Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bira Kanser Yapar mı?

Bira tahıllardan yapılan, insanların en fazla tükettiği içki türüdür. Bira arpanın çimlendirilerek, bu çimlendirmeden üretilen sıvının bir takım fermantasyon işlemlerine uğratılarak yapılır, bunun için her fabrikanın kendine özgü fermantasyon teknikleri vardır. Fermantasyon, bir maddenin bakteriler, mantarlar ve diğer mikroorganizmalar aracılığıyla, genellikle ısı vererek ve köpürerek kimyasal olarak çürümesi olayıdır.

Alkolsüz bira diye bir şey olmadığı, üreticiler tarafından bunun mümkün olmadığı söylemektedir. Çünkü arpa fermantasyona uğrarken, beklenen süre içinde mutlaka alkol oluşmaktadır.

Biraların da çeşitleri vardır, fıçı bira ve şişe bira olarak ve özelliklerine göre bir çok bölümde sınıflandırılabilir. Biz de bu yazımızda bira kanser yapar mı konusunu işleyeceğiz.

Biranın Zararları Nelerdir?

Bira da diğer alkollü içecekler gibi bağımlılık yapan bir içecek türüdür. Zararlarına gelince aşırı kilo artışına sebebiyet veren bira, yüksek oranda tuz içerdiğinden hipertansiyona da sebep olur. Sarhoş olan kişilerin şuurları kapanır ve ne yaptıklarını bilemez, mantık yok denecek kadar az olduğundan yapılan davranış ve sözler sonrasında hatırlamaz. Kısırlığa sebep olur.

Bira Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Bira hakkında doğru olduğu sanılan bir takım yanlışlar mevcuttur. Bunlardan biri biranın faydasıdır, çok kişinin savunduğu bu görüş yanlışları da beraberinde getirmektedir. Doğrusu ise, bira şarap ve votkadan daha tehlikelidir. Fermantasyona tabi olduğundan pek çok zararlı madde ve bileşenlerin bulunduğu bira, zehirli bileşen adı verilen fermantasyon artıklarını barındırıyor ve bu sayede alkolik olmaya neden oluyor. Bira içen kişiler bunun alkolik olmaya sebep olmadığını söylüyor bu tamamen yanlış bir bilgidir, çünkü bira bağımlısı olan kişiler bu bağımlılığı reddeder, psikolojik bir problem olarak ve yine çünkü bira fiyat olarak ucuz aynı zamanda hemen her yerde kolaylıkla bulunabilen bir içecek. Bu yüzden tabii ki biranın alkolizme katkısı olmadığını savunacaklardır.

Bir diğer açıdan yanlış görüş biranın sosyalleşmeyi sağladığı konusudur. Yanlıştır çünkü bira dışında bir alkol aldığınız veya kullandığınızda alkolik olarak adlandırılırsınız ama bira içerseniz alkolik olma seviyesinde bile içseniz adınız alkolik olarak isimlendirilmez. Başka bir yanlış da biranın insan sağlığına faydasıdır, faydalı olduğu savunulur bira içenler tarafından, bu da yanlıştır çünkü ucuzluğu ve kolay ulaşılabilir olmasından kaynaklanarak su gibi tüketilen bira veya düzenli olarak kullanılan bira insan zekâsını etkiler zihinsel sorunlara ve sağlıksız düşünmeye sevk eder kişiyi. Bunun dışında kalp damarlarını içerdiği karbondioksit sebebiyle damar tıkanıklığına, hazmı kolaylaştırdığını savunurlar oysa bira yemek borusu ve midede iltihaplanmaya sebep olur, hormonlara olan zararları, sinir sistemine olan olumsuz etkileri de sayılan zararlar arasındadır.

Yani biranın faydalarını savunan kişiler tüm bu olumsuzlukları ve insan sağlığına olan zararları göz önünde bulundurmalı özellikle gençlere bu konuda eğitim verilerek bilinçlendirilmelidir. Bira veya alkollü içeceklerin hiçbir şekilde insan sağlığına faydası olmadığı gibi kişide olan tüm güzellikleri alıp götüren bir tehlikeli ve zararlı tarafı vardır.

Alkol insan sağlığı açısından alternatif olamaz.

Biranın Yan Etkileri Nelerdir?

Zararlı olan her şeyin bir yan etkisi olduğu gibi, bira da sadece göbek yapması kadar masum değil. İngiliz bilim adamlarının yaptıkları araştırmalar gösteriyor ki bira özellikle erkeklerde spermi etkiliyor içindeki östrojen sayesinde. Bu durumda zayıf kalan spermler, döllenme olayını gerçekleştiremeyecek duruma geliyor. Sonuçta da kısırlık denen problem ile karşılaşılabiliniyor.

Bira Kansere Sebep Olur mu?

Biranın faydalarını savunan insanların çoğunluğu maalesef ki yapılan araştırmaları gözden kaçırıyor veya görmezden geliyor. Yapılan araştırmalar birada ki kanserojen maddelerin çokluğu bulunmuş tehlikeli zehir ve katranlar ihtiva ettiği görülmüş, özellikle de kolon yani bağırsak kanserine neden olduğu saptanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.