Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bileğimdeki Ödem Geçmiyor Ne Yapmalıyım?

Sağlıklı bir şekilde hareket etmek için eklemlerimiz bizlere yardımcı olur. En önemli eklemlerden biri de bilektir. Bileklerde oluşan herhangi bir sorun kişinin hareket etmesini kısıtlar. Bunlardan biri de ödemin oluşmasıdır. Bilekte oluşan ödemin neden olduğunu ve bilekte oluşan ödemin tedavisinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Bilekte Ödem Neden Oluşur?

Bilek en önemli eklemlerden biridir ve bu yüzden herhangi bir sorun yaşanması kişinin gün içinde birçok hareketinden mahrum olmasına neden olur. Bilekte oluşan ödemin nedeni çok farklı sebeplerde olsa da tüm bilekteki ödemler kişinin bileğinde uyuşmaya sızlamaya ve ağrıya sebep olabilir. Ödemin oluşturduğu baskı sinirlerin üzerine yansır ve bu şekilde sinirler sıkışır. Bu da bilekteki  işlevin eskisi gibi olmadığını gösterir.

Bilekte ödem genelde kişinin aşırı tuzlu beslenmesiyle ortaya çıkar. Bu aynı zamanda ayaklarda ve diğer eklem yerlerinde de görülür. Ödemin geçmemesi bileğin yeterince hareket edememesine neden olur ve ödem kilolu kişilerde daha çok ortaya çıkar. Bu da sinirler üzerinde oluşturulan baskının artmasına neden olur.

Bilekteki ödemin oluşum sebeplerinden biri de hamilelik dönemidir. Hamilelik döneminde artan vitamin ve mineraller ile birlikte kişinin artan kilosu ödeme neden olur.

Bilekte oluşan ödem sebeplerinden bir diğer ise travmalardır. Travmalar sebebiyle oluşan ödemler ağrılı ödemlerdir. Travmalar meydana gelen kemik kırıklıkları yerini ödemlere bırakır. Bu bölgelerde şişkinlik de oluşur.

Enfeksiyonların da neden olduğu ödemler vardır. Yumuşak dokuların bilekte bulunması ve burada enfeksiyonların yumuşak dokulara zarar vermesi sonucunda ödem oluşur. Enfeksiyona müdahale edilmezse kişide daha ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Gut hastalığı ciddi bir rahatsızlıktır ve belirtilerinden biri de ödemdir. Vücuttan atılması gereken zararlı maddeler ürik aside çevrilir ve bu şekilde idrar yoluyla dışarı atılır. Ancak ürik asidin fazla üretilmesi kişi de gut hastalığı başlar. Bu da vücudun önemli eklemlerinde ödem oluşumunu tetikler.

Kan dolaşımının yavaşlamasını etkileyen hastalıkların belirtileri arasında da bilekte ödem görülür. Bilekteki ödemin sebebi bu hastalıklara bağlı olarak yeterli miktarda oksijenin gitmemesidir ve diğer besinler gitmediği sürece bilekte ödeme bağlı olarak şişlikler de görülür.

Bilekte Ödemin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bilekteki ödemin tedavisi için kişi pek çok yöntem denenmiş ancak yine de ödemin geçmesini engellenememiş ise teşhisi uzman biri tarafından yapılmamasındandır. Eğer bileğinizde ödem sürekli olarak oluyorsa, öncelikle uzman bir hekime gidip muayene olmanız gerekir.

Eğer kemik rahatsızlığından dolayı bu ödemi yaşıyorsanız ilaçlarla ya da cerrahi müdahalelerde bu durumun üstesinden gelebilmeniz mümkün.

Enfeksiyona bağlı olarak gelişen ödemler için doktorlar genelde iltihap kurutucu yani antibiyotikli bir ilaç tedavisini uygun görür. Kişinin düzenli kullanmasıyla beraber bilekteki ödemlerden kurtulabilmesi mümkündür.

Kiloya bağlı olarak veya gebelik sürecine bağlı olarak bu sorunu yaşayanlardansanız bu süreçte sağlığınızı korumaya özen gösterin. Yapacağınız egzersizlerle beraber vücudun kondisyonunu artırabilir ve hep aynı nokta üzerinde oluşan basınçları da yönlendirebilirsiniz. Gebelerin eğer bir sağlık sorunu yoksa egzersiz ya da kısa yürüyüşler de çözüm için uygundur.

Darbe sonucu oluşmuşsa ödemin öncelikle bileğin tam olarak hangi noktada oluştuğunu teşhis etmek gerekir. Daha sonra bu bölgeye gerek iğneler ve ilaçlar gerek ise fizik tedavi alınarak kısa süre içerisinde sağlığa kavuşturulur. Ancak bu ve buna benzer nedenlerden dolayı bilekte ödem yaşanıyorsa kişiye mutlaka erken müdahale edilmelidir. Hayati damarların geçtiği bileklere alınan herhangi bir hasar kişinin sakat kalmasına neden olabilir.

Kişi ödemin bileğinde olduğunu ve giderek şiştiğini hissediyor ancak tüm bu saydıklarımıza da zaten dikkat ediyorsa tuz problemi yaşıyor olabilir. Tuz vücutta fazla suyun tutulmasına neden olarak ödem miktarını artırır. Bu süreçte kişi olabildiğince tuzlu gıdalardan kaçınmalıdır.

Bir de bitkisel çaylardan da faydalanarak ödemleri vücuttan hızla uzaklaştırabilir. Bununla beraber günde birkaç kez uygulayacağınız masaj kan dolaşımınızı artıracak bileğinizde oluşan ödemin dağılmasını ve şişkinliğin geçmesini sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.