Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Biberiyenin Zararları Nelerdir?

Biberiyenin botanik adı “Rosmarinus officinalis”dir. Biberiye, Akdeniz ülkelerinde yetişen bir baharat ve şifalı bitkidir, ancak şimdilerde dünya çapında yetiştirilmektedir. Bu bitki sıcak ve güneşli bir iklimde büyümektedir.

Biberiye Nane ailesine (Lamiaceae) aittir. Bitki gibi dökmeyen bir çalıdır. 2 metreye (6 fit) kadar büyüyebilir ve çiçeklerin sapları hafif yukarı kümeler halinde görünen minyon ve soluk mavidir. Yaprakları ince ve kavisli çam iğneleri gibidir. Üstünde yeşil ve altında gri renklerden oluşmaktadır. Kurutulmuş ot rengi kahverengimsi yeşil rengindedir.

Yaprakları ve çiçeklerini ayrı ayrı kullanabilirsiniz. Bir uçucu bitki yağı, buhar damıtma yoluyla yaprak ve çiçek elde edilir.

Biberiyenin Sağlığa Yararları Nelerdir?

Biberiyenin bizler için birçok sağlıksal yararı bulunmaktadır. Bu yararları ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Antioksidanlar ve anti-inflamatuar açısından zengin bir kaynaktır. Bunun da bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Laboratuvar çalışmaları sonucunda, bu açıdan zengin olduğu anlaşılan biberiye, antioksidanlar serbest radikaller adı verilen zararlı partikülleri nötralize etmede önemli bir rol oynamaktadır.
 • Sindirimi geliştirmektedir. Biberiye genellikle, hazımsızlık tedavisinde ve E dispepsi tedavisine yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Ancak, bu iddiayı destekleyecek anlamlı hiçbir bilimsel kanıt bulunmadığı da dikkat edilmelidir.
 • Hafıza ve konsantrasyon arttırıcı bir özelliği bulunmaktadır. Biberiye yağı bileşeni kan düzeylerini geliştirerek bilişsel performansı artırmaktadır.
 • Nörolojik korumaya yardımcıdır. Bilim adamları biberiyenin beynimiz için iyi olduğunu fark etmişlerdir.
 • Beyin yaşlanmasını önlemeye yardımcıdır. Japonya’da Kyoto Üniversitesi araştırmacılarının ortaya koyduğu araştırmaya göre biberiye, önemli ölçüde beyin yaşlanmasını önlemeye yardımcıdır.
 • Kansere iyi geldiği anlaşılmıştır. Biberiye özünün Ham etanoliğe (RO) sahip olduğu bulunmuştur ve lösemi, meme karsinoma hücreleri üzerinde farklılaşan anti-proliferatifleri etkileyerek kanser oluşmasına engel olmaktadır.

Biberiyenin Kullanım Şekli ve Dozu Nasıl Olmalıdır?

Bir çay olarak tüketecekseniz; 3 parçaya bölün 2 bardak kaynar suyun içerisinde 6 gr kuru otu koyunuz. Bu karışım bir gün boyunca tüketilebilir. Yetişkinler, günde içerisinde 6 gram biberiyenin üzerine geçmemelidir.

Banyo için : 1 litre suda 50 gram kurutulmuş biberiyeyi kaynatın ve daha sonra 30 dakika bekletin. Banyo suyuna ekleyin.

Esansiyel yağ için : (% 6-10) bazlarında iki damla esansiyel yağını bir çorba kaşığı ile yağ ile karıştırın. Bu karışımı yutmayınız. Açık bir yara için geçerli değildir ve göz temasından kaçının. Bazı insanlarda bu yağ karışımına karşı alerjik reaksiyon olabilir.

İlaçlar ile Olası Etkileşimleri Nelerdir?

Biberiye bazı ilaçlar ile etkileşime geçerek, bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu ilaçlar ise şöyle sıralanmaktadır;

Antiagregan ve antikoagülan ilaçlar (kan sulandırıcı) – Biberiye kanın pıhtı yeteneğini etkileyebilir. Bu duruma herhangi bir kan inceltici ilaçlar ile müdahale edilebilir;

 • Warfarin (Coumadin)
 • Klopidogrel (Plavix)
 • Aspirin

ACE inhibitörleri – Biberiye dahil olmak üzere yüksek tansiyon için alınan ACE inhibitörleriyle müdahale edebilir;

 • Kaptopril (Capoten)
 • Elaropril (Vasotec)
 • Lisinopril (Zestril)
 • Fosinopril (MONOPRIL)

Diüretikler (su hapları) – Biberiye dehidrasyon riskini yükselterek, bir idrar söktürücü olarak hareket edebilir. Bu diüretik ilaçlar da dahil olmak üzere etkilerini artırabilir;

 • Furosemid (Lasix)
 • hidroklorotiyazid

Lityum – Diüretik etkileri kapsamında biberiye, vücuttan çok fazla su kaybedilmesine neden olabilir ve vücuttaki lityum miktarı toksik seviyelere kadar etkilere neden olmaktadır.

Diyabet – Biberiye kan şekeri düzeylerini değiştirebilir ve diyabet kontrolü için alınan ilaçlarla etkileşebilir.

Biberiyenin Zararları Nelerdir?

Biberiyenin bizler için birçok yararı bulunmaktadır. Ancak bu yararlarının yanı sıra aynı zamanında bazı zararları da bulunmaktadır. Bu zararlar genellikle biberiyenin fazla kullanılmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Ayrıca biberiyeye karşı olan bir hassasiyetiniz de aynı zamanda sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir.

1.Kusma

fft99_mf5688615

Düşük dozlarda alınan biberiyeler genellikle herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak çok alımı durumunda, mide bulantıları ve kusma gibi sonuçlara neden olabilmektedir. Bu kapsamda ise aç karnına alınan biberiyeler, midenizi daha kötü etkilemektedir.

2.Spazmlar

kas-spazmi

Biberiye aynı zamanda kişilerde spazmlara neden olmaktadır. Bu spazmlar ani ve ağrılı olmaktadır. Bu durum ise, biberiyeye karşı oluşan hassasiyet sonrası vücudunuzun tepki vermesi ile açıklanmaktadır. Bu tarz spazmlar yaşıyorsanız, tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir.

3.Koma

koma

Biberiyenin belki de en şiddetli zararlarından birisidir. Çok fazla biberiye tüketimi, vücudunuzdaki her organı ve işlevlerini etkileyerek sizleri komaya sürükleyebilir. Ciddi bir zararı olmasından dolayı, özellikle biberiyeye karşı hassasiyeti olanların bu konuda doktor yardımı almaları gerekmektedir.

Ayrıca komaya girmenize bir neden olarak da, ilaçlar ile etkileşimi sonucu oluşmaktadır. Bu yüzden kullanmakta olduğunuz ilaç ile birlikte, bu konuyu doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

4.Akciğer Ödemi

Biberiyenin bir diğer önemli zararı ise, akciğer ödemi veya diğer bir anlamıyla akciğerlerde sıvı birikmesidir. Bu ilaç etkileşimleri veya biberiyenin fazla tüketilmesi sonucu oluşmaktadır. Bu sorun tedavi edilmezse, ciddi sağlık sorunlarına ve komplikasyonlarına neden olabilmektedir.

5.Biberiye Yağının Zararları

Biberiye-yagi-nedir-Biberiye-yagi-ne-ise-yarar-nasil-hazirlanir2

Biberiyenin yanı sıra aynı zamanda, biberiye yağının kullanılması da bazı sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Biberiye yağının zararları ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Alerjiler
 • Anemi: Demir eksikliği anemisi olan kişilere biberiye yağı tavsiye edilmemektedir. Topikal preparatlar güvenli olmalıdır.
 • Kanama: Biberiye, bazı hastalarda şiddetli kanama vakalarına neden olmaktadır. Aspirin gibi kan sulandırıcı olan ilaçlar ile eş zamanlı olarak alındığında bu biberiye de kanama riskini artırabilir.
 • Kan şekeri: Biberiye yağı şeker hastaları ve diyabetik olmayan kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürebilir.
 • Epileptik Nöbetler: Biberiye, monoterpen ketonlar içermesinden dolayı büyük dozlarda nöbetlere yol açtığı bilinmektedir.

6.Gebelik Sorunları

Gebelikte Mide Yanması

Önceleri kadınları kürtaj olmaya ikna etmek için biberiye kullanılmaktaydı. Embriyoların implantasyon ile biberiye verilen laboratuvar hayvanlarında gebelik kaybı yüksek oranda görülmüştür. Bundan dolayı hamile kadınların veya hamile kalmak isteyen kişilerin biberiye veya biberiye yağından kaçınmaları gerekmektedir.

Biberiyenin Zararlarından Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Biberiye otlarının kullanımı, birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak, otların yan etkileri ilaçlar ile etkileşime girebilir. Bu nedenlerden dolayı, bir sağlık kuruluşu gözetiminde biberiye otlarını dikkatli bir şekilde almanız gerekmektedir.

Biberiye, tavsiye edilen dozlarda alındığında genellikle güvenli kabul edilmektedir. Bununla birlikte, alerjik reaksiyonlarda zaman zaman gerçekleşmektedir. Uçucu yağ içeriği nedeniyle biberiye yapraklarından dolayı yazımızın öncesinde sizlere vermiş olduğumuz zararlar ortaya çıkmaktadır. Bu konuda bilinçli olarak kullanmanız gerekmektedir.

Biberiyelerin sizlere verilen dozlarda kullanılmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yüksek kan basıncı, ülser, Crohn hastalığı veya ülseratif kolit olan kişiler biberiye almamalıdır. Biberiye yağın toksik üretebilmektedir. Yazımızda sizlere vermiş olduğumuz tüm bu korunmalar sayesinde daha sağlıklı bireyler olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.