Bilgisayarla Çalışan Kişiler İçin Kontakt Lens

Bilgisayarla Çalışan Kişiler İçin Kontakt Lens

Göz, en önemli organlarımızdan biri olup deri altında kalmayan en hassas organlarımızdan biridir. Aynı zamanda beş duyu organımızdan en önemlilerinden biridir. Göz sayesinde insanlar etraflarındaki kişileri ve objeleri görmekte ve bununla da birlikte hayatı kolaylaşmaktadır. Ancak ne yazık ki eksikliğinde ya da rahatsızlığında anladığı gözün değerini, görme kaybı olmadan önce bilmemiz gerekmektedir. Göz sağlığı en az dış görünüşümüze önem verdiğimiz kadar önemi hak etmektedir. Göz yapısı itibari ile oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bir de dışarıyla direkt bağlantısı olan göz en çok savunulması gereken organlarımızdandır. Her ne kadar kirpikler kaşlar ve göz kapakları bu görevi görse de bunlar zaman zaman yeterli olamayabilir. Bu yapılarda da sorun olması gözün tehlikeye girmesine neden olmaktadır.

Kadınların göz sağlığı konusundan sıkça yaptığı bir hata da makyajlı bir şekilde uyumaktır. Bu durumda gözler gece boyunca kimyasal maddeye maruz kalmaktadır. Bu da istenmeyen bir  durumdur ve gözün yapısına çok fazla zarar verir.

Gözlerde oluşan çapaklar gece boyu gözün kendini temizlemesi sonucunda ortaya attığı bir durumdur. Çapağın göze zarar vermeyecek şekilde çıkarılması gerekmektedir. Yüzünüzü yıkadığınız ürünleri de satın alırken mutlaka göz için bir sorun teşkil edip etmediğine dikkat etmeli ve mümkün olduğu sürece asla gözle temas halinde bulundurulmamalıdır. Göz makyajında kullanılacak ürünlerin de aynı titizlikle seçilmesi gerekmektedir. Aksi halde göz kalitesiz ürünlerden oldukça zarar görecektir.

Bilgisayar Kullanımı Esnasında Kişinin Dikkat Etmesi Gerekenler

Günümüz şartlarında bilgisayar, telefon ve tablet yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak bu cihazların ekranlarının ışınları gözlerin zarar görmesine sebep olmaktadır. Mümkün olduğu süre boyunca fazla temas halinde olmamanız gerektiğini söyleyebiliriz. Ancak bazı insanlar artık günlük işlerinin yanı sıra meslek olarak da bu işlemleri gerçekleştirmek için bu cihazlarla temas halindedir. Mesai saatleri boyunca bu cihazlara maruz kalan gözlerde bir süre sonra görme yetisi bozulabilir. Meslek olarak sürekli masa başında bilgisayarla temas halinde olan kişilerin diğer kişilerden daha fazla önlem alması gerekmekte ve daha çok dikkat etmektedir. Onlar için herhangi bir görme bozukluğu aynı zamanda bir işsizlik anlamına da gelebilir.

Sürekli bilgisayarlarla meşgul olan kişiler öncelikle bilgisayarla arasındaki mesafeyi iyi ayarlamalı ne yakın ne uzak denilecek bir mesafe koyarak işlemlerini o şekilde gerçekleştirmelidir. Bunun haricinde yine gözlerini yormayacak bir ışık seviyesine ayarladıkları bilgisayarlarını da aynı zamanda kontrast derecelerini de kontrol etmeliler ve gözün daha iyi görmesine yardımcı olmalıdır. Aksi halde göz oldukça zorlanacak ve içerisinde bulunan organeller bu durumdan hasar görerek kişide bazı hastalıkların çıkmasına neden olacaktır. Aynı zamanda bu kişiler uzun işlemler ardından gözlerini 5 dakika kadar kapalı bir vaziyette iyice dinlendirmeli ve daha sonra hızlı bir şekilde açıp kapatmalıdırlar.

Gözde oluşabilecek bazı rahatsızlıkları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Astigmat; kişinin hem yakını hem de uzağı görememe durumunda yaşadığı bir hastalıktır. Eğer kişi bu duruma dikkat etmezse bu hastalığın sonuçları oldukça ciddi olabilir. Bu kişiler etraflarındaki nesneleri ya da kişileri zihinlerinde net bir şekilde canlandıramazlar.

Miyop; yakını net görebiliyorken uzağı görmekte sıkıntı çekerler. Uzağı görmeye çalışırken sık sık gözlerini kısan ve bu durumun bir süre sonra bir tik olarak kalmasına neden olan bu hastalık basit tedavi  yöntemleriyle iyileştirilebilir. Aynı zamanda bu hastalık özellikle küçük yaşlarda olan çocuklarda sıkça görülebilir

Hipermetropi; bu kişiler de uzağı gayet net görebiliyorken yakınında bulunan nesneleri ve objeleri net bir şekilde göremez. Ve bu kişiler tedavi olmadığı süre boyunca sürekli olarak baş ve boyun ağrıları çekmektedir. Özellikle bu hastalık yaşlılarda oldukça sık görülmektedir. Basit tedavi yöntemleri ile hastalık düzeltilebilir

Yukarıda saydığımız tüm hastalıklara çare olarak gözlükler bulunmaktadır. Bunun için mutlaka uzman bir hekim tarafından test edilmeniz ve bu test sonucunda uzmanların sizler için uygun gördüğü numaralı gözlükleri takmalısınız. Ancak gözlük hem konfor açısından hem de estetik açıdan insanlar için ikinci planda kalmaktadır. Artık teknolojinin ve tıbbın en önemli buluşlarından bir olan lensler herkes tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Lensler bu hastalıklar için basit bir tedavi yöntemleridir.

Bilgisayarla Çalışan Kişiler İçin Kontakt Lens Kullanımı 

Bilgisayarda çalışan kişilerin kontakt lens kullanmasını uzmanlar her ne kadar tavsiye etmese de kişiler genellikle herhangi bir göz rahatsızlığında bu yöntemi tercih etmektedirler. Ancak bu pozisyonda çalışan kişilerin normal lens kullanıcılarından daha çok kendilerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi halde hem lensin hiçbir anlamı kalmayacak hem de kişinin lensinin ömrü kısalacaktır. Eğer kişi çok fazla bilgisayar ekranı karşısında kalmak durumunda ise arasındaki mesafeyi iyi ayarlamalıdır. Aynı zamanda kişi uzun süre gözlerini kırpmama durumu ile de karşılaşabilir, buna önlem almalıdır. Aksi halde kontakt lenslerin ıslanmasına ve kayganlaşmasına engel olacaktır. Kayganlaşmasına engel olduğu zaman ise kişinin lensleri kişiye zarar vererek batma durumu ile karşı karşıya kalmasına neden olacaktır. Kişi mutlaka ama mutlaka gözlerini kırpmalı ve ara ara lens suyundan da lenslerini faydalandırarak lenslerin tazeliğini korumasına yardımcı olmalıdır. Lenslerin tazeliğini ise kişi lens suyu ile sağlayabilir. Eğer kişi lens suyunu ihmal ederse göz bozukluğunun giderek artmasına enden olacağı gibi kontakt lensin ömrünü de kısaltarak ekonomik açıdan da zarar görecektir. Mutlaka bu durumla karşı karşıya kaldığınız zaman uzman hekiminize başvurarak lenslerinizi değiştirin ve göz sağlığınıza daha uygun bir lens tercih etmeye özen gösterin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ