Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Biber Yanması Hissi Neden Olur, Nasıl Geçer?

İnsanlar hayatının birçok anında biber doğrarken veya biberle ilgili bir mamul hazırlarken vücutlarının çeşitli bölgelerinde kızarıklıklar ve yanma hissi fark eder. Yanma hissi kişilerin acı çekmesine sebep olur ve rahatsız edicidir. Bu durum çok yaygın olmakla beraber birçok insan için neden oluştuğu gizem konusudur. Bu yazımızda biber yanması hissinin neden olduğunu ve nasıl geçeceğini anlatacağız.

Biber Yanması Hissi Nedir?

Özellikle Güneydoğu bölgelerimizde insanımızın sofrasından eksik etmediği acı biberler yeşil veya kırmızı olması fark etmeksizin kapsaisin adı verilen bir madde içerir. Bu madde acı bibere acı tadı veren partiküldür. Dilimizdeki bu acı hissine sebep olan bu madde diğer vücut bölgelerimize temas ettiğinde hassaslığa sebep olur ve yanma adını verdiğimiz kızarıklık ve acıyı beraberinde getirir.

Biber yanması hissi vücudumuzun hemen hemen her tarafında görülebilir. Öte yandan bu bölgelerin biber yanmasına karşı hassasiyetleri, belirtileri ve tedavileri farklılık gösterir. Genel olarak özetlenmek istendiğinde bu bölgeler dudaklar, deri ve gözdür.

Deride Oluşan Yanma Hissi Nasıl Geçer?

 

Biber ayıklanırken veya kesilirken en çok elimize temas eder. Kızarıklık, yanma ve batma hissi bu durumun belirtileridir. Bu durumun önüne geçmek için ilk önlemlerden biri eldiven kullanımıdır. Yanma durumu oluştuktan sonra ise 4 farklı yöntem kullanılarak yanma hissi geçirilebilir.

1. Alkolle Silmek

Kapsaisin, yağ bazlı bir maddedir. Bu durum yanma hissinin su ile geçmeyeceği anlamına gelir. Aksi gibi su kapsiasini daha çok yayarak yanma hissinin artmasına sebep olabilir. Kapsaisini nötralize etmek için alkolle ovmak iyi bir çözümdür. Alkol kapsaisini çözerek yanma hissini büyük ölçüde geçirebilir.

2. Bulaşık Deterjanı ile Yıkamak

Kapsaisinin yağ bazlı olması bulaşık deterjanı için bir avantajdır. Çünkü bulaşık deterjanları yağ çözücü olması sebebiyle bulaşık yıkamada kullanılır. Tıpkı alkolde olduğu gibi bol bulaşık deterjanı ve su ile birlikte uzun süre kullanılırsa derideki yanma hissini geçirebilir.

3. Mısır Nişastasına Batırmak

Bu alışılmışın dışında yöntem de diğerlerinden farklı bir metot izleyerek yanma hissini geçirebilir. Mısır nişastası çok kuru bir madde olduğundan derideki yağı emip deriden uzaklaştırabilir. Bir süre bekleyip derideki yanma hissi geçtikten sonra yıkanabilir.

4. Sirke ile Yıkamak

Sirke asidik yapıda bir maddedir. Bu nedenle yağları çözebilir. Elleri sirkeli bir kasede bekleterek ya da direkt el üzerine dökülerek yanma hissi geçirilebilir.

Gözde Oluşan Yanma Hissi Nasıl Geçer?

Genelde acı biber ellerle temas etse de kullanılan el sonrasında gözlere sürüldüğünde ya da doğrudan biber parçasının temas etmesiyle gözlerde yanma ve kızarıklık oluşabilir. Bu durumdan kurtulmak için aşağıdaki yöntemler denenebilir.

1. Gözleri Hızlı Kırpmak

Gözyaşının göze bulaşan yabancı maddeleri temizlediği su götürmez bir gerçektir. Göz yaşı üretimini arttırmak için gözler hızlı hızlı kırpılarak kapsaisinin etkisinin geçmesi beklenebilir. Bu elinizde herhangi bir kurtarıcı malzeme olmadığında başvurulacak ilk yöntemdir. Öte yandan diğer yöntemler denenmeden önce de bu hareketi yapmak, biberin vereceği zararı minimuma indirmeye yardımcı olur.

2. Süt ile Yıkamak

Süt aslında bir yağ çözücü değildir. Sütün bu durumdaki en büyük rolü kapsaisinin yakıcı etkisini ciddi şekilde düşürmesidir. Gözde bu şekilde bir yanma oluşması durumunda soğuk inek sütü bir sprey yardımıyla göze ihtiva edilebilir. Bunun yanı sıra süt bir mendile emdirilip gözler nazikçe silinerek de kullanılabilir. Bu yöntemler gözdeki acı ve batma hissini azaltmaya yardımcı olabilir.

3. Salin ile Temizlemek

Salin daha çok eczanelerde satılan ve kontak lens kullanan insanların kullandığı bir çözeltidir. Göz dezenfektanı olarak kullanılır. Yağ bazlı maddeleri çözebilir. Salin kullanılarak kapsaisin giderilip ardından bolca göz kırparak tamamen temizlenebilir.

Dudak ve Ağızda Oluşan Yanma Hissi Nasıl Geçer?

Dudak ve ağızda oluşan yanma için izlenecek en iyi yöntem asitli yiyecek veya içecekler tüketmektir. Asitli ürünler kapaisinin etkinliğini durdurabilir ve yanma hissinin geçmesine yardımcı olur. Bu yiyecek ve içeceklere örnek olarak domates suyu, limon suyu, ananas sayılabilir. Ayrıca sirke de iyi bir asidiktir ancak içilmeyip ağızda gargara yapmak yeterlidir. Gözde etkili olan süt ayrıca burada da yardımcı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.