Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bıçak Yarası

Bıçak yarası cilt yüzeyinde birçok farklı şekilde yaralanma sebebiyle meydana gelen açılma ya da yırtılma olarak tanımlanır. Bıçak yarası, yaralanma şekline göre bazı durumlarda derin bazı durumlarda da yüzeysel olabilir. Yüzeysel bir şekilde meydana gelen bıçak yarası sadece cilt yüzeyini etkileyebilir. Cilt yüzeyindeki açıklık çok büyük olmaz. Bazen kanama bile olmayabilir. Ancak derin olan bıçak yarası tendonlar, kaslar, ligamanlar, ve kemiği de büyük oranda etkileyebilir. Derin bir şekilde oluşan bıçak yarası cilt yüzeyinin altında ve üstünde kanamaya neden olabilir. Bu nedenle hemen müdahale etmek gerekir. Çok fazla kanamaya neden olan derin bıçak yarası organlara da zarar verebilir.

Bıçak Yarası Neden Olur?

yara

Günümüzde en çok yaralanma bıçakla olur. Çünkü bıçak birçok alanda kullanılan bir kesme aracı. Bıçak yarası, cilt yüzeyini yırtan ve açan yaralanma şeklinde ortaya çıkabilir. Genel olarak kesik diye nitelendirilen bıçakla yaralanma durumu birçok şekilde olabilir.

1. Jilet

Erkeklerin çoğu sakal tıraşı olurken jilet kullanılır. Jilet kısa sürede sakal tıraşını tamamladığı için daha çok tercih edilir. Ancak jiletin çok fazla bıçağının olması birçok kaza ihtimaline davetiye çıkarır. Jiletin cilt yüzeyine hafifçe bastırılarak tıraşın yapılması gerekir. Ancak daha iyi kesmesi için jilet olması gerektiğinden daha güçlü bir baskıyla cilde uygulanır. Bu durumda cilt yüzeyinde küçük kesikler ortaya çıkar. Tıraş anında oluşan bıçak kesiği genelde derin bir yaralanma şeklinde olmaz. Bu nedenle aşırı bir kanama da oluşmaz.

2. Düşme

Özellikle ev içerisinde düşmek oldukça tehlikeli. Çünkü evde bulunan kesici ve delici aletlerin üzerine düşme ihtimali çok yüksek olur. Düşme şeklinde ortaya çıkan bıçak yaralanması bazen derin bir şekilde olarak ölümcül sonuçlara yol açar. Bazı durumlarda ise hafif bir sıyrık şeklinde ortaya çıkabilir. Bıçak yaralanmasının şekline göre farklı tedavi uygulanır.

3. Makas

Küçük çocukların en çok ilgisini çeken kesme araçlarından biri de makas. Özellikle küçük çocuklara özel olarak üretilen küçük makaslar bile bazen çocuklar için tehlikeli olabilir. Makasın üzerine düşebilir ya da makasla kendine zarar verebilir. Bu tür yaralanmalar kesiğin durumuna göre tehlikeli olabilir. Makasla yapacağınız herhangi bir işlemde mutlaka elinize dikkat edin. Çünkü elinizi makasla keserek, ciddi bir yaralanmanın oluşmasına neden olabilirsiniz. Makasla yaralanma durumunda eğer yara derin ve çok kanama varsa, mutlaka hastane giderek, tedavi edilmesini sağlayın. Derin olmayan yaralanmalarda yaranın ortaya çıktığı kısmı temizleyerek, yara bandı yapıştırabilirsiniz.

4. Cam Kırığı

Evde ya da herhangi bir yerde, yaşana bazı kazalar sonucunda camlar kırılarak etrafa saçılır. Etrafta olan kişilerin üzerine cam parçaları şiddetli bir şekilde gelerek, birçok kişinin yaralanmasına neden olabilir.

5. Araba Kazaları

Araba kazalarında genel olarak ön, yan ve arka camlar kırılabilir. Bu camlar arabanın içerisinde olan kişiler ya da yakınlarda olan kişiler yaralanır. Araba kazasının şiddetine göre cam parçaları insanları derin ya da hafif bir şekilde yaralayabilir. Bu tür araba kazası sonucunda ortaya çıkan cam parçası yaralanması, aynı bıçak yaralanması gibi bir etki gösterir. Yaranın içerisinde cam parçaları bulunabilir. Bu durumda acilen müdahale edilmesi gerekir.

Bıçak Yarası Nasıl Geçer?

yara

Derin bir şekilde bıçak yaralanması durumunda anında müdahale etmek gerekir. Bu durumda ilk olarak yapılması gereken kanı durdurmaya çalışmak. Bıçak yarasında ortaya çıkan çok kanamayı durdurmak için, kesilen yeri kalp hizasında tutabilirsiniz. Ancak bıçak yaralanmasında ortaya çıkan kanama ağır ve fışkırma şeklinde oluştuysa, 10 dakika boyunca yaranın üzerine basınç uygulamanıza rağmen, kanamayı durmuyorsa, bıçak yarası kısmında his ve işlev kaybı, kas ve kemiğin ortaya çıkması durumunda anında acil tıp uzmanlarından yardım isteyin. Çünkü bu durumda uzman olmayan birinin müdahale etmesi, yetersiz olur.

Bazı bıçak yaraları ve kesikler evde bakım yaparak kısa bir sürede iyileşir. Bunun için bıçak kesiğini ilk olarak alkollü bir mendil, antiseptik solüsyon ya da suyla iyice temizleyin. Daha sonra bir parça pamuğu hidrojen perokside batırın. Bıçak yaralanması soncunda ortaya çıkan kesiği temizlemek için üzerine hafifçe dokundurun. Yaranın üzerinde ortaya çıkan kalıntıları gidermek için alkolle temizlenmiş olan cımbız kullanın. Yaranın içerisinde cam ya da farklı bir parça görürseniz, çıkarmak için uğraşmayın. Çünkü yaraya daha fazla zarar vererek, daha çok kanamasına ya da enfeksiyon kapmasına neden olabilirsiniz. Bu durumda hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidebilirsiniz. Bıçak yarası oluşan bölgeyi iyice temizledikten sonra üzerine antibiyotikli krem uygulayın. Yaranın üzerine antibiyotikli krem sürmeniz, yaranın daha kısa sürede iyileşmesini sağlar. Daha sonra yaranın üzerine boyutuna göre ya yara bandı yapıştırın ya da bandajla sarın. Bandajı her ıslandığı zaman mutlaka değiştirin. Yarada enfeksiyon oluşmasını engellemek için antibiyotik de kullanabilirsiniz.

Bıçakla parmağın kesilmesinde ortaya çıkan en büyük tehlikeden biri enfeksiyon. Özellikle temiz olmayan bıçağın parmağı kesmezi sonucunda, yara enfeksiyon kapmaya açık bir halde olur. Enfeksiyon belirtileri ise, bıçak yarasından sarı bir sıvının gelmesi, yaralanan alanda kızarıklık, ağrı ve şişlik gibi. Bu tür kirli bıçakla yaranın oluşması tetanoz bakterisini de beraberinde getirir. Genel olarak halk arasında, derin bıçak yaralarında tetanoz bakterisiyle karşılaşıldığı gibi bir algı bulunur. Bu algının tam aksine küçük ve önemsenmeyen bıçak yaralarında da tetanoz bakterisi ortaya çıkar. Bunun için tetanoz aşısı olarak tüm riskleri ortadan tamamen kaldırabilirsiniz.

Küçük olan bıçak yarasını evde doğal yöntemlerle tedavi edebilirsiniz. Eğer acı ve şiddetli bir şekilde yarada morarma oluştuysa, sarı kanteron yağını yaranın üzerine sürebilirsiniz. Sarı kanteron yağının içerisinde yer alan çok sayıda mineral sayesinde bıçak yaralanması sonrasında ortaya çıkan leke ve morarma geçer. Yaradaki morarma tamamen geçinceye kadar bu uygulamayı tekrarlayabilirsiniz. Eğer sarı kanteron yağı evinizde yoksa, aloe vera jeli ile aynı işlemi yapabilirsiniz. Aloe vera’da bıçak yaralarını tedavi etmede çok başarılı ve etkili olur. Aloe vera yapraklarının içerisinde yer alan jeli bir bıçakla çıkararak, yaranın üzerine sürebilirsiniz. Aloe vera’nın yapısında bulunan faydalı maddeler sayesinde kısa bir süre içerisinde bıçak yarasının oluştuğu alan kısa bir sürede iyileşir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.