Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bikini Bölgesi Neden Kararır, Nasıl Geçer?

Birçok kadının sıklıkla yaşadığı bikini bölgesi kararması, fiziksel açıdan olumsuz etkisinin yanı sıra ruhsal açıdan da problemler yaratır. Örneğin, partnerinizle cinsel birlikteliğiniz sırasında bikini bölgenizdeki bu kararma sebebiyle oluşan kötü görüntüden rahatsız olmanız olasıdır. Hatta bu yüzden cinsel soğukluk hissedebilir, akabinde de türlü psikolojik sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu yazımızda bikini bölgesi neden kararır, nasıl geçer? Sorularını yanıtlayacağız.

Bikini Bölgesinde Oluşan Kararmaların Sebepleri Nelerdir?

Bikini bölgesinde kararmaların çeşitli sebepleri bulunur. Bu sebepler;

Jilet ile Traş Olmak: Jilet ile tıraş olmak kararma sebeplerinden biridir. Bikini bölgesi jilet ile temizlenirken, kıllar ters yönde alındığı için cilt tahriş olur, bu da kararmaya sebebiyet verebilir.

Cilt Problemleri: Cildi hassas olanlar, cilt problemleri yaşayanlar bikini bölgelerine özel ilgi göstermeli ve hijyene çok dikkat etmelidir. Deodorant, parfüm gibi kozmetik ürünleri bikini bölgesinde asla kullanılmamalı ve temizliğe ekstra özen göstermelidirler.

Aşırı Terleme: Terlemeden kaynaklı pişikler dolayısıyla kararma oluşabilir.

Yanlış İç Çamaşırı Seçimi: Polyester malzemeden üretilen iç çamaşırı kullanımı sonucu oluşan pişikler ve cilt tahrişi bu bölgede mantar oluşmasına neden olabilir, cilt rengi kararabilir. Bu tür çamaşırlar aynı zamanda daha çok terlettiğinden kararmayı tetikler. Pamuklu iç çamaşırı seçimi oldukça yerinde olacaktır.

Hatalı Epilasyon: Ekonomik açıdan daha uygun olduğu için merdiven altı ve hijyenden uzak, uzman barındırmayan güzellik merkezlerinde yapılan hatalı epilasyon, bikini bölgesinde yanıklara, tahrişlere sebep olabilir. Bu yanıklar daha sonra kararmaya dönüşebilir.

Hormonlar: Bikini bölgesindeki kararmaların bir diğer sebebi de hormonlarda görülen değişikliklerdir. Özellikle gebelik döneminde östrojen hormonunun normalden fazla salgılanması, bikini ve koltuk altı bölgelerinde kararmaya ve renk değişimlerine yol açabilir.

Bikini Bölgesi Nasıl Beyazlatılır?

Bikini bölgesi kararmaları, hem doğal hem de tıbbi yöntemlerle beyazlatılabilir. Hangi yöntemin kullanılacağı kişinin tercihine bağlıdır. Tıbbi bir yöntem olan lazerle beyazlatma işlemi, bikini bölgesindeki melanin pigmentini üreten hücreleri yok eder. Melanin pigmenti kararmaya yol açan pigmenttir. Böylece bölgeyi kaplayan derinin beyazlaması sağlanır. Bu işlem sırasında acı hissedilmemesi için lazer yapılacak bölgeye anestezik krem sürülür. Doğal yöntemleri, tıbbi yöntemlere tercih ederim diyenlerdenseniz, o zaman doğal tedavi seçeneklerinden bazılarına beraber göz atalım.

1. Limon ve Salatalık Suyu Yöntemi

Bir limon ve salatalığın suyu sıkılarak karıştırılır.

Kararma olan bölgeye sürülür.

On beş dakika bekletilir ve ılık suyla yıkanır.

2. Limon Suyu ile Zerdeçal Maskesi

Bir limonun suyuna bir çay kaşığı zerdeçal karıştırılır.

Bikini bölgesine sürülür, on dakika bekletilir. Ardından bölge yıkanır.

Bu yöntemin başarılı olması için haftada en az üç gün uygulanmalıdır.

3. Aloe Vera Yöntemi

Aleo vera bitkisinin yaprakları ortadan ikiye kesilir.

İçinden çıkan jelimsi sıvı bikini bölgesine sürülür.

On beş dakika kadar sonra yıkanır.

4. Portakal Kabuğu Kararmalara İyi Gelir

Portakal kabukları ezilir.

Ezilen kabuklar bir miktar yoğurtla karıştırılır.

Kararma olan bölgeye belirli aralıklarla uygulanır.

5. Bal ve Badem Yağı

Bir miktar badem yağı bal ile karıştırılır.

Bal macun kıvamına geldikten sonra sorunlu bölgeye uygulanır.

On beş dakika sonra ılık su ile durulanır.

6. Renk Açıcı Kür

Yarım tatlı kaşığı limon suyu, yarım tatlı kaşığı vazelin ve bir fincan elma suyu karıştırılır.

Karışım iki üç dakika kadar bekletildikten sonra, kararma olan bölgeye uygulanır.

İyice kuruduktan sonra nemli bir bez ile temizlenir ve temizlenen bölgeye pudra dökülür.

7. Kese Yapmak

Başka bir alternatif olarak kese yaparak bikini bölgesi beyazlatılabilir. Doğal peeling yöntemi olarak oldukça tercih edilen bir yöntem olan kese, haftada 1-2 kez bikini bölgesine uygulanırsa etkili olacaktır.

8. Zeytinyağı ile Masaj Yöntemi

Yatmadan önce bikini bölgenize zeytinyağı ile masaj yaparsanız, kararma azalacak, aynı zamanda da cildiniz yumuşayacaktır.

9. Ağda Yaptırmak

Sağlık koşullarına uygun, güvenilir bir güzellik merkezinde ya da evde yağılacak ağda uygulamasının üst katmanda bulunan ölü deriyi de temizleyeceği için, bikini bölgesinde jilet kullanımından dolayı oluşan kararmayı beyazlatma ihtimali vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.