Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Biotin Eksikliği Nelere Yol Açar?

Biotin Nedir?

Biotin DNA’nın çoğalmasında yani hücre büyümesinde etkili olan, bir çok metabolizma özellikle de hema ve demir metabolizmalarında önemli olan, enzimlerin yapısında bulunan, suda eriyen bir vitamindir. Biotin suda çözünerek, kan süzülmesi ile idrarla emilim oluşur, yenileme zorunluluğu olan Biotinin düzenli olarak yerinin doldurulması önemlidir. Solunum sırasındaki karbondioksit (CO2) alışverişini sağlayarak bağırsaklardaki emilime de yardımcı olur.

İnsanlarda çok fazla Biotin eksiği görülmez, ancak insanlarda az da olsa görülen biotin eksikliği bir takım problemleri de beraberinde getirmektedir. Biotinin bilinen adı B7 vitamini, yani vitamin H dir.

Vitamin gurubunun B kısmını teşkil eden Biotin vücuttaki bazı organlara reaksiyon yoluyla yerleşmektedir.

Biotinin Diğer Adıyla B7 Vitamininin Faydaları ve İşlevleri

Vücuttaki diğer enzim, vitamin, yağ, proteinler vs gibi nasıl görevleri, vücut için gerekliliği varsa Biotinin (B7 vitamininin) de vücut için gerekliliği ve önemi vardır.

Nasıl ki enzimler vücuttaki kimyasal reaksiyonlar için önemli görev üstleniyorlarsa, Biotin (B7 vitamini) de vücudun doğal işlemlerinin sorunsuz yürütülebilmesi için önem arzeden bir vitamin çeşididir. Biotin (B7 vitamini) vücuttaki ter bezlerinin, erkek üreme organlarının düzenli çalışabilmesi adına gereklidir. Biotin vücuttaki keratin içeren saç ve tırnak sağlığı için de önemli bir rol oynar. Biotin (B7 vitamini) vücuttaki dokular için de önem arzetmektedir. Çünkü dokuların korunması, onarımı ve büyümesinde etkili ve gereklidir. Biotin karaciğer üzerinde biriktiğinden kolestrol yükselmesini de önlemektedir. Biotin kan şekerini düzenli seviyede tuttuğu gibi, ciddi olarak clt hastalıkları ve parkinson gibi hastalık tedavilerinde gerekli bir vitamindir B7 vitamini. Bunlardan başka saç, kirpik ve tırnakların sağlıklı olması için diğer adı H vitamini olan Biotin vücudun daha zinde kalmasını sağlamakla beraber, vücuda depolanması gerekir ki; bu miktar günlük 150-300 mcg’dir.

Biotinin vücuda pek çok faydası vardır ancak bunlardan en önemlisi vücuttaki karbondioksidi (CO2) vücuttan atmaktır. Vücuttan Karbondioksidin atılmasıyla yerine gelen oksijen sayesinde hücreler yenilenir ve vücuttaki depolanması gerekli olan protein sayesinde vücut, daha canlı ve sağlıklı olur.

Biotin Eksikliğinde Neler Olur?

Biotin eksikliği, tahlil ve testlerde genelde görülmez, ancak vücuttaki bir takım belirtileri mevcuttur. Biotin eksikliğinin belirtilerinin birçoğu gözle görülebilir, hissedilebilir şekildedir, göz, burun ve ağız çevresindeki deri döküntüleri en belirgin olan belirtilerdir. Bunun yanı sıra, vücutta yorgunluk ve karıncalanma hissi, görülen halüsinasyonlar, saçlarda görülen zayıflık, saçlarda mat bir görüntü ve dökülme, tırnaklardaki kırılganlık, kişilerdeki iştah kaybı, mide bulantıları, Biotin eksikliğinin en belirgin özelliklerindendir. Bebeklerde görülen deri döküntüleri de Biotin eksikliğinin örnekleri arasında sayılabilir. Teknolojinin ilerlediği günümüzde, doğumda çıkabilecek birtakım sorunların azaltılması için pek çok ülkede doğum öncesi Biotin eksikliği taraması yapılmaktadır.

1. Saç Dökülmesi

sac-dokulmesine-ne-iyi-gelir

Biotin eksikliği kendini ilk olarak saç, tırnak, deri gibi vücut yapılarında gösterir. Eğer saçlarınızda matlaşma, dökülme varsa biotin eksikliğinden şüphelenmelisiniz.

2. Tırnak Kırılmaları

tirnak-soyulmasi-nedenleri_646x340

Tırnak matlaşması, soyulması, kırılması da biotin eksikliğinde sık karşılaşılan sorunlardandır.

3. Ciltte Kuruluk ve Diğer Cilt Problemleri

fft20_mf1479440

Cilt kuruluğu B7 vitamini eksikliğiyle kendisini gösteren bir problemdir. Biotin (B7 vitamini) eksikliğinin belirtileri kişilerin metabolizmalarına bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Ancak genel olarak ilk göz, ağız ve burun çevresindeki yani ciltteki deri döküntüsü şeklinde olan belirtidir. Cilt kuruluğu da bu belirtilere dahildir. Vücudun bazı kısımlarında görülen mantar enfeksiyonları da biotin eksikliğinden kaynaklanan cilt problemlerindendir.

4. Kas Ağrıları

kas-agrisi-nasil-gecer_646x340

Kaslarda, arada görülen kramplar, ağrılar da Biotin eksikliğine bağlı olan huzursuz durumlardır. Bağırsaktaki sıkıntılarda mide bulantısı, kusmalarda Biotin eksikliği durumlarında ortaya çıkan rahatsızlıklardandır.

5. Sinir Sistemi Problemleri

headline

Biotinin vücudumuzdaki önemi nedeniyle eksikliği de yine sinir sisteminde görülmektedir. Sürekli uyku hali ve sürekli uyuma, zaman zaman geçen depresif durumlar, vücudun genellikle halsiz olması Biotin eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Yine duygularda birden bire oluşan değişimlerde biotin eksikliğine bağlı olan sorunlardandır.

Biotin Eksikliği Nedenleri

İnsanlarda çok fazla Biotin eksikliği görülmez, çünkü günlük tüketilen gıda maddelerinde  genel olarak normalde alınması gereken Biotin (B7 vitamini) genellikle yeterli olmaktadır. Ne var ki: Bazı durumlarda mesela: fazlaca tüketilen çiğ yumurta Biotin eksikliğine yol açar, yine vücuda gıdalar yoluyla alınan protein yeterince alınmaması, bazı ilaçların alımı Biotin eksikliğine sebebiyet verdiği gibi, yetersiz beslenme yani besin değerleri düşük gıdaların tüketilmesi, alkol ve sigaranın çok fazla tüketilmesi de B7 vitamin eksikliğine neden olan eksilerdir. Ayrıca diğer bir sebepte uzun süren antibiyotik kullanımıdır Biotin eksikliğine neden olan.

Biotin eksikliği yaşla orantılı değildir, her yaşta görülebilir, hamilelik döneminde daha fazla alınması gerektiği için, hamilelik döneminde takviye olarak doktor gözetiminde B7 vitamini alımı önemlidir

Biotin Eksikliğinin Tedavisi

Biotin eksikliğinin tedavisi için doktora başvurulmalı, doktor gözetiminde tedavisi yapılmalıdır. Doktorun vereceği takviye ilaçlar sorunun giderilmesinde faydalı olabileceği gibi, Biotin bakımından zengin olan gıdalar alınmalıdır. Hamilelik dönemlerinde kullanılacak ilaç takviyeleri ve besinlerde hamilelik sonrasındaki sorunların ortaya çıkmasına engel olacaktır. Biotin (B7 vitamini) alımı ihtiyaç bakımından kişilere göre farklılıklar gösterir, normal olarak alınması gereken günlük  miktar 30-100 mcg’dır.

Biotin Hangi Gıdalarda Bulunur?

 • Pazı: Pazı biotin açısından zengin bir besin kaynağıdır.
 • Havuç: Biotin eksikliği çekiyorsanız havuç tüketiminize dikkat etmelisiniz.
 • Yumurta sarısı: Yumurtanın sarı kısmı diğer pek çok besin içeriği gibi bol miktarda B7 vitamini içerir.
 • Badem: Badem biotin içeren besinlerdendir.
 • Ceviz: Biotin eksikliği yaşamamak için ceviz tüketmeye özen gösterin.
 • Süt: Vücut için çok temel bir besin kaynağı olan süt de B7 vitamini açısından çok yararlıdır.
 • Karpuz: Karpuz da biotin bulunduran meyvelerdendir.
 • Çilek: Çilek tüketerek B7 vitamini oranınızı dengede tutabilirsiniz.
 • Balık: Balık, içerdiği pek çok besin değeriyle sağlığınız için önemli bir kaynaktır.
 • Soğan: Soğan, yüksek biotin değerleri içeren bir besindir.
 • Karnabahar: Karnabahar diğer pek çok sebze gibi B7 vitamini açısından zengindir.
 • Sakatatlar: Sakatatlar önemli protein kaynaklarıdır.
 • Mantar: Mantar da biotin içeren besinlerdendir.
 • Yer fıstığı: B7 vitamini içerir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.