Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

Belki artık çok fazla etrafta bulamıyoruz ancak sağlığımız için faydaları düşünüldüğünde arayıp bulunası bir besindir bıldırcın yumurtası. Ama tabii her koşulda bıldırcın yumurtasından tam anlamıyla fayda sağlayabilmek için en doğal olanını yani organik olanlarını bulmak gerekir. Eğer güvendiğiniz bir yerden, iyi koşullarda yetişmiş bıldırcın yumurtası bulabiliyor iseniz bu sağlıklı, besleyici ve çok lezzetli yumurtanın tadını çıkarabilirsiniz.

Bıldırcın yumurtası tam bir protein deposudur. Tavuk yumurtasına kıyasla içeriğinde çok daha fazla aminoasit bulundurur. Özellikle kemik gelişimi olmak üzere bağışıklık sistemine de sayısız katkısı vardır. Bu sebeple özellikle çocuklar için harika bir besin kaynağı konumundadır bıldırcın yumurtası. 3 yaş altındaki çocuklara verilmesi önerilmeyen bıldırcın yumurtasını çocuklarınız için kullanmadan önce doktorunuza danışmanız çocuğunuzun yararına olacaktır.

Aynı zamanda eğer düzenli olarak ve doktor kontrolünde uyguladığınız bir beslenme programınız varsa da yine bıldırcın yumurtası tüketmeden evvel bir doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır. Çünkü bıldırcın yumurtası gerçekten çok sağlıklı ve besin değeri olarak çok zengin bir gıdadır. Bu da yanında tükettiğiniz gıdalar ile birleştiğinde rahatsızlığınıza bağlı olarak bünyenize biraz fazla gelebilir. O nedenle tüketmeden önce bir doktora danışmakta fayda vardır. Tabii bununla birlikte bıldırcın yumurtasını da aşırı miktarda tüketmemek gerekir. Her gıdanın olduğu gibi bıldırcın yumurtasının da gereğinden fazla tüketilmesi halinde vücuda beklenmedik başka zararları olabilir.

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

1. Çocuk gelişiminde oldukça önemlidir

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan bıldırcın yumurtası çocukların fiziksel gelişimi üzerinde oldukça etkilidir. Özellikle bağışıklık sistemini geliştirici özellikleriyle bıldırcın yumurtası çocuklar için oldukça faydalıdır. Grip, nezle gibi hastalıklara yakalanan çocukların tedavisinde besin desteği olarak kullanıldığında iyileşme hızlarında gözle görülür bir artış gözlemlenmiştir. Ayrıca çocukların kemik gelişiminde de bıldırcın yumurtası içerdiği mineraller sayesinde oldukça fayda gösterecektir.

2. Anemi tedavisinde yardımcı bir besindir

Bıldırcın yumurtası içeriğinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde kandaki hemoglobin miktarını artırmaktadır. Böylece kandaki zararlı maddelerin atılmasını sağlayabilir ve kansızlık tedavisinde yardımcı bir besin olarak kullanılabilir. O yüzden kansızlık şikayeti olan kişilerin bıldırcın yumurtası tüketmesi tavsiye edilebilir.

3. Öksürüğe iyi gelir

Bıldırcın yumurtası öksürüğe iyi gelmekte, kısa sürede öksürükten kurtulmanıza yardımcı olmaktadır. Uzmanlar bıldırcın yumurtasının rafadan tüketilmesini önermektedir. Yiyeceğiniz bıldırcın yumurtasıyla yalnızca öksürük değil aynı zamanda grip, astım ve bronşit benzeri hastalıklara karşı direncinizi ve mücadelenizi artıracaktır. Bıldırcın yumurtası tüketirken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de bıldırcın yumurtasının organik olması gerektiğidir. Organik bir bıldırcın yumurtası öksürükten kurtulmanıza yardımcı olabilir. Böylece kısa sürede geçmek bilmeyen öksürük krizlerine bir çare bulabilirsiniz. Bıldırcın yumurtası içerdiği fosfor, demir, protein, B2 vitamini, B1 vitamini bakımından oldukça zengindir.

4. Mide hastalıklarına iyi gelir

Düzenli şekilde tüketilecek bıldırcın yumurtası mide ile alakalı rahatsızlıklarınıza iyi gelebilir. Bıldırcın yumurtası tüketmenin özellikle gastrit, ülser gibi sıkça rastlanabilen mide rahatsızlıklarına karşı hem önleyici hem de tedaviyi destekleyici etkisi bulunmaktadır. Ancak oldukça hassas bir mideye sahipseniz ve bazı gıdalara karşı midenizde hassasiyet var ise bıldırcın yumurtası tüketmeden önce de bir doktora danışmanızda fayda olacaktır. Benzer şekilde bıldırcın yumurtası tüketimi sonrasında eğer beklenmedik bir etki ile karşılaşırsanız mutlaka bir hastaneye ya da doktora gitmeniz gerekir. Bıldırcın yumurtasına karşı bir hassasiyetiniz gelişmiş olabilir. Aynı şekilde çocuklarda da bıldırcın yumurtası alerjen geliştirebileceği için dikkatli verilmesinde yarar olur.

5. Kanseri önlemeye yardımcı olur

Bıldırcın yumurtası tüketimi anti kanser özelliğine sahiptir ve kansere yakalanma ihtimalinizi azaltabilir. Ayrıca kanserle mücadele ederken de kanserojen gelişimi durdurmaya yardımcı özelliğiyle çoğu zaman uzmanlarca önerilen bir besin maddesidir bıldırcın yumurtası. Bu yüzden düzenli olarak ve yeterli miktarda bıldırcın yumurtası tüketimi ile pek çok kanser türüne yakalanma riskinizi azalmanız mümkün olur.

6. Bağışıklık sistemini güçlendirir, bünyeyi dinç tutar

Bıldırcın yumurtası diğer yumurtalara göre içerik bakımından daha zengindir. Öyle ki büyüklük olarak ancak 5 bıldırcın yumurtası 1 tavuk yumurtasına denk olmasına rağmen içerik olarak 1 bıldırcın yumurtası 1 tavuk yumurtasına göre fosfor içeriği olarak 5 kat, demir içeriği olarak 8 kat, protein bakımından 9 kat, B2 vitamini bakımından 15 kat, B1 vitamini bakımından 6 kat daha zengindir. Bu muhteşem özelliğiyle bıldırcın yumurtası bağışıklık sistemini güçlendiren bir besin maddesidir. Aynı zamanda gün içinde ihtiyaç duyduğumuz mineral ve vitamin içerikleri bakımından oldukça zengin olan bıldırcın yumurtası sayesinde günlük yaşantınızda daha dinç ve sağlam hissetmenize yardımcı bir besin haline gelebilir.

7. Zekayı artırıcı ve zihni geliştirici etkisi bulunmaktadır

İçerdiği yüksek protein sayesinde bıldırcın yumurtası kişinin zeka gelişimine ve zihin gelişimine oldukça hatırı sayılır miktarda katkı sağlamaktadır. Ayrıca hafızayla ilgili sorun yaşayan kişilerin bu sorunla başa çıkmalarında da yardımcı etkisi olduğu bilinmektedir. Bu yüzden hem ergenlik dönemindeki çocukların, hem gençlerin, hem de bunama, alzheimer ya da benzeri hafıza ile alakalı hastalık yaşama riski olan yaşlıların düzenli olarak bıldırcın yumurtası tüketmelerinin faydası büyük olacaktır. Özellikle yapılan bazı bilimsel araştırmalar ortaya koymuştur ki sağlıklı beslenme ile ileri yaşlarda ortaya çıkan hafıza hastalıklarının önüne geçmek ya da onları ertelemek mümkün olmaktadır.

8. Yaşlanmaya karşı destek olan bir besindir

Bıldırcın yumurtası aynı zamanda tüm bu yararlı özelliklerine ilave olarak stresi azaltan bir besin olarak bilinmektedir. E ve C vitaminlerinin katkısıyla aynı zamanda yaşlanmaya karşı özellikle ciltte meydana gelen bozulmalara karşı iyi geldiği bilinen bir besin olan bıldırcın yumurtası, yaşlanmayla başlayan doku bozulmalarını önleyebilir. Benzer şekilde bıldırcın yumurtası yaşlanmaya yüz tutmuş hücrelerin yenilenmesi bakımından da çok etkili olmaktadır.

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Tüketilir?

Bıldırcın yumurtası her ne kadar çok besleyici ve sağlıklı olsa da tüketirken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Özellikle yetişkinlerin haftada en fazla 5 adet bıldırcın tüketmesi gerekir. 3 yaş altındaki çocukların ise bıldırcın yumurtası tüketmeleri önerilmez. 3 ile 15 yaş arasında çocukların da haftada en çok 3 adet tüketmesi uygun olur. Aslında çok küçük çocukların bıldırcın yumurtası tüketmemesi gerekliliği bıldırcın yumurtasının içindeki protein miktarından kaynaklanmaktadır. Çünkü bu miktar bebeklerin böbrekleri için çok ağır olmaktadır. Çocukların da çok fazla bıldırcın yumurtası tüketmeleri durumunda ergenlik dönemleri erken yaşlara inmektedir. Hatta bazı çocuklarda alerji bile yaratabilir. Bu yüzden çocukların bıldırcın yumurtası tüketmesi ile alakalı bir doktora danışılmasında fayda vardır.

Bıldırcın yumurtasını çiğ şekilde tüketenler de vardır. Aslında çok da tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Bunu insanlar daha çok ses tellerine iyi gelmesi için yaparlar. Ancak bıldırcın yumurtasının tavsiye edilen tüketim şeklin rafadan olmaktadır. Özellikle çocuklara verilirken kesinlikle rafadan şekilde pişirmek gerekir.

Tüm bunların yanı sıra belirlenmiş bir beslenme programını uygulayan hastaların bıldırcın yumurtası tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerekecektir. Bıldırcın yumurtasını genel haliyle tavuk yumurtası gibi pişirmek de mümkündür. Örneğin katı şekilde ya da yağda da pişirebilirsiniz. Fakat hiçbir koşulda tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir. Aynı zamanda öksürük ya da astım gibi bir rahatsızlık için tüketileceği zaman bal ve süt ile karıştırılarak tüketilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.