Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bilekte Damar Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

İnsan vücudunun en önemli dokularından biri bilektir. El, kol ve ayakla bacağın birleştiği nokta olarak tanımlanır. Aynı zamanda el ve bilek gün içerisinde çok fazla hareket ettiği için, çok çabuk yorulabilir. Bu nedenle bilekte ve bileğin yapısında yer alan damar da ağrı ortaya çıkar. İnsanları genelde çok rahatsız eden bu ağrı özellikle geceleri çok fazla şiddetli bir hale gelebilir. Genelde herkeste çok sık olarak görülen bir sağlık sorunudur.

Bilekte Damar Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

bilekte damar ağrısı

Bilek damarlarında ortaya çıkan ağrının birtakım oluşum nedeni olabilir. Özellikle kadınlarda daha çok görülen damar ağrısı, bileklerin gün içerisinde çok fazla kullanılması sonucunda ortaya çıkar. Yani temel sebebi dejeneratif bir hastalık olabilir. Kıkırdak, kemikler ve eklem bölgeleri, kadınlarda, erkeklere göre daha çabuk aşınma gösterir. Aynı zamanda kadınların çoğunda kalsiyum mineralinin eksik olması ve menopoz dönemine yaklaşıldığında vücutta meydana gelen hormonal değişimler bilekte yer alan damarların ağrımasında etkili olabilir. El ve ayak bileklerinde yer alan eklem bölgesinde ve başparmağın tabanında artroza bağlı olarak başparmak artriti ortaya çıkar. Hatta eklem bölgesinin çok fazla zorlanması ve yoğun stres sonucunda oluşabilir. Bu hastalık genel olarak 40 yaşına gelmiş olan çoğu insanda görülebilir.

Bilekte damar ağrısının ortaya çıkmasındaki en önemli sebepler arasında karpal tünel sendromu hastalığı yer alır. Karpal tünel sendromu daha çok kadınlarda ortaya çıkabilir. Bu hastalık kendini daha çok el bileğinde çok şiddetli ağrı ve rahatsızlık hissi olarak gösterir. İlerleyen aşamalarda ilk olarak ele, daha sonra kolun tamamına yayılabilir. Özellikle geceleri el ve ayak parmaklarında karıncalanma ve halsizlik durumu ortaya çıkar. El bilekleri zayıfladığı için, cisimleri tutmakta ve kavramakta zorlanma oluşabilir. Aynı zamanda küçük cisimleri tutma yeteneğinde de belirli bir oranda kayıp yaşanır. Uzun süre bilgisayar başında durarak, klavyeyi çok kullanmak, sürekli elin içerisinde sıkıştırılması gereken cisimlerin olması ya da parmakların çok fazla hareket ettirilmesi sonucunda ortaya çıkabilir.

Ganglion kisti el bilekleri ve parmaklarda yer alan eklem bölgelerinde içi sıvı dolu küçük çıkıntı olarak kendini belli eder. Genelde tendonların üzerinde yerleşir. Şiddetli bir ağrı ortaya çıkmasa bile, daha çok rahatsızlık hissi verebilir. Aynı zamanda bileklerde zayıflamaya neden olur. Ganglion kistinin asıl sebebi tam olarak bilinmese de, kaynağı eklem bölgesi, tendonların örttüğü artrit ya da küçük lezyonlarla bağlantılı olduğu düşünülebilir. İlerleyen zamanlarda kendi kendine iyileşme gösterir. Eğer herhangi bir iyileşme belirtisi görülmez ise, olgularda bulunan sıvıyı tamamen boşaltmak için cerrahi bir operasyon gerekebilir.

Bilekteki damarlarda meydana gelen ağrının altında yatan sebep, el bileği tendiniti olabilir. Bu hastalığa ait belirtiler çok sık olarak görülür ve genelde herkeste oluşur. Başparmak tabanının 1 santimetre altında ortaya çıkan şişlik, parmaklarda çimdik, sıkma ya da farklı hareketlerin bir araya gelmesi sonucunda meydana gelen ağrıya denir. İltihaplanma süreci çok ağrılı olur ve kola yayılma eğilimi gösterebilir.

Bilekte Damar Ağrısı Nasıl Geçer?

bilekte damar ağrısı

El ve bilek ağrısı için uygulanabilecek birtakım tedavi yöntemleri bulunabilir. Eğer damar ağrısının sebebi, artritle ilgili eklem rahatsızlıkları ise, bu sorunu çözmek çok zor olabilir. Bazı durumlarda damar sağrısı sadece cerrahi bir operasyon sonucunda çözüme ulaşır. Bu sayede daha kaliteli bir hayata sahip olarak, hareket sınırlaması yaşamak zorunda kalmazsınız.

Damarda ortaya çıkan ağrının kaynağı eğer iltihaplanmaya bağlı oluşuyorsa, iltihabın geçmesini sağlayan bazı doğal yöntemler uygulayabilirsiniz. Bunun için bir ay süresince her sabah 1 çay kaşığı keten tohumu yağı tüketebilirsiniz. Aynı zamanda keten tohumu yağı, bilekte oluşan iltihabın geçmesine yardımcı olur ve ağrıya neden olan çoğu semptomu azaltır. Özellikle eklem bölgeleri, kemik ve tendonlar için iyi bir besindir.

Tedavi süreci içerisinde beslenmenize çok dikkat ederek, her gün belirli bir oranda muz, yapraklı sebze ve tavuk göğsü tüketebilirsiniz. Eczanelerde yer alan B6 vitamini ve Omega 3 yağ asitlerini vücudunuza destek amacıyla alabilirsiniz. Omega 3 yağ asitlerinin anti-inflamatuar etkisi ise osteoartrit için doğal bir tedavi sağlar. Bu sayede eklemlerde meydana gelen ağrıyı da büyük oranda azaltabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.