Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bipolar Hastalığı

Bipolar bozukluk hastalığı, manik depresif bozukluğu ve manik depresyon gibi isimleri de bulunmaktadır. Bipolar hastalığı ile riskli davranışlar sebebi ile ilişkilere zarar veren ve tedavi edilmediği sürece intihara neden olabilecek, çok ciddi ve tehlikeli bir psikiyatrik hastalık olmaktadır. Bipolar hastalığı manik sürecinden depreston sürecine kadar olan uzun bir süreci kapsamaktadır. Bu aşamalarda yaşanan ruh halindeki büyük değişiklik ortaya çıkmaktadır. Manik sürecinde hastalar aşırı hareketli, çok konuşkan, çok enerjik bir ruh hali, umursamaz, güçlü gibi kişilik özellikleri göstermektedir. Daha sonra bu özellikler yok olarak, yerine sinirli bir ruh hali, kafa karışıklığı, öfke ve kapana kısılma duygusu ortaya çıkmaktadır. Bu iki birbirinden farklı kişisel özelliklerin olduğu dönemde üzüntü, ağlama, değersizlik hissi, enerji kaybı, has kaybı ve uyku problemi de ortaya çıkmaktadır. Bipolar hastalığının teşhisi çok zor olan bir psikiyatrik bir hastalıktır.

Bipolar Hastalığı Neden Olur?

Bipolar hastalığı genel olarak on beş ya da yirmi dört yaş aralığında daha sık bir şekilde görülmektedir ve hastanın hayatı boyunca devam etmektedir. Her yaşta görülme riski bulunmaktadır ama en çok yirmi yaşlarında ortaya çıkmaktadır. Her yüz kişiden birinde ya da ikisinde görülmektedir. Bütün dünyada da görülme sıklığı aynıdır. Kadın ya da erkeklerde de görülme sıklığı aynıdır. Çocuklarda ve aynı zamanda altmış beş üstünde olan bireylerde manik evresi görülmektedir. Bipolar hastalığı, insanların psikolojik durumlarında dönemsel olarak birtakım değişikliklerin görüldüğü hastalıktır. Bu hastalıkta manik adı verilen bir dönem ortaya çıkar.

Manik döneminde bipolar hastalığına sahip olan hasta aşırı derecede hareketli, enerjik, konuşkan, hiçbir şeyi umursamaz, kendini çok güçlü hisseder. Bu dönemde çok uzun süreli uykusuzluk süreci, aşırı hareketlilik, sinirlilik, agresif davranışlar bipolar hastalığının en sık görülen belirtileri arasında yer almaktadır. Manik döneminde yer alan belirtiler her hastada farklı bir şekilde görülmektedir. Manik döneminin erken evrelerinde hipomani adı verilen küçük duygu durumunda değişiklikler yaşanabilir. Manik dönemin şiddeti arttığı zaman hastaların kıyaslama yeteneği büyük oranda bozulmaktadır. Ani karar verme, sorumsuz davranışlara, aşırı derecede para harcama gibi davranışlar ortaya çıkabilir. Manik dönemde ortaya çıkan diğer belirtiler ise, çok enerjik olma, çok kolay bir şekilde sinirlenme, çok az uyku, herkesten önemli olduğu hissi, beynin yeni ve heyecan verici fikirlerle dolu olması, daha çok konuşma, aşırı derecede para harcama ve aynı zamanda kişiliğinden tamamen farklı davranışlar sergilemek gibidir.

Bipolar Hastalığının Belirtileri

Bipolar hastalığının manik evresinden sonra görülen evresi depresyondur. Depresyon evresinde, manik dönemin aksine çok farklı belirtiler ortaya çıkmaktadır. depresyon dönemindeki belirtiler de herkes de çok farklı bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bipolar hastalığının evrelerinden biri olan depresyon, herkesin bazen yaşadığı üzgün ve isteksiz olma halinden çok daha farklıdır. Bu hastalıkta depresif duygular üzüntü kadar hafif değildir, çok uzun süre devam eder ve aynı zamanda hastanın günlük işlerini yerine getirmesini çok zorlaştırır.

Bipolar hastalığına sahip bireylerin depresyon evresine girmesinde, iştahta çok fazla değişiklik, çok fazla uyuma, karar vermede güçlük, enerjinin çok azalması, çok hüzünlü olma ya da sakin olma gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. depresyon evresinde umutsuzluk ve aynı zamanda çaresizlik en sık görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Hasta bu aşama ailesinden, arkadaşlarından ve yakın çevresinden uzaklaşma isteği oluşabilir. Bu evrede intihar düşüncesi çok daha fazla görülmektedir. Bipolar hastalığına sahip olan bireylerin yüzde yirmi beşi ya da yüzde ellisi bir kere intihar girişiminde bulunmuştur. Bu evredeki diğer belirtiler ise uzun süre uyuyamama ya da çok uyuma, suçluluk duygusu, enerjinin çok düşük olması, hiçbir şeyden zevk alamama, ilgi kaybı, dikkatini toplamada yaşanan güçlük, huzursuzluk, iştahın artması ya da çok azalması, ölüm, intihar düşüncesi gibidir.

Depresyon döneminden sonra karma döneme geçilmektedir. Bu dönemde bir kişide aynı zamanda ortaya çıkan manik ya da depresyon belirtileri birleşimini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Mesela bipolar hastalığına sahip olan bir kişide genel olarak gerginlik, huzursuzluk, kaygı, diken üstünde olma, isteksizlik gibi birtakım duygu durumları görülür. İki dönemin belirtileri aynı anda bu dönemde ortaya çıkabilir.

Bipolar Hastalığının Tedavisi

Doktorun yapmış olduğu muayene ve ayrıntılı tarama sonucunda ortaya çıkan bazı belirtiler değerlendirilir. Kişisel tıbbi geçmişiniz ve aynı zamanda aile geçmişinizin de ayrıntılı bir çalışması yapılacaktır. Eğer kişinin ruh halini etkileyecek olan diğer ciddi hastalıklar varsa, o hastalıkları elemek için laboratuar testleri de yapılabilir.

Aynı zamanda doktorunuz çok mutlu olduğunuz anları tespit edebilmesi için aile fertleriyle gerekli görmesi durumunda konuşmak isteyebilir. Bipolar hastalığına sahip olan bireylerin akrabalarında bu hastalık yoksa, hastalığın görülme riskli yüzde bir ya da ikidir ama birinci dereceden yakın bir aile ferdinde varsa hastalığın görülme riski yüzde yedi ya da sekizdir. Bipolar hastalığı tek yumurta ikizinde varsa diğer ikizde de görülme riski yüzde kırk beş ya da yüzde altmış gibi yüksek bir orandır.

Bipolar hastalığının tedavisinde akut ve koruyucu tedavi olmak üzere iki tane tedavi yöntemi bulunmaktadır. Akut tedavi yönteminde hastalığın belirtilerinin ortaya çıktığı anda, bu belirtileri çok hızlı bir şekilde yatıştırmak hedeflenir. Bipolar hastalığına sahip olan bireyler bu dönemde hastaneye de yatabilir, burada tedavi altına alınabilir. Koruyucu tedavi ise hastaların bu hastalığa tekrar yakalanma riskini ortadan kaldırır. Akut tedavi yönteminde ilk olarak hastanın ve çevresinin güvenliğinin sağlanması gerekmektedir. Eğer intihar riski varsa, onun önlenmesi, teşhisin netleştirilmesi, manik döneminin sakin bir şekilde atlatılması ve aynı zamanda depresyon döneminde ruhsal durumu iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Bipolar hastalığının tedavisinde genel olarak ilaç kullanılmaktadır. Fakat bireyde yer alan hastalık çok şiddetli ise, kişinin intihar etme gibi bir riski varsa, daha önce ilaç tedavisinde uygulanan direnç varsa elektrovulsif yöntemi uygulanabilir. Hastanın yeni ilaçları kullanması durumunda EKT ye olan ihtiyaç tamamen azalmaktadır fakat hala birçok hasta için en iyi tedavi yöntemi EKT olduğu düşünülmektedir. Bazı durumlarda ilaçlar yetersiz kalabilir. Bazı hastalarda ilaçların yan etki göstermesi ile doktorun tavsiye ettiği doza çıkılamaz, bazı durumlarda ise, yani hastanın intihar riskinin olduğu durumlarda, EKT nin sağlayacağı hızlı düzelme ile tedavinin uygulanması istenebilir.

Bipolar hastalığının tedavi edilmemesi durumunda ağır bir şekilde ilerleyen bir psikiyatrik bir hastalıktır. Bipolar hastalığı bazı kişilerde mevsimsel bir dalgalanma gibi ortaya çıkmaktadır. Yani sonbahar ve kış aylarında tamamen depresyon durumu, ilkbahar ve yaz aylarında ise manik dönemin belirtilerinin olduğu bir dönemdir. Çok nadir durumlarda tam tersi de ortaya çıkabilir. Bipolar hastalığına sahip olan bireylerin ruh halinin farklılığı ve bu farklılık süreci kişiden kişiye çok büyük oranda değişikilik göstermektedir. Bu hastalığın tedavisinde ruh halinin dengelenmesine yardımcı olan birtakım ilaçlar kullanılmaktadır. Manik ve depresyon gibi hastalığın tekrarladığı dönemlerde ruh halinin dengelemek amacıyla bu ilaçların doktor kontrolünde çok uzun süre kullanılması gerekmektedir; bazı hastaların ömür boyu kullanması gerekebilir. Bazı antiepileptik ilaçlar da bipolar hastalığının tedavisi için kullanılmaktadır. İlaç tedavisi hastalığın kontrol altına alınması içindir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.