Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bilgisayar Kanser Yapar mı?

Bilgisayar Nedir?

Bilgisayar, bilimsel olarak matematiksel ve mantıksal işlem yapan, yaptığı işlemleri saklayan, istenildiğinde saklanan bu işlemlere ulaşılabilen, elektronik bir cihazdır. Diğer bir anlatımla karmaşık olan bilgileri çok kısa sürede yapıp sonuçlandıran, belirli komutlarla çalışan bir makinedir.

Bilgisayar elektronik ve yazılım kısmından oluşan cihazın, bilgi girişi, bilginin saklanması, bilginin işlenmesi, merkezi işlem birimidir, buna da bilgisayarın beyni denir ve işlenen bilgilerin çıkışı olarak gruplandırmak mümkündür.

Bilgisayarı oluşturan kısımlar ana kart denen kısım, bilgisayarın beyni, bellek kısmı, hard disk (Program ve doküman gibi bilgilerin kalıcı olarak tutulduğu depolama birimi) ve ekran kartından oluşur. Kullanıcı bilgisayarın açma tuşuna bastığında bilgisayar tüm bu bileşenleriyle çalışmaya başlar.

Bilgisayar ile ilgili sorunları, kendiniz çözmek yerine teknik olarak destek almak doğru olan yoldur. Eğer sorun küçükse yapacağınız ufak işlemlerle teknik elemana gerek kalmadan da düzeltebilirsiniz. Bu işlemler, bilgisayarınızı yeniden başlatmak, virüs taraması yapmak, bilgisayarınızdaki gereksiz ve soruna neden olabilecek bilgilerden temizleyin, bazı durumlarda sorun yazılım programından kaynaklandığı için sorun teşkil eden programı yeniden yüklenmesi tavsiye edilmektedir.

Bilgisayarı rahat kullanmak için birtakım aparat ve cihazlara ihtiyaç vardır, bu cihazlar ise klavye, ekran, modem (bilgisayarın telefon hatlarını kullanarak, bilgi alış verişini sağlayan cihaz. Modemler internete ulaşmayı ve her türlü haberleşmeyi, sağlar yani gelişmiş telefonlardır diyebiliriz), yazıcı, tarayıcı, güç kaynağı ve VD ROM (Bilgisayar üzerinden cd dinlemeye, film izlemeye, oyunlar oynamaya yarayan birim) dur.

Bilgisayarlar Nerelerde Kullanılır?

Bilgisayarların kullanım alanları oldukça fazladır. Bunlardan birkaçını saymak gerekirse, kişisel olarak kullanılanlar, haberleşme adına kullanılanlar, araştırma ve firmaların ARGE bölümlerinde kullanılanlar, bilgisayar eğitiminde kullanılanlar, eğlence adına kullanılan ve mühendislik alanında kullanılan bilgisayarlar olarak özetleyebiliriz.

Bilgisayarın Faydaları Nelerdir?

Bilgisayar, karmaşık olan bilgileri, en kısa yoldan çözerek istenilen bilgiyi en kısa zamanda kişiye aradığı bilgiyi verir, başkalarına ulaştırmak istenen bilgi, en kısa sürede yayılabilir, dünyanın her yerinden istediğiniz bilgiyi istediğiniz an da öğrenme şansına sahip olunur, izlemek istenilen filmi izleyebilir, müzik dinlenebilir, oynamak istediğiniz oyunlara rahatça ulaşır ve oynayabilirsiniz, uzun zaman alan işlemlerin kısa sürede sonuçlanmasına yardım eder, ticaret için de insanlara ulaşmak ve ürünlerini en uzak yerlere ulaştırmak için idealdir, mühendislik alanında el ile çizilmesi gereken grafiklerin bilgisayar ortamında daha kolay çizimi sağlanır, öğrencilerin dersleri için de kullandıkları bilgi aracıdır.

Bilgisayarın Zararları Var mıdır?

Bilgisayarın faydalarına karşın elbette birtakım zararları da vardır. Bilgisayar başında çok fazla gereksiz yere zaman harcayan kişilerin (İş ve ders dışında) kişilik problemlerinin yanı sıra hareketsizlikten kaynaklanan bağırsak sorunları ve kabızlık, anti sosyalleşme ilk sıradaki problemlerdir. Bunun dışında, pek çok evli çiftin bilgisayarı ölçüsüz kullanması sebebiyle ayrılıklarına boşanmalarına sebebiyet verir, zaman kaybı zaten önemli sebeplerden biri, sürekli bilgisayar başında bulunmak birçok sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor, göz bozuklukları, sırt ağrıları, boyun ağrıları ve sonuçta boyun düzleşmesi, asosyal gençlerin yetişmesine sebepte başka bir neden, bilgisayar da kolaylıkla her siteye girilebildiğinden çocuk ve gençlerin hatta büyük kişilerin bile sakıncalı sitelerle meşgul olunması, kişide farlı görüş ve davranışlara neden olması, insan ilişkilerinin neredeyse bitmesine neden olması, cinsel istismar ve dolandırıcılık sorunlarının artması ve kişideki ruhsal bozukluklar da bilgisayarın zararlarından sayılabilecek durumlardandır.

Bilgisayar Kansere Sebep Olur mu?

Tüm teknolojik ve elektronik ürünlerin faydalarının yanında birçok ta zararları vardır. Ancak bilgisayarın kanser yapıp yapmadığı hakkında henüz belirlenen ve saptanan bir bilgi mevcut değildir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.