Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bıldırcın Yumurtasının Zararları

Bıldırcın yumurtası çok sık tüketilen bir besin olmasa da hem annelerin çocukları için hem de sıhhatine dikkat eden kişilerin sağlığını korumak için tercih ettiği bir yiyecek. Ancak her yiyecekte olduğu gibi bıldırcın yumurtasında da organik olanlarının tüketilmesi gerekiyor. Aksi takdirde organik olmayan bıldırcın yumurtaları fayda sağlamak yerine zarara yol açıyor.

Bu yüzden organik bıldırcın yumurtalarının satıldığı yerlerden alıp tüketmek gerekiyor. Özellikle bu konu çocuklar tüketeceği zaman çok daha önemli oluyor.

Bıldırcın yumurtasının içinde bol miktarda vitamin ve protein bulunuyor. Bu nedenle annelere göre çocukları için muhteşem bir besin kaynağı oluyor. Bıldırcın yumurtasının içinde tavuk yumurtasından 5 kat fazla fosfor, 8 kat fazla demir ve 9 kat fazla protein var. O nedenle tam anlamıyla bir fosfor ve protein deposu olduğunu söyleyebiliriz. Zaten o sebeple ebeveynler çocuklarına tavuk yumurtası yerine bıldırcın yumurtası yedirmek istiyorlar.

Bıldırcın yumurtası hem büyükler için hem de çocuklar için çok faydalı. Yine de tüketimine dikkat edilmesi de gerekiyor. İçindeki vitaminler ve proteinler ile çocukların bağışıklık sistemini geliştiriyor ve güçlendiriyor. Özellikle grip ve bronşit gibi üst solunum yolu hastalarının tedavi edilmesinde ve önlenmesinde bir hayli etkili. Bir nevi antibiyotik ilaç işlevi gördüğünü de söylemek mümkün. Ancak bıldırcın yumurtasının doğru tüketilmemesi, aşırı tüketimi ve çok küçük çocuklara verilmesi halinde bazı zararlar da ortaya çıkabiliyor.

Bıldırcın Yumurtasının Zararları Nelerdir?

1. Alerji Yapabilir

Bıldırcın yumurtasının bilinen en yaygın zararı alerjiye yol açma ihtimali. Özellikle yumurta alerjisi olan kişilerin bıldırcın yumurtası tüketmesi de zararlı olabiliyor. Hali hazırda alerjisi olmayan kişilerin dahi bıldırcın yumurtasının alerjiye yol açmaması için günde bir taneden fazla tüketmemesi gerekiyor. Aynı şekilde bebeklere ve küçük yaştaki çocuklara bıldırcın yumurtası yedirmeden önce ebeveynlerin doktorlarına danışması ve onun iznini alması gerekiyor.

2. Salmonella Bakterisi ve Kuş Gribine Neden Olabilir

Bazı inanışlara göre bıldırcın yumurtasını çiğ tüketmenin daha yararlı olacağı düşünülüyor. Ancak bu çok da doğru değil. Çünkü çiğ bıldırcın yumurtasının içinde salmonella bakterisi üreyebiliyor. Bu da kişiyi ciddi şekilde ve kısa sürede hasta yapabiliyor. Bunun yanı sıra çiğ tüketilen bıldırcın yumurtası yüzünden kuş gribi hastalığına yakalanma riski de artabiliyor.

3. Bağırsak Enfeksiyonları Yaratabilir

Bıldırcın yumurtasının aşırı miktarda tüketilmesinin çok tehlikeli olduğunu söylemiştik. Bu tehlikelerden bir tanesi de bağırsaklarda sorun yaratması. Fazla tüketim yüzünden çeşitli bağırsak enfeksiyonları ortaya çıkabiliyor.

4. Böbrek Rahatsızlığını Arttırabilir

Özellikle bıldırcın yumurtası böbrekleri de olumsuz şekilde etkileyebiliyor. Bu nedenle hali hazırda böbrek rahatsızlığı bulunan kişilerin bıldırcın yumurtasını tüketmeden evvel bir doktora danışmaları ve onun iznini almaları gerekiyor. Eğer doktor da bıldırcın yumurtasının böbreklerine daha çok zarar vereceğini söylerse kesinlikle tüketilmemeli.

5. Erken Ergenlik Riski Yaratabilir

Pek fazla bilinmese de bıldırcın yumurtası östrojen açısından da oldukça zengin olan bir besin maddesi. Bu yüzden çok sık tüketilmesi halinde çocukların ergenliğe girme zamanlarını erkene alabiliyor. Bu durum da elbette çocuğun doğal gelişimi içerisinde olağanüstü bir durum olarak görülüyor. O yüzden böyle bir olumsuzluk ile karşılaşmamak adına uzmanların da önerdiği şekilde çocuklara bıldırcın yumurtasını birkaç gün ara ile veya haftada bir olacak şekilde yedirmek gerekiyor. Yani her gün bıldırcın yumurtası yedirmek çok da doğru ve sağlıklı bir davranış olmayacak.

6. Protein Birikmesine Yol Açabilir

Bilindiği gibi bıldırcın yumurtası tam bir protein deposu. Ancak protein fazlasının da vücuda ve özelliklere çocuklara zararlı olduğu gibi bir gerçek de var. O yüzden bebeklere bıldırcın yumurtasının fazla verilmesi halinde vücutlarında protein birikmesi oluşabiliyor. Bu durum da bebeklerin vücudunda protein alerjisinin gelişmesine sebep olabiliyor.

Bıldırcın Yumurtasının Tüketimi

Anneler çocuklarına verecekleri zaman bıldırcın yumurtasını pişirip yedirmeyi ya da sütlerine karıştırmayı tercih ediyorlar. Ancak her iki yöntemde de yumurtanın iyice pişirilmiş olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Gerekirse yumurtasının sarısı ile beyazı ayrılmalı ve ayrı ayrı pişirilerek o şekilde tüketilmeli. Bıldırcın yumurtasının kayısı kıvamında pişirilerek çocuklara verilmesi de bir hayli faydalı denilebilir. Eğer çiğ olarak verilmesi istenirse de yalnızca yumurtanın sarısı çiğ şekilde verilebilir. Beyaz kısmı her koşulda pişirilmiş olmalı. Yumurtanın sarısını çiğ vermenin en iyi yöntemi ise çocukların sütlerinin içine karıştırmak.

Çocukların aksine yetişkinlerin herhangi bir sağlık problemleri bulunmaması durumunda düzenli tüketmeleri mümkün. Özellikle zindelik sağlamak için ve spor yapan kişiler için önemli olduğu söylenebilir. Aynı şekilde kış aylarında hastalıklardan koruma etkisi olduğu için bıldırcın yumurtası organik olması şartıyla düzenli olarak tüketilebilir. Yine de hiçbir koşulda aşırıya kaçmamak gerekiyor.

Tüm bunların yanı sıra bıldırcın yumurtasının afrodizyak özeliği de var. O nedenle cinsel bakımdan isteksizlik sorunu yaşayan çiftler de düzenli şekilde ve yeterli miktarda bıldırcın yumurtası tüketip cinsel yaşamlarını eski haline getirebilirler. Hatta bu şekilde çok daha ciddi bir sorun olduğu düşünülen cinsel problemler kolay bir şekilde çözülebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.