İster 20’li ister 50’li yaşlarda olun. Araştırmalar uzun bir yaşam sürmek için kötü alışkanlıkları bırakıp bunları sağlıklı başka alışkanlıklarla yenilemek için hiçbir zaman geç olmadığını söylüyor! Hayatınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklik daha uzun bir yaşam sürmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Yakın zamanda gerçekleştirilen bilimsel bir çalışma; sigara içmek, çok fazla alkol almak, egzersiz yapılmayan bir yaşam tarzı, yeterince sebze ve meyve tüketmemek gibi alışkanlıkların yaşam süresini 12 yıl kadar kısaltabildiğini kanıtlamıştır. İşte, bir an önce kurtulmanız gereken 10 alışkanlık:

1.Çok fazla yemek

1. Çok fazla yemek

Eğer 100 yaşına kadar sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken, fazla yemek yeme alışkanlığınızdan vazgeçmek. Örneğin; Japonlar % 80 doyduklarını hissettiklerinde yemeyi bırakıyorlar. Ne kadar uzun yaşadıklarını düşünürsek bununla bir ilgisi olmalı. 2008 yılında St. Louis Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre; çok fazla kalori almak T3 tiroid hormonunu yavaşlatıyor. Bu da doğrudan metabolizmanın yavaşlaması, yaşlanma sürecinin hızlanması demektir. Çok fazla yemek yemeyi bırakın!

2.Televizyon izlemek

2. Televizyon izlemek

2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre; günde 4 saat televizyon izleyen kişiler 2 saat izleyenlere oranla % 46 daha fazla ölüm riski taşıyor. Bunun başlıca nedeni televizyon karşısında hareketsiz kalarak bu sırada sağlıksız atıştırmalıklar tüketmek. Doğrudan kilo alımını ve tip-2 diyabeti tetikleyen televizyon alışkanlığını bir kenara bırakmalı, bunun yerine eski bir hobinizle tekrar uğraşmaya başlamalısınız. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınızı ziyaret etmek de yine televizyon izlemek yerine yapabileceğiniz eğlenceli etkinlikler arasında.

3.Hareketsiz yaşam

3. Hareketsiz yaşam

Sağlıklı bir yaşam için spor yapmanın ne denli önemli olduğunu biliyorsunuz. Ancak yoğun bir çalışma hayatınız ya da başka meşguliyetleriniz olduğu için egzersiz yapmaya zaman bulamıyorsanız bunun da çözümü var. Haftanın 5 günü günde sadece 15 dakikalık orta yoğunlukta bir egzersizle yaşam sürenize +3 yıl ekleyebilirsiniz. 2011’de 416.000 kişi üzerinde gerçekleştirilen bu çalışmaya göre; bahsedilen orta yoğunlukta egzersizler kalp atışınızı hızlandıracak hafif bir koşu, merdiven inip çıkmak ya da dans etmek gibi aktiviteler olabilir. Uzun bir yaşam için koltuğunuzdan bir an önce kalkın ve harekete geçin!

4.Uzun süre güneşte kalmak

4. Uzun süre güneşte kalmak

D vitamini kaynağı güneş, faydalı olduğu kadar tehlikelidir de. Bronz bir tene sahip olmak için saatlerce güneşleniyor ya da kış boyu solaryuma gidiyorsanız bu alışkanlığınızdan derhal vazgeçmelisiniz. Çünkü güneş ışınları kırışıklık, lekeler, çiller, güneş yanığı ve en önemlisi cilt kanserinin temel nedenidir. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce hem yüzünüze hem vücudunuza en az +30 koruma faktörlü bir güneş koruyucu sürmelisiniz. Bunun yanı sıra kışın karlı havalarda güneş ışınları yüzünü göstermese de % 70 daha fazla yansır. Kısacası sağlıklı ve genç bir cilt için yaz-kış güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin.

5.Kahvaltıyı atlamak

5. Kahvaltıyı atlamak

Yoğun hayat temposunda çoğu zaman kahvaltı etmek yerine kahveyle geçiştiriyorsanız bu alışkanlığınızı bırakma zamanı geldi. Günün ilk ve en önemli öğünü olan kahvaltıyı es geçmek enerji seviyenizi, kilonuzu ve kan şekerinizi doğrudan etkiler. Kahvaltı yapmadığınızda metabolizma yavaşlar ve günün ilerleyen saatlerinde, özellikle gece daha fazla yemek istersiniz. Metabolizmayı yavaşlatarak yaşlanmaya ve kilo almaya neden olan kahvaltıyı atlama alışkanlığınızı bırakın.

6.Kalitesiz uyku

6. Kalitesiz uyku

Uyku kalitesi ve süresi doğrudan yaşam sürenizi etkiliyor. Yapılan bilimsel çalışmalar 6 saatten az, 9 saatten fazla uykunun, stres, depresyon ve kalp hastalıklarını tetiklediğini ortaya koyuyor. Çabucak uykuya dalmak için odanızın karanlık olmasına ve çok sıcak ya da soğuk olmamasına dikkat etmelisiniz. Derin bir uyku için yatağa girmeden önce biraz meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra akşam fazla karbonhidrat ve kahve tüketmemeye özen gösterin. Her şeyden öte gece 12.00-03.00 saatleri arasında uykuda olmak çok önemli. Vücudunuz bu saatlerde yenilenir ve enerji depolar. Kanepede televizyon karışışında uyumaktan vazgeçin. Gece yarısı yatağınızda olmak ömrünüzü uzatır.

7.Borçlanmak

7. Borçlanmak

Size biraz tuhaf gelebilir fakat çok fazla harcama yapmak ve borçlanmak yaşam süresini etkileyen faktörlerden biridir. Rutgers Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre finansal stres; yüksek tansiyon, depresyon, uyku problemi, baş ağrısı, sindirim sorunları, ülser, kilo alma, daha fazla alkol ve sigara kullanımını tetikliyor. Para ile ilgili sorunları aklınızdan çıkarmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek için ödemelerinizi ve harcamalarınızı planlayın. Hali hazırda ödemekte olduğunuz borçları bitirmek zaman alsa da bunları aklınızdan çıkardığınızda ne kadar rahatlamış hissettiğinizi fark edeceksiniz. Borçlanmak yerine istediklerinize para biriktirerek sahip olmak, size hayatınızı başarılı bir şekilde kontrol edebildiğinizi gösterecektir. Finansal stresten uzak durun, uzun yaşayın.

8.Kin tutmak

8. Kin tutmak

Gerçekten uzun bir yaşam sürmek istiyorsanız affetmeyi öğrenmek zorundasınız. Kin tutmak ve nefret beslemek vücutta stres hormonlarını arttırarak bağışıklık sistemi, kalp ve metabolizma üzerinde olumsuz etkiler gösterir. Kin tutmak sizce de insanı yormuyor mu?

9.Yoğun ilaç kullanımı

9. Yoğun ilaç kullanımı

Özellikle ağrı kesici ve sakinleştirici ilaçların kullanımı uzun vadede vücudunuza zarar veren alışkanlıklardan biridir. Aspirin gibi yoğun şekilde kullanılan ve zararsız olduğu düşünülen ilaçların bile birçok yan etkisi mevcuttur. Ayrıca sakinleştirici ilaçlar alarak problemlerden kaçmak kesin bir çözüm değildir. Gereksiz ilaç kullanımını bıraktığınızda kalp, tansiyon ve ülser gibi birçok sağlık problemini bir kenara bırakmış olursunuz. Kendinizi her kötü hissettiğinizde ilaç almaktan vazgeçin.

10.Kötü ilişkiler

10. Kötü ilişkiler

Kötü ilişkiler farkında olmadan sizde her duruma karşı negatif bir bakış açısı geliştirmeye yol açar. Bu da sizi zamanla depresyona sürekler, stres direkt olarak yaşam sürenizi etkiler. Sosyal ilişkiler kurmak size daha mutlu hissettirecektir. Problem yaratan ve size zarar veren insanları hayatınızdan çıkarın.

Bonus: Sigara ve Alkol

Bonus Sigara ve Alkol

Sigara ve alkolün sizi yavaş yavaş zehirlediğini çok iyi biliyorsunuz. Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam için kardiyovasküler hastalıklar, kanser, tansiyon, astım ve daha birçok rahatsızlığın kaynağı olan sigarayı ve alkolü bırakmanız şart! Bunu en azından 1 kez denediğinizde yemeklerin tadını daha başka, kokuları daha yoğun aldığınızı hissedeceksiniz.

Uzun yaşamın sırrı tüm bu kötü alışkanlıklara dur demek!