Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bilek Fıtığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Vücudumuzun belirli bölgelerinde ağrılar ve şişkinlikler görülebilir. Bu ağrı ve şişkinliklerin sebepleri, tanısı ve tedavisi birbirinden farklıdır. Fıtık da bu ağrı ve şişkinliklerden biridir. Toplumumuzda en sık meydana gelen hastalıklardan biri olan fıtık, çeşitli bölgelerde meydana gelir. Bir boşluktan dışarı çıkarak deri altında şişliğe neden olur. El ve bileklerde de meydana gelen bu şişlikler ganglion kisti olarak adlandırılır ve bilek fıtığı olarak belirtilir.

Fıtık Nedir?

İç organlardan birinin bir parçasında meydana gelen, bulunduğu boşluğun çeperlerinde bulunan ya da sonradan oluşan bir delikten dışarı çıkarak deri altında şişkinlik oluşmasına fıtık denir. Cilt altında oluşan bu şişkinlikler zaman zaman ortaya çıkar ve kaybolur. Ikınınca, öksürünce, ayağa kalkınca şişkinlik olur, uzanınca şişkinlik ortadan kaybolur. Uzanınca şişkinliklerin kaybolmasının nedeni fıtık olan bölgenin karın içerisine geri dönmesidir. Fıtık ilerleyince şişkinlik artar ve hasta bu şişkinliği yani fıtığı eli ile içeri iter. Fıtığı araç lastiklerine benzetebiliriz. İç lastik, dış lastiğin zayıf noktasını bulduğu an dışarıya fırlar. Bu durum fıtıkta da böyledir.

Fıtık Neden Olur, Nasıl Oluşur?

fıtık neden olur

 • Doğuştan ve sonradan oluşan faktörler etkilidir.
 • Doğum sonrası kapanması gereken kanalların kapanmaması ile ilerleyen yaşlarda bu zayıf bölgelerin açılması sonucu ortaya çıkar.
 • Bazen de fıtık, karın adalesinin zorlanma sonucu yırtılması ile ortaya çıkar.
 • Bazen fıtık ayak, parmak, el ve bileklerinde, eklemlerde veya tendon kılıfı çevresinde şişkinlikler oluşarak meydana gelir.
 • Doğumsal zayıf bölgelerden birisi de, göbek çukurudur. Zayıf bölge olan göbek çukurunun içinde fıtık çıkar. Göbek fıtıkları genelde kadınlarda görülür.
 • Ameliyat sonrası, ameliyat izinin hemen üstünde zayıf bölgeler bulunur ve bu bölgelerde kesik yeri fıtıkları ortaya çıkar.

Bilek Fıtığı Nedir?

bilek fıtığı

El bileğinin üst kısmındaki şişliğe bilek fıtığı denir. Ganglion kisti olarak adlandırılan bu şişkinlik sadece el bileğinin üstünde değil ellerde, ayaklarda ve parmaklarda da görülebilir. Bu şişkinliklerin yani kistin içi sıvı ve akışkandır. Bilek fıtığı, genellikle eklem ve tendon kılıfı çevresinde oluşur.

Bilek fıtığının, genellikle orta veya ileri yaşlardaki kadınlarda görülme olasılığı daha çoktur. Bilek fıtığı ağrılı, yanıcıdır. Geceleri daha şiddetli ağrılara neden olur. Sağ el ve bilekte fıtık olma olasılığı yüksektir. Yazı yazmak, el işi yapmak, PC kullanmak, daktilo kullanmak ağrının artmasına sebep olur. Genellikle bilek fıtıklarında ağrı donuktur. Bileğin zorlanması, hareketler, ağrıyı çoğaltır.

Bilek Fıtığı Kimlerde Görülür?

Bilek fıtığı, kadınlarda erkeklere oranla daha sık rastlanan bir fıtık türüdür. El bileği üstünde yük uygulayanlarda (jimnastik), romatizmal hastalıklara bağlı eklem bozukluğu olan bireylerde olanlarda, el işi yapan, daktilo, kalem kullananlarda, sürekli yazı yazan öğrenci veya masa başı işi olanlar da ve sürekli bilgisayar kullanan bireylerde görülme riski fazladır.

Bilek Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

 • Bilgisayar, daktilo kullanan ve buna benzer el ve bileklerini sürekli kullanan bireylerin el bileğinde oluşan ağrı ve şişlikler bilek fıtığının habercisidir.
 • El bileğinin üstünde yük uygulayanların, jimnastik ile uğraşan bireylerin el bileğinin üstünde zamanla ağrılar olur. Bu ağrılar ganglion kisti denilen bilek fıtığına dönüşür. Bileğin üstünde içi akışkan olan bu şişlikler meydana gelir. Bu şişlik gözle görülebilir şekildedir.
 • Sağ elini çok kullananlar, sürekli yazı yazan kişilerin el ve bileklerinde oluşan ağrılarda bilek fıtığının habercisidir.
 • Eklem bozukluğu olan bireylerin, bilek kısımlarında şişlikler ve ağrılar bilek fıtığının habercisidir.

Bilek Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Ganglion kisti bazen tedaviye gerek duymadan kendiliğinden yok olur. Ancak ganglion kisti kemik veya dokuları etkilemişse tedaviye gerek duyulur. İlk tedavi olarak şişliği gidermeye yönelik ilaç tedavisi uygulanır. Eğer bir fayda görülmez ise aspirasyon yöntemi uygulanır.
 • Aspirasyon yöntemi ile, ganglion kisti içerisinde bulunan sıvı enjektör ile çekilir ve tedavi tamamlanır.
 • Aspirasyon yönteminin yeterli olmadığı durumda steroid enjeksiyonuyla aspirasyon yöntemi kullanılır. Bu yöntem en çok kullanılan yöntemdir.
 • Ganglion kisti kemik ve dokuları etkilemesi durumunda şiddetli ağrılar meydana gelir. Bu durumda cerrahi müdahale gereklidir. Bilek fıtığı tedavisinde tekrarlama olasılığı en düşük olanı cerrahi müdahaledir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.