Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bilgisayarın Zararları Nelerdir?

Takıntılı bir şekilde mailleri kontrol etmek, çevrimiçi video oyunlarına saatler harcamak, internetteki sohbet odalarında edindiğimiz arkadaşlara gerçek arkadaşlarımızdan daha çok değer vermek, ailemizi, işimizi hatta kişisel sağlık ve hijyenimizi ihmal etmek, bunların hepsi çağımızda oluşan ve hemen herkesi etkisi altına alan yeni nesil bir bağımlılığın belirtileridir; bilgisayar bağımlılığı. Bilgisayar, her ne kadar çağımızın en büyük nimetlerinden biri olsa da, bağımlılık derecesinde kullanım, kullanan kişiye büyük zararlar verebilmektedir. Bu yazımızda, size, bilgisayar bağımlılığın insan sağlığına zararlarından bahsedeceğiz.

Bilgisayar bağımlılığı için tek bir tanım yaratmaya çalışmak zor olacaktır, çünkü bu tanım aslında birçok başka bağımlılığı kapsamaktadır. Bazı insanlar gerçek anlamıyla, bilgisayara fiziksel bir obje olduğu için bağımlıdırlar. Bu kişiler aslında bilgisayarlarında yaptıkları anında mesajlaşma, video oyunları oynama, internet pornografisi, mailler kontrol etme ve buna benzer aktivitelere bağımlı hale gelmişlerdir. Bağımlılığınız ne ile ilgili olursa olsun, bilgisayar başında çok fazla vakit geçirdiğimiz bir gerçek. Birçoğumuz, bilgisayar karşısındayken, çok uzun süre hareket etmeden rahatsız bir pozisyonda oturuyoruz. Bu durum uzun vadede kullanıcılara ciddi fiziksel hasarlar bırakabilir.

Bilgisayarın Zararları Nelerdir?

Fakat, bu uzun vadede ortaya çıkan zararlardan kaçınmanın da birçok yolu vardır. Aşağıda, uzun süreli bilgisayar kullanımının vücudunuza verebileceği zararlardan ve bunlardan kaçınma yollarından 5 maddede bahsettik.

1.Bilgisayarın Gözlerinize Zararı

İnsanlar gözlerini bilgisayarda yaptıkları internette video izlemekten, iş yerlerinde maillerini kontrol etmeye kadar hemen her iş için kullanırlar. Eğer bilgisayar monitörüne iki ya da daha fazla saat boyunca bakarsanız, gözlerinizi zorlamaya ve zarar vermeye başlayabilirsiniz.

Bunun asıl nedeni ise, ekranda yazan bir yazıyı okumaya çalışmanın, kağıda basılmış bir yazıyı okumaktan çok daha yorucu olmasından kaynaklanır. Eğer bilgisayar ekranına uzun süre boyunca ve gözlerinizi hiç dinlendirmeden bakarsanız, bu durum gözlerinizde bir çeşit kuruluk hissetmenize neden olacaktır. Ayrıca göz kuruluğu çok acı verici bir hal alabilir. Bu aktiviteyi çok fazla tekrar ederseniz, sadece göz kuruluğu değil, çift görme, bulanık görme, ışığa karşı duyarlılık, baş ağrıları ve odaklanma sorunları gibi rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Hatta uzun vadede, görme yeteneğiniz de zayıflamaya başlayabilir.

Fakat sık sık gözlerinizi dinlendirmek, bu tür göz rahatsızlıklarına yakalanmanızı önleyecektir. Bilgisayar başında çalışırken geçirdiğiniz her bir saat için, gözlerinizi on dakika boyunca dinlendirmelisiniz. Yine bu süreç içerisinde, her 10 ya da 15 dakikada bir, gözlerinizi bilgisayar ekranından farklı bir noktaya çevirerek gözlerinizi dinlendirebilirsiniz.

Ayrıca, bilgisayar ekranınız tam karşınızda bulunmalı ve sizden mutlaka 60-65 santimetre uzakta olmalıdır. Bilgisayar kullanırken okuduğunuz yazılar için büyük fontlar ve iyi renk ayarlamaları kullanmayı da unutmamalısınız. Tüm bunlar, bilgisayarla uğraşırken oluşabilecek göz yorgunluğunuzu azaltmaya yarayacaktır.

2.Bilgisayarın Kulaklarınıza Zararı

Müzik dinlemek, bilgisayar başında çalışırken ya da herhangi başka bir işle uğraşırken, bize iyi gelen en güzel motivasyon aracıdır. Ve birçoğumuz için, en sevdiğimiz şarkıları kulaklıklar aracılığıyla dinlemek daha da çok keyif almamızı sağlar.

Fakat bazı zamanlarda, insanlar çalışırken dinledikleri müziği, daha yüksek ses aralığında dinleme eğiliminde olurlar. Eğer böyle bir şey yapmaya devam edecek olursanız, geçici duyma kayıpları ya da baş ağrıları ile karşılaşabilirsiniz. Hatta çok kötü bir ihtimalle, bu duyma kayıpları çok şiddetli seviyelerde olabilir veya kalıcı duyma kaybına dönülebilir.

Bilgisayar başında çalışırken müzik dinlemenin kesinlikle yanlış bir tarafı yok. Fakat, bu eylemi, kulaklıklardan yapmak yerinde bilgisayarınızın hoparlörlerinden yapmayı düşünmelisiniz. Ayrıca, müzik dinlerken sesin seviyesini, etrafınızdaki diğer şeyleri de duyabilecek bir şekilde ayarlamalısınız. Böylece hem dinlediğiniz müzikten keyif alacak, hem de kulaklarınızı yüksek sesten ve bunun getirebileceği zararlardan korumuş olacaksınız.

3.Bilgisayarın Omuzlarınıza Zararı

Bilgisayarınız vücudunuza oranla doğru bir şekilde yerleştirilmemiş olması, omuzlarınızda gerginliğe ve çeşitli rahatsızlıklara neden olacaktır. Klavyenizin ve farenizin yanlış bir şekilde yerleşmiş olması, bu cihazlara ulaşmanızı zorlaştıracaktır. Burada bütün yük de omuzlara binmektedir. Normalde olması gerekenden daha öteye uzanmaya çalıştığınızda omuzlarınız ve kürek kemikleriniz gereksiz harekete maruz kalacaklar.

Bilgisayarınızı çok uzun süre bu şekilde kullanırsanız, omzunuzda bulunan kaslar gerilmeye başlayacaktır. Bu durum devamında spazmlara, yorgunluğa, baş ağrılarına, omzunuzda ve boynunuzda sertleşmelere neden olacaktır. Ayrıca böyle devam ettiği takdirde, uzun vadede, şiddetli boyun ve omuz ağrıları hatta kaslarınızda dengesizliklerle karşılaşabilirsiniz.

Omuzlarınızdaki bu gerginliği gidermek için, bilgisayarın klavyesini ve faresini, uzanmak için ekstra bir hareket yapmanızı gerektirmeyen bir konumda tutmalısınız. Fare uzanabileceğiniz kadar yakında olmalı ve oturduğunuz koltuğun ve masanın yüksekliği, klavyede bir şeyler yazmak için uzanmanızı gerektirmeyecek bir orantıda ayarlanmalıdır.

4.Bilgisayarın Sırtınıza Zararı

Birçok insan, oturmanın kişiyi en az yoran aktivite olduğunu düşünür. Fakat işin aslı öyle değildir, oturmak insanın sırtına normalde olduğundan çok daha fazla baskı uygulanmasına neden olur. O zaman, bilgisayarınızın başında 4 ile 6 saat arasında oturduğunuzu var sayarsak -ki bu süre çok daha fazla olabiliyor- bu kadar saat boyunca oturmak, sırtınıza düşündüğünüzden çok daha büyük miktarda baskı uygulanmasına sebep olur. İşin kötü tarafı ise, bilgisayar başında oturduğumuzda, çoğu zaman yanlış bir pozisyonda oturduğumuzu fark edemiyoruz bile.

Uzun saatler boyunca ve kötü bir pozisyonda bilgisayar karşısında oturmak, dikkate değer sırt ağrıları yaşamanızla sonuçlanacaktır. Hatta bazı durumlarda, yaşanan bu sırt ağrısı o kadar şiddetli olmaya başlar ki, kişi bırakın oturmayı, çalışmasını sürdüremez bile.

Fakat, çalışma programınızda yapabileceğiniz bir iki ufak değişiklik, sırt ağrıları çekmenizi engelleyip, sırtınızı sağlıklı haline kavuşturabilir. Çalıştığın her bir saatin sonunda, ayağa kalkın ve ofisinizde ya da evinizde etrafta bir iki dakika boyunca yürüyün. Böylece sürekli aynı pozisyonda durmanın zararlarını engellemiş olursunuz. Ayrıca bu mola zamanlarını, kendinize ferahlatıcı bir içecek almak ya da dışarı çıkıp temiz hava solumak için kullanabilirsiniz.

Ayrıca, bilgisayar başında durduğunuz süre boyunca da rahatsız olmamak için, sırt destekli ergonomik sandalyeler almayı düşünebilirsiniz. Seçtiğiniz sandalyenin ayrıca yaslanma derecesi ayarı olması sizin için bir artı olacaktır. En önemlisi de, bilgisayar başında otururken kendinize sürekli iyi bir pozisyonda oturmayı hatırlatmayı alışkanlık haline getirmeniz olacaktır.

5.Bilgisayarın Ellerinize ve Bileklerinize Zararları

Gözlerin dışında, bilgisayar ile uğraşırken en çok kullandığımız bir diğer uzvumuz ellerimiz, dolayısı ile bileklerimiz. Klavyedeki tuşlara bastıkça ya da fareyi kullandıkça, parmaklarımızda, ellerimizde ve bileklerimizde bulunan eklemlere ve yumuşak dokulara çok fazla baskı uygulamış oluyoruz.

Eğer klavye kullanma alışkanlığınız kötü ise ve bir an önce bu alışkanlığınızı düzeltmezseniz, bileğinizde karpal tünel sendromu ya da buna benzer rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Bu hastalık, ele giden medyan sinirin el bileğindeki karpal tünelden geçerken çevre kılıf tarafından sıkıştırılması sonucu oluşur. Yani kısaca bahsedecek olursak, bu medyan sinir, ellerinizin ve parmaklarınızın işleyişini kontrol eden sinirdir. Klavyeyi hatalı kullanmak da bu hastalığın riskini arttırır.

Karpal tünel sendromu gibi problemlerin etkisi, oldukça sıkıntılı durumlar yaratabilir. Bu sorun ellerinizin ve bileklerinizin kasılmasına, tutulmasına, uyuşmasına, ağrı ve acı çekmesine neden olabilir. Ayrıca elleriniz ve bilekleriniz hantallaşır ve fark edilebilir derecede güçten düşebilir.

Klavyeyi düzgün kullanma tekniklerini pratik yaparak, el ve bileklerinizde bu tür sorunları engelleyebilirsiniz. Klavyenin tuşlarına nazikçe, parmaklarınızla çok basınç uygulamaktan kaçınarak dokunmalısınız. Ayrıca fareyi hafifçe, çok sıkıp kaslarınızı germemelisiniz. Bu şekilde el ve bileklerinizde oluşabilecek sorunlardan başlamadan kurtulmuş olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.