Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Biber Gazı Kanser Yapar mı?

Biber Gazı Nedir?

Biber gazının halk arasında ki bilinen adı göz yaşartıcı gazdır. Gözlerde geçici körlüğe neden olan tahrişlere neden olur.

Halk arasında kişisel savunma aracı olarak da kullanılır.

Biber gazının yapılmasında ana madde acı biberdir. Çok acı olan biberden çıkarılan yağ, bir takım işlemlerden geçerek arta kalan maddedir ana maddesi. Genellikle sprey olarak kullanılır. Sprey şeklinde kullanılan biber gazları yıllarca etkisini kaybetmez. Kanunen kabul edilen ve kullanılması yasak olmayan biber gazı, spreylerin yanı sıra, hazır tüp ve kapsül şeklinde de satılır. Hazır tüpler genellikle toplumsal olaylarda kullanılır.

Biber gazı öldürücü olmayan silahlar bölümünde yerini almış, kanunen kullanılması kabul edilmiştir.

Biber Gazının Özellikleri Nelerdir?

Biber gazı spreyleri çanta boydur, kişilerin kendilerini savunmaları adına saldırganlar için kullanılır. Beş metreye kadar etkili olan biber gazı, saldıran kişiyi bir saate yakın, biber gazının etkisiyle bir şey yapacak konumda olamaz. Bir veya iki saat sonra etkisi geçen biber gazı, saldırgan ve vahşi hayvanlardan korunmak için savunma aracıdır ve yasal olarak kullanılabilir.

Biber gazını her panik olduğunuz da kullanmanız sakıncalıdır, hayati tehlike durumlarında kullanılması gerekmektedir.

Biber Gazının Zararları Nelerdir?

Biber gazına maruz kalındığında ilk olan etkisi, gözleri açamama, gözlerde oluşan ağrı ve yanmalardır. Uzun süre deriye temas ettiğinde ciltte yanıklar oluşur. Boğaz ve burunda nefes alamama sorunları oluşur. Baş ağrısı, bulantı ve kusma, panik atak, tansiyon yükselmesi ve titremeye neden olur.

Bir kaç çeşidi olan biber gazının hangi çeşidi olursa olsun uzun süreli maruz kalınması kısa ya da uzun zamanlar da insanları olduğu gibi hayvan ve bitkileri de olumsuz olarak etkilemektedir.

Ender bir durum olsa da biber gazına maruz kalınması ölüm ile de sonuçlanabilir, bunun nedeni ise biber gazına çokça maruz kalındığında nefes alınamadığı için boğulmadan kaynaklanmaktadır.

Biber Gazının Yan Etkileri Var mıdır?

Biber gazı, acı biber özüyle bir takım kimyasalların karışımıyla oluştuğu ve maruz kalan kişileri öldürmese de bir takım rahatsızlıklar görülür, biber gazının etkisi geçene kadar, yaşanan bu rahatsızlıklara biber gazının yan etkisi denmektedir.

Biber Gazından Korunmak için Ne Yapmalı?

Biber gazı suda çözünmediği için, biber gazına maruz kalan kişilerin, su ile temizlik yapmaları hiç bir işe yaramaz. Sabunlu su kullanılmalıdır. Kremler de cildi tahriş edeceğinden, yapılması gereken, sabunlu su veya bebe şampuanı kullanmak veya bunun için hazırlanan özel mendiller ile temizlemeyi sağlamaktır.

Yine biber gazına maruz kalan, yutan, fazla miktarda nefes alan kişi kesinlikle su içmemeli veya burnunu su ile temizlememesi gerekir.

Biber gazına maruz kaldıysanız, gazın yüzünüze ve gözlerinize daha da zarar vermemesi için yüzünüz ve gözlerinizi ovuşturmayın ve silmeyin, sirke ya da limon kullanarak ıslatılan temiz bir bez ile gaz ortamından fazla zarar almadan kurtulabilirsiniz, bu bez ile ağzınızı kapatarak.

Biber Gazının Etkisi Ne Kadar Sürer?

Biber gazının bir kez sıkıldığı durumlar da, kişide başka bir sağlık sorunu yok ise, etkisi yarım saat ile iki saat arasında sürer ve etkisi azalarak geçer.

Kişiler biber gazına maruz kaldıklarında ne yapacaklarını, korunma şekillerini ve biber gazına maruz kalındığında bunu nasıl temizleyeceklerini bilmeleri gerekmektedir. Lens kullanalar lenslerini bu kimyasaldan temizlendiğine emin olmadan kullanmamalıdır.

Biber Gazı Kansere Sebep Olur mu?

Biber gazının yapılan araştırmalara göre kanıtlanan bir sonucu olmadığı için, biber gazı kanser yapar diye bir görüş mevcut değildir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.