olmasını sağlar.

6. Damarlardaki Kan Oranını Arttırır

Genel olarak herkes tarafından bilinen bilgilerden biri de kırmızı besinlerin kan yapıcı olduğu hakkındadır. Tüketilen besinlerin faydalı kısımları hızlı bir şekilde öğütülerek kana karışır. Kana karışan besinler vücudun her bir noktasını dolaşarak daha canlı bir vücuda sahip olmamızı sağlar. Damarlarda dolaşan kanın daha fazla olmasını sağlamak için de biber tüketilmelidir. Biber damardaki kan oranını arttırır ve de insanın vücut olarak daha enerjik olmasını sağlar.

7. Yağ Yakımını Arttırır

Çağımızın en büyük hastalıklarından biri obezitedir. Günümüzde kilolu insanların sayısında büyük bir artış meydana gelmiştir. Bu artış sonucunda artık obezite gittikçe yaygınlaşan bir hastalık olmaya başlamıştır. Obezite vücudun gereğinden fazlasının yağ ile kaplanması durumudur. Bu yağlanma iç organlara da sıçrayınca insanın kolesterolünü yükseltir. İç organlarımızın yağlanmasını önlemek için ise bizler yediğimiz besinlere çok dikkat etmeliyiz. Tüketilen besinlere dikkat ederek obeziteden kurtulabilir, kolesterol sağlığımızı koruyabiliriz. Bu nedenle yağ yakıcı besinler tüketmeye özen göstermemiz gerekir. Yağ yakımını arttıran besinlerden biri de biberdir. Bol miktarda biber tüketerek hem yağ yakabilir hem de kolesterolünüzü dengede tutabilirsiniz.

8. C Vitamini Deposu

C vitamini vücudumuz için en gerekli vitaminlerin başında gelir. Turunçgillerde bulunan bu C vitamini aynı zamanda biberde de bol miktarda bulunmaktadır. C vitamini insanı kış hastalıklarına karşı korumasının yanında daha sağlıklı gözlere sahip olmalarını sağlar. C vitamini sayesinde aynı zamanda katarktan da korunabilirsiniz.

Biberle Mutfakta Neler Yapılabilir?

Biberin faydalarını maddeler halinde saydık. Şimdi ise iş biberi farklı tatlarda sofralara nasıl koyacağımızda. Biber ve soğan kavrularak yapılan her yemekte kullanılabilir. Yapılan sulu yemeklerin yanında soğanın pembeleşmesinden sonra iki ya da üç tane biber doğrayıp ilave edebilirsiniz. Bu şekilde pişmiş olarak biberi tüketebilirsiniz. Ancak biberi közleyerek de bol bol tüketebilirsiniz. Hem kokulu hem de lezzetli biberleri yağsız tüketerek faydalarından yararlanabilirsiniz.

Biberleri aynı zamanda yapacak olduğunuz her türlü kavurma, sote tarzındaki yemeklerde de kullanabilirsiniz. Bu yemeklerde kullanırken cömert davranarak biberin her halini içerisinde katabilirsiniz. Örneğin dolmalık biberin farklı renkleri vardır. Her bir rengini alıp bu sotenin içerisinde koyabilirsiniz. Sarı, kırmızı, yeşil dolmalık biberlerini yemeğe karıştırarak hem güzel görünümlü hem de lezzetli yemekler elde edebilirsiniz. Aynı zamanda biberi sade tüketmek de çok önemlidir. Biberin faydası asıl olarak bu şekilde alınır.

Taze ve iyi yıkanmış biberi her sabah kahvaltıda bir tane tüketerek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Aynı zamanda bu biber sayesinde gün boyu daha canlı kalabilirsiniz. Bu nedenle pek çok sağlık uzmanı biberi çiğ olarak tüketmenizi önermektedir. Bunun dışında yapılan tüm salataların içerisine biberi koyabilirsiniz. Biber aynı zamanda acı olarak da tüketilebilir. Acı biberin de sağlık açısından faydaları bir hayli çoktur. Acı biberi de her yemeğin içine doğrayarak hafif acılı yemekler yapabilirsiniz. Böylece hem iştahınızı arttırıp hem de yemeklerinizin daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.