Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bilgisayarla Çalışan Kişiler İçin Kontakt Lens

Göz, en önemli organlarımızdan biri olup oldukça hassa bir dokudadır. Göz sayesinde insanlar etraflarındaki kişileri ve objeleri görmekte ve bununla da birlikte hayatı kolaylaşmaktadır. Ancak ne yazık ki eksikliğinde ya da rahatsızlığında anladığımız gözün değerini, görme kaybı olmadan önce bilmemiz gerekmektedir. Göz sağlığı en az dış görünüşümüze önem verdiğimiz kadar önemi hak etmektedir.

Göz yapısı itibari ile oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bir de dışarıyla direkt bağlantısı olan göz en çok savunulması gereken organlarımızdandır. Her ne kadar kirpikler kaşlar ve göz kapakları bu görevi görse de bunlar zaman zaman yeterli olamayabilir. Bu yapılarda da sorun olması gözün tehlikeye girmesine neden olmaktadır.

Kadınların göz sağlığı konusundan sıkça yaptığı bir hata makyajlı bir şekilde uyumaktır. Bu durumda gözler gece boyunca kimyasal maddeye maruz kalmaktadır. Bu da istenmeyen bir  durumdur ve gözün yapısına oldukça fazla derecede zarar verir.

Gözlerde oluşan çapaklar gece boyu gözün kendini temizlemesi sonucunda ortaya attığı bir durumdur. Çapağın göze zarar vermeyecek şekilde çıkarılması gerekmektedir. Yüzünüzü yıkadığınız ürünleri de satın alırken mutlaka göz için bir sorun teşkil edip etmediğine dikkat etmeli ve mümkün olduğu sürece asla gözle temas halinde bulundurulmamalıdır. Göz makyajında kullanılacak ürünlerin de aynı titizlikle seçilmesi gerekmektedir. Aksi halde göz, kalitesiz ürünlerden oldukça zarar görecektir.

Bilgisayar Kullanımı Esnasında Kişinin Dikkat Etmesi Gerekenler

Günümüz şartlarında bilgisayar, telefon ve tablet yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak bu cihazların ekranlarının ışınları gözlerin zarar görmesine sebep olmaktadır. Mümkün olduğu sürece fazla temas halinde olmamanız gerektiğini söyleyebiliriz. Ancak bazı insanlar artık günlük işlerinin yanı sıra meslek olarak da bu işlemleri gerçekleştirmek için bu cihazlarla temas halindedir. Mesai saatleri boyunca bu cihazlara maruz kalan gözlerde bir süre sonra görme yetisi bozulabilir. Meslek olarak sürekli masa başında bilgisayarla temas halinde olan kişilerin diğer kişilerden daha fazla önlem alması gerekmekte ve daha çok dikkat etmektedir. Onlar için herhangi bir görme bozukluğu aynı zamanda bir işsizlik anlamına da gelebilir.

Sürekli bilgisayarlarla meşgul olan kişiler öncelikle bilgisayarla arasındaki mesafeyi iyi ayarlamalı ne yakın ne uzak denilecek bir mesafe koyarak işlemlerini o şekilde gerçekleştirmelidir. Bunun haricinde yine gözlerini yormayacak bir ışık seviyesine ayarladıkları bilgisayarlarını da aynı zamanda kontrast derecelerini de kontrol etmeliler ve gözün daha iyi görmesine yardımcı olmalıdır. Aksi halde göz oldukça zorlanacak ve içerisinde bulunan organeller bu durumdan hasar görerek kişide bazı hastalıkların çıkmasına neden olacaktır. Aynı zamanda bu kişiler uzun işlemler ardından gözlerini 5 dakika kadar kapalı bir vaziyette iyice dinlendirmeli ve daha sonra hızlı bir şekilde açıp kapatmalıdırlar.

Bazen dikkat edilse bile kalıtsal sebepler ile de gözde bazı rahatsızlıklar oluşabilmektedir. Gözün yapısında meydana gelen bozukluklarda gözlük ya da kontakt lens ile görmeyi kolaylaştırabilirsiniz. Bu durumda hem günlük hayatınız hem de iş hayatınız olumlu bir şekilde etkilenecektir. Gözünden herhangi bir sbeple şikayetçi olan kişiler mutlaka uzman bir hekimden yardım almalıdır. Hekimin yönergelerine göre gözlük ya da lense başvurulmalıdır.

Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lens, gözün dış kısmına yerleştirilen, göz hastalıklarını tedavi edici amaçlar ile de kullanılabilen bir protezdir. Son zamanlarda lens teknolojisi oldukça gelişmiş, kullanımı daha kolay lensler ortaya çıkarılmıştır. Esas olarak 2 çeşit lens vardır. Bunlar sert ve yumuşak lensler olarak adlandırılırlar.

Bilgisayarla Çalışan Kişiler İçin Kontakt Lens Kullanımı 

Kontakt lens pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Kozmetik fayda ve gözlük takmanın bazı zorlukları kişileri lens kullanmaya sevk etmektedir. Özellikle sporcular çoğunlukla kontakt lensi sıklıkla tercih etmektedirler. Kontakt lensin faydaları olduğu kadar dikkat edilmediği durumda zararı da bulunmaktadır. Hijyene dikkat edilmeyen kontakt lens durumunda önemli sağlık sorunları baş göstermektedir. Kontak lensi faydalı bir şekilde kullanmak için doktorunuzun verdiği tavsiyelere uymanız gerekmektedir.

Bilgisayarda çalışan kişilerin kontakt lens kullanmasını uzmanlar her ne kadar tavsiye etmese de kişiler genellikle herhangi bir göz rahatsızlığında bu yöntemi tercih etmektedirler. Ancak bu pozisyonda çalışan kişilerin normal lens kullanıcılarından daha çok kendilerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi halde hem lensin hiçbir anlamı kalmayacak hem de kişinin lensin ömrü kısalacaktır. Eğer kişi çok fazla bilgisayar ekranı karşısında kalmak durumunda ise arasındaki mesafeyi iyi ayarlamalıdır. Aynı zamanda kişi uzun süre gözlerini kırpmama durumu ile de karşılaşabilir, buna önlem almalıdır. Aksi halde kontakt lenslerin ıslanmasına ve kayganlaşmasına engel olacaktır. Kayganlaşmasına engel olduğu zaman ise kişinin lensleri kişiye zarar vererek batma durumu ile karşı karşıya kalmasına neden olacaktır. Kişi mutlaka ara ara lens suyundan faydalanarak lenslerin tazeliğini korumasına yardımcı olmalıdır. Lenslerin tazeliğini ise kişi lens suyu ile sağlayabilir. Eğer kişi lens suyunu ihmal ederse göz bozukluğunun giderek artmasına enden olacağı gibi kontakt lensin ömrünü de kısaltarak ekonomik açıdan da zarar görecektir. Mutlaka bu durumla karşı karşıya kaldığınız zaman uzman hekiminize başvurarak lenslerinizi değiştirin ve göz sağlığınıza daha uygun bir lens tercih etmeye özen gösterin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.