Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bileğim Sızlıyor Ne Yapmalıyım?

Bir insanın gün içinde hemen hemen en fazla kullandığı uvuzlarından bir tanesi elleridir. Yapılan belirli işler olsun, günlük standart gereksinimi karşılayan işler olsun eller fazlasıyla kullanılır. En fazla kullandığımız uvuzlarımızdan bir tanesi olması sebebiyle bazen bileklerimiz ağrı ve sızı hissedebiliriz. Bunun tek sebebi tabii ki de fazla kullanmak olmayabilir. Bilek sızılarının birçok sebebi vardır. Kullanım şekline ve şiddetine göre bilek sızılarının doğru teşhis edilmesi önemlidir. Bu yazıda bilek sızılarının ne olduğu, nasıl meydana gelebileceği ve genellikle uygulanan tedavilerden bahsedilecektir.

Bilek Sızıları Nedir?

Bilek sızıları adı üstünde kişinin bilek bölgesinde şiddeti değişmek ile beraber sızı hissetmesidir. Bilek sızısı fazlaca görülen bir durumdur. Bunun birçok sebebi olabilir. Bu sebeplerin iyi belirlenmesi tedavinin o kadar iyi ve doğru olmasına sebep olur. Bilek sızıları genellikle basit olarak görülen rahatsızlıklardır. İlerleyen ve sürekliliğini kaybetmeyen durumlarda mutlaka bir doktora danışılması gerekir.

Bilek Sızıları Neden Olur?

Bilek Ağrısı

Bilek sızılarının bahsi geçtiği gibi birçok nedeni olabilir. Yapılan fiziksel eylem sonucu, vücuttaki bazı eksikler gibi sebepler bilekte ağrı ve sızı yapabilir. Bu sebeplerin teşhisi için bir doktora gitmekte fayda vardır. Yanlış teşhis yanlış tedaviye sebep verebilir. Bazı bilek ağrı ve sızılarının sebepleri şunlar olabilir:

1. Burkulma Durumu

En fazla karşılaşılan durumlardan bir tanesidir. Burkulma günlük hayatta hemen hemen hepimizin başına gelebilir. Aniden ve habersiz şekilde olan burkulma durumları sonrası için vücutta bir ağrı ve sızı oluşur. Bu sızı oluşumu normaldir. Çünkü birtakım zedelenmeler mevcuttur. Burkulma durumu zedelenme iyileşene kadar kişiyi kısıtlayabilir.

2. Kırılma Durumu

Bilek kırılması sonucu ya alçı tedavisi uygulanır ya da ameliyat ile müdahale edilir. Tedavi edilmeden önce ve sonra ağrı ve sızı hissetmek normaldir. İyileşme süreci ilerledikçe ağrı ve sızıda azalma görülür.

3. Sinir İşlev Bozukluğu

Bazı durumlarda sinirler arası işlev bozukluğu görülebilir. Genellikle sinir sıkışması durumunda görülür.

4. Eklem İltihabı

Eklem iltihabı bilekte ağrı ve sızıya neden olan bir durumdur. Bu ağrı ve sızılar kişide bilek kullanımını engelleyebilecek seviyede olabilir.

5. Kist Oluşumu

Kist oluşumu durumunda bilek bölgesinde bir şişme olur. Tabii ki her bilek şişmesi kist oluşumu demek değildir. Oluşan kistler içi sıvı dolu, iyi huylu kistlerdir. Bu kistler büyümeye devam eder fakat vücudun diğer bölgelerine yayılmaz, kanserojen değildirler.

Bilek Sızıları Nasıl Tedavi Edilir?

Bilek Ağrısı - Buz Tedavisi

Genel bilek ağrı ve sızı tedavilerinden bahsetmeden önce şunu belirtmek gerekir ki ara ara hissettiren veya uzun süreli bilek sızıları için mutlaka bir doktora gidilmelidir. Çünkü basit bir durum olarak görebileceğiniz bilek ağrı ve sızılarınız belki daha ciddi bir durum çıkabilir veya zamanında tedavi edilmediği için ilerlemiş olabilir.

Bu durum da sizi fazlasıyla uğraştıran bir durum haline gelir. Yazının başında da bahsedildiği gibi bileklerimizi günlük hayatta fazlasıyla kullanırız ve bilek konusunda sıkıntı yaşamamızın günlük hayatı etkileyen bir durum olacağını ön görmek yanlış olmayacaktır. Bu sebeple bu durumu dikkate almakta fayda vardır. Bazı belli başlı tedavi yöntemleri şunlardır:

Dinlenme: Bilek ağrı ve sızılarında yapılması gereken ilk şey dinlenmektir. Örneğin fiziksel bir aktivite ile uğraşıyorsanız buna ara vermelisiniz. Çünkü bilek bölgesini daha fazla zorlamanız ağrı ve sızıyı ilerletebilir, bu da tedavi sürecini uzatır. Bu sebeple dinlenmek fayda vardır. Dinlenirken hafif hafif hareket ettirmek eklemlerin hareket kabiliyetini yitirmemesine yardımcı olur, bu yüzden hafifçe hareketler yapmak faydalı olacaktır.

Sıcak ve Soğuk Tedavi: Sıcak ve soğuk tedavinin uygulanması karıştırılabilen bir durumdur. Bu da tedavi etmek isterken daha kötü bir durum yaratmasına neden olabilir. Soğuk tedavi yani buz tedavisi, 48 saat içinde görülen durumlarda meydana uygulanır. Şişme durumu varsa geçirmeye yardımcı olur. Burkulma durumundaki sızıların azalmasına da faydası vardır. Sıcak tedavi ise kan akışını hızlandırmak ve gevşeme için uygulanır. Yaralanma ve aktivite sonrası sıcak tedavi uygulanması doğru değildir.

Bilek Destekleri: Bilek destekleri hafif ve orta dereceli burkulmalar için yardımcı olabilir. Bilek desteğini ilgili yerlerden kolaylıkla bulabilirsiniz. Estetik açısından olumsuz gibi görünse de önlem açısından faydası olabileceği için dikkate alınmasında fayda vardır.

Kortizon ve Ameliyat Durumları: Bu durumların teşhisini ancak bir durum yapabilir. Bu sebeple bir doktora giderek mevcut sıkıntınızı anlatmanız gerekir. Yapılan işlemler ve incelemeler sonrası kortizon tedavisi veya ameliyat gerekliliği doktorunuz size bildirecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.