Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

BİPOLAR BOZUKLUĞUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bipolar bozukluk bir mental bozukluk ve dengesizlik sorunudur. Duygudurum bozukluğu olarak da kabul edilen bipolar bozukluk, depresyon ve ruh halindeki yükselme ile karakterize edilmektedir. Yani, bipolar bozukluğun, depresif etkileri olabileceği gibi, aşırı heyecan, aşırı mutluluk gibi manik etkileri de olabilmektedir. Duyguların aktarımında ataklar yaşanması temeline dayanan bipolar bozukluk, depresyon ile karıştırılmasına rağmen, depresyondan oldukça farklıdır. Bipolar bozukluğun sebep olduğu duygu atakları, bazen günler bazen de haftalar boyunca sürebilmektedir. Sadece ruh haline bağlı olarak değişmeyen bu duygu atakları, uyku, enerji, düşünme ve davranış biçimi şeklindeki değişimlerden de etkilenmektedir.

Bipolar bozukluğu olan kişiler, majör depresyon yaşayabilir, aşırı sevinçli, mutlu olabilir ya da aşırı derecede enerjik hissedebilirler ve uykuya olan ihtiyaçlarında gittikçe azalma yaşarlar. Anormal derecede mutluluk, enerji dolu hissetmek ya da çabuk sinirlenme şeklinde etkileri olan bipolar bozukluk, kişinin sosyal hayatını ve özel hayatını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Dünya üzerinde yaklaşık olarak % 1 oranında insanın, bipolar bozukluk sorunundan etkilendiği düşünülmektedir. Bipolar bozukluğun tanısı ise oldukça zor olabilmektedir. Genellikle, gençlik yıllarının başında ve erken yetişkinlik döneminde ortaya çıkan bipolar bozukluğunu teşhis etmek bazen zor olabilmektedir. Unipolar depresyon ile ayırt edilmesi güç olan bipolar bozukluğun tanısı, semptomlar başladıktan 5 ile 10 yıl sonrasında konulabilmektedir. Hastanın genetik geçmişi ve aile üyelerinde yaşanmış olan psikolojik süreçler de bipolar bozukluğun tanısında önemlidir. Psikoanaliz yöntemler ile tespit edilen bipolar bozukluk bazen diğer psikolojik sorunlar ile karıştırılabilmekte, yanlış tanısı konulabilmekte ya da bütünüyle anlaşılamaz olabilmektedir.

Nedeni tam olarak anlaşılamayan bipolar bozukluğun gelişiminde, hem çevresel hem de genetik faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Uzun süre boyunca stres altında kalmak, çocukluk çağında yaşanmış olan bazı sıkıntılı durumlar, bipolar bozukluğa neden olan bazı çevresel faktörlerdendir.

Daha önceleri, manik depresyon, manik atak ya da manik depresif bozukluk olarak tanımlanmış olan bipolar bozukluk, kişilerin depresif eğilimlerinin yoğun olarak yaşandığı dönemlerde, taşkınlık şeklinde kendini göstermektedir. Bu hastalığın genellikle 20’li yaşlarda ortaya çıktığı çeşitli kaynaklarda belirtilmiştir. Bipolar bozukluğun seyri bazı kişilerde mevsimlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Buna göre, bipolar bozuklukta, sonbahar ve kış aylarında, depresif durum, ilkbahar yaz aylarında ise, manik ataklar gözlenebilmektedir. Bipolar bozukluğun süresi, kişisel özelliklere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Tedavisi mümkün olan bipolar bozukluk, tedavi edilmediği zaman, tehlikeli bir psikiyatrik hastalık haline gelebilmektedir. Bipolar bozukluk tedavisinde, lityum karbonat ve valproat gibi kimyasallar içeren ilaçlar kullanılmaktadır. Aynı zamanda doktor kontrolünde antiepileptik ilaçlar ve psikolojik seans destekleri de bipolar tedavisinde kullanılmaktadır. Tedavi süreci genellikle, alanında uzman bir psikiyatrist tarafından ya da bir psikolog tarafından yönetilmektedir. Devam etmesi zorunlu olan bipolar bozukluk tedavilerinde, hasta doktoruna yaşadığı sıkıntılı durumları anlatır ve tarif eder. Bu şekilde hasta, normal sosyal hayatına devam edecek hale gelir. Fakat, bipolar bozukluk tedavisi uzun yıllar boyunca sürebilmektedir.

Bipolar bozukluğun birtakım komplikasyonları bulunmaktadır. Bunlar, kendini yaralama, kendi vücudunda kesikler oluşturma ve kendine zarar verme gibi komplikasyonlardır. Ayrıca, yıkıcı ve olumsuz duygulara eğilim, ölçüsüz şekilde öfke, endişe ve hayal kırıklığı yaşanması da bipolar bozukluğun komplikasyonlarından bazılarıdır. Fakat bu eylemler, tekrarlayan değil de bir kerelik eylemlerdir. Hamilelerde bipolar bozukluğun komplikasyonları halen araştırılmaktadır. Ayrıca, bipolar bozukluğun semptomları, manik depresif sekansını tetikleyebilmektedir. Bipolar bozukluğun en tehlikeli komplikasyonu ise intihar eğilimlerini tetiklemesidir. Yaklaşık % 10 ile % 15 oranında bipolar bozukluk teşhisi konulan hasta intihar ederek yaşamına son vermektedir. Fakat bu tehlikeli durum, devam eden düzenli tedaviler yardımı ile büyük oranda azalmaktadır.

Bipolar Bozukluğun Belirtileri Nelerdir?

Bipolar bozukluğun en önemli ve belirgin olan belirtisi, manik ataklar ve taşkınlıklardır. Endişeli sıkıntı durumu, karışık ruh hali, melankolik eğilimler, alışılmamış davranışlar gösterme, katalepsi yani his ve iradelerde yitim, ruhsal denge bozukluğu, çok hızlı gelişen manik etkiler, depresif ataklar, uyku problemleri, kendine zarar verme düşüncesi, negatif bakış açısı, işleri ve görevleri aksatma gibi semptomlar da bipolar bozukluk belirtileri arasındadır.

Bipolar bozukluğun yedi adet bipolar aşırılık ve taşkınlık (mania) işareti bulunmaktadır. Bunlar; aşırı derecede mutluluk ve coşkunluk hissi, kolay sinirlenme ve tedirginlik hissi, çok hızlı konuşma ve hızlı düşünme, huzursuzluk ya da dürtüsellik, karar mekanizmasının bozulması, gerçekçi olmayan aşırı güven duygusu, dürtüsel seks gibi riskli davranışlardır.

Öte yandan, bipolar bozukluğun bir de yedi tane bipolar depresyon şeklinde seyreden semptomları bulunmaktadır. Bunlar ise; uzun süren mutsuzluk ve umutsuzluk hissi, aile bireylerinden ve arkadaşlardan uzaklaşma ya da önceden eğlenilen aktivitelerden soğuma, önemli derecede artan ve azalan iştah, şiddetli yorgunluk ya da enerji kaybı, çok yavaş konuşma, zihnin sürekli problemler ile dolu olması, intihar düşüncesi ve eğilimi ya da ölüm düşüncesinin zihni meşgul etmesi gibi davranışlardır.

1.Endişe ve Sıkıntı

worry-445511

Endişe dolu olmak, kendini çaresiz ve kapana kısılmış gibi hissetmek bipolar bozukluğun belirtilerinden bazılarıdır. Huzursuzluk, endişe nedeni ile sorunlara odaklanmak, olabilecek bazı olaylardan korkmak ya da kendini kontrol edemeyeceğini düşünerek kaygılanmak gibi sıkıntılı durumlar bipolar bozukluk belirtisi olabilmektedir.

2.Karışık Ruh Hali

Worry_Ruminition_repetitive_thinking

Bipolar bozukluk aynı zamanda hem manik ya da hipomanik atak etkilerini yansıtırken, hem de major depresif atakların tümünü ya da bir kısmını aynı anda yansıtabilmektedir.

3.Melankolik Eğilimler

melancholia

Kendini iyi hissetmeme, iyi şeyler gerçekleşse dahi mutlu olamama, hiçbir şeyden memnun olamama, keyifsizlik ve isteksizlik hali, bipolar bozukluk belirtilerinden bazıları olabilmektedir.

4.Alışılmamış Davranışlar

article-2507376-19698CE200000578-425_634x461

Normalde sevineceği bir durumu yaşadığında sevinmemek ve memnun olmamak, ruh halinin normalden çok daha düşük olması, mizacın değişmesi ve depresif yatkınlığa doğru kayması, bipolar bozukluğun belirtilerinden olabilmektedir.

5.Katalepsi (İrade ve His Yitimi)

spirit_will_loss_still

Çevre ile iletişim kurmamak, vücudu alışılmadık pozisyonda tutmak, kimse ile konuşmamak, diğer insanların hareket ve konuşmalarına tepki vermemek, herhangi bir duygu hissetmemek gibi davranışlar, bipolar bozukluk belirtilerinden olabilmektedir.

6.Ruhsal Denge Bozukluğu ve Halüsinasyonlar

12-terrifying-sleep-disorders1775921674-dec-15-2013-1-600x400

Şiddetli depresyon atakları yaşamak ve taşkınlık ile ses ya da görüntü halüsinasyonları yaşamak gibi, çok daha uç durumlar, bipolar bozukluğun ciddi belirtilerinden bazıları olabilmektedir.

7.Mevsimsel Etkileşim

four-seasons

Sadece bipolar bozukluk değil, aynı zamanda manik depresif, hipomanik ya da depresif ataklar gibi mental sorunlar, mevsimlere bağlı olarak değişim göstermektedir. Örneğin; bahar ve yaz aylarında, çok aşırı mutluluk, taşkınlık gibi durumlar yaşamak, sonbahar kış aylarında ise, aşırı depresif ruh hali yaşamak gibi semptomlar bipolar bozukluğun belirtilerinden bazılarıdır.

8.Birçok Semptom Yaşamak

melancholic-zubrow

Bir yıl içinde, dört ya da daha fazla sayıda, manik, hipomanik ya da major depresif ataklar yaşamak, bipolar bozukluk belirtisi olabilmektedir.

9.Uyku Problemleri

493x335_is_it_insomnia_features

Uyku düzeninde yaşanan değişimler bipolar bozukluk belirtilerinden en yaygın olanıdır. Bipolar bozukluk, çok fazla miktarda uyku kaybı yaşanmasına sebep olur. Fakat bazı kişilerde çok fazla uyumak gibi belirtiler de gösterebilmektedir.

10.Sosyal Problemler

maxresdefault

Bipolar bozukluk, sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyen bir sağlık sorunudur. Bundan dolayı, bipolar bozukluk yaşayan kişiler, meslek ya da özel hayatlarında endişeli ve sorunlu davranabilirler ve kendi içlerine kapanabilirler. Bu durumun uzun süre devam etmesi, asosyalleşme ve arkadaşlık ilişkilerinin zedelenmesine sebep olabilmektedir.

11.İntihar Eğilimi

0a93a629-8cfe-4dcd-a6fd-5f17f2337987

Mental bir hastalık olan bipolar bozukluk, intihar eğilimleri tetikleyen bir sağlık sorunudur. Bundan dolayı bipolar bozukluk yaşayan kişiler, kendine zarar verme düşüncesini yoğun olarak düşünebilirler ya da zihinlerini sürekli olarak ölüm düşüncesi ile meşgul edebilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.