Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Evlerden Irak: Bilinç Kaybı Durumunda Yapılması Gerekenler

Belki daha önce yaşamamış olabilirsiniz ama bu asla olmayacağı anlamına gelmez. Bilinç kaybı hiç beklemediğiniz anda sizin ya da çevrenizdeki birinin başına gelebilir. Bu yüzden hem sizin hem de çevrenizdekilerin bilinç kaybı durumunda ne yapılması gerektiğini ve tüm ilk yardım tekniklerini bilmesi gerekiyor. İsterseniz her an hazırlıklı olmak adına bunun için ilk yardım teknikleri eğitimi bile alabilirsiniz. Bu sayede hiç tahmin etmediğiniz bir zamanda birilerine yardım etmiş olabilirsiniz.

Şimdi size en basit şekilde bir bilinç bozukluğu durumunda nasıl kurtarma işlemi yapabileceğinizi ve ilk müdahalenizin ne olması gerektiğini detaylı bir şekilde anlatacağız. Umarız sizin için faydalı olur. Özellikle bilinç kaybı yaşayan bir kişiyi gördüğünüzde sorunu iyi tespit etmeniz, panik yaşamamanız ve en doğru müdahaleyi sakin ve kendinizden emin bir şekilde yapmanız çok ama çok önemli.

Öncelikle bilinç bozukluğunun ya da bir diğer deyişle bilinç kaybının ne olduğunu bir tanımlayalım. Aslında en basit anlatımı ile beynin yapması gereken faaliyetlerini yapmaması durumunda uyku ile başlayıp hiçbir şeye reaksiyon vermemesi olarak açıklanabilir.

Bilinç kaybında genel olarak uyku hali ya da koma görülebilir. Beyne giden kanda belli bir düzeyde düşüş olması halinde kısa süreli olarak, yüzeysel biçimde ve geçici bilinç kayıpları oluşur.

Bir kişi geçici bilinç kaybı yaşadığında hayati bulgularını değerlendirmek ile birlikte ilk müdahalenin yapılması gerekir. Şimdi o hayati bulguları inceleyim.

1. Solunum ve Nabız Kontrolü

Bir kişi bilinç kaybı yaşadığı vakit o kişinin solunumunun ve nabzının sürekli olarak kontrol altında tutulmaya çalışılması gerekir.

Eğer bir kişi uzun zamanlı olarak bilinç kaybı yaşıyorsa buna koma hali denir. Düşme ya da çok şiddetli bir darbe alma, kafa travması, zehirlenme, yüksek alkol alımı, uyuşturucu tüketilmesi, şeker hastalığı, çeşitli karaciğer hastalıkları ya da havale gibi sorunlar ve hastalıklar bilinç bozukluğunun koma hali olarak gösterilir.

2. Hastanın Pozisyonu

Bilinç kaybı yaşayan hastanın tutulduğu pozisyon çok önemli. Bilinç kaybı yaşayan bir hastayı ilk olarak sırt üstü bir şekilde yatırmak gerekir. Ardından ayaklarını 30 santimetre kadar yukarıya kaldırmak gerekecektir. Bunun için hastayı yatırdıktan sonra ayaklarını bir sandalyenin üstüne koymak faydalı olabilir. Hastanın solunumunu kontrol ederken onun nefes almasını önlemesine de izin verilmelidir. Çünkü hastanın dili boğazını kapatarak solunumunu engelleyebilir. Bunun yanı sıra kişiyi o pozisyonda yatırdıktan hemen sonra hastanın ağzının içini de kontrol etmek gerekecektir. Eğer ağzında toprak ya da bir besin varsa onların temizlenmesi gerekir. Hastanın solunum yollarının tıkalı olduğunu da hırıltılı bir şekilde nefes alıp vermesinden anlayabilirsiniz.

3. Giysiler

Özellikle bilinç kaybı yaşayan kişiyi kıyafetleri eğer dar ise daha fazla sıkıştırmamalı. Bunun için giysilerini biraz gevşetmek gerekecektir. Örneğin gömlek giyen ve kravat takan bir kişinin kravatını çözmek ve gömleğinin yakasındaki ilk düğmeleri açmak önemli olur.

4. Ambulans

Eğer çevrenizdeki bir kişi geçici de olsa kalıcı da olsa bir bilinç kaybı yaşıyorsa ve bu kayıp kısa süreli ya da uzun süreli de olsa mutlaka hiç vakit kaybetmeden 112 acil ambulans servisini aramak ve bir ambulans çağırmak gerekir. Aksi takdirde sizin anlayamadığınız bir sorun yüzünden hasta çok daha büyük bir hayati tehlike altına girebilir.

5. Çevre

Bazı durumlarda bir kişinin yaşadığı bilinç kaybı bulunduğu çevreden kaynaklı da olabilir. Eğer böyle bir durum var ise o kişinin mutlaka bulunduğu o çevreden uzaklaştırılması gerekebilir. Bu yüzden böyle bir sorun olduğunu düşünüyorsanız o kişiyi hastaya zarar vermeden bir başka yere taşımalısınız.

6. Gıda

Nedense bir kişi rahatsızlandığında ilk olarak o kişiye su verme ihtiyacı içine gireriz. Ancak özellikle bilinç kaybı durumunda bu davranış hiç de doğru olmaz. Bu nedenle su ya da başka hiçbir içeceğin veya yiyeceğin hastaya verilmemesi gerekir. Eğer verilirse bu içecek ya da yiyecek hastanın soluk borusuna kaçıp onun boğulmasına neden olabilir.

7. Sarsma

Bir kişi bilincini kaybettiğinde yapılan sık davranışlardan bir tanesi de onu sarsmak oluyor. Ancak bu da çok yanlış bir tutum. Bu yüzden bilinç kaybı yaşayan kişiyi kesinlikle sarsmamak, o kişiye tokat atmamak ya da üstüne su dökmemek gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.