Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bira Lekesi Nasıl Çıkar?

Bira en eski ve alkollü içecekler arasında yer alır. Çoğu insanın özel günlerde ya da kötü günlerde tercih ettiği bir alkollü içecektir. Bira bazı sakarlık durumlarında yere ya da farklı yüzeylere dökülebilir. Bira fermantasyon işleminden meydana geldiği için döküldüğü zaman hem iz bırakır hem de kötü kokuya neden olur.

Halıdan Bira Lekesi Nasıl Çıkar?

Genelde ev ortamında daha çok bira gibi alkollü bir içecek tercih edilir. Ancak bazı durumlarda küçük ev kazaları meydana gelerek bira halınıza ya da farklı bir yüzeye dökülebilir. Fayans ya da cam gibi yüzeylere döküldüğü zaman hemen bir kağıt havluyla silerek anında bira lekesinden kurtulabilirsiniz. Ama halı ya da kumaş yapısı olan yüzeylere biranın dökülmesi daha farklı yöntemleri ve birkaç aşamalı leke çıkarma işlemini beraberinde getirir. Bira lekesini çıkarmak için ilk olarak bir bez ya da kağıt havluyu lekenin üzerine bastırın. Elinizle halının üzerine baskı yapın ve olabildiğince kağıt havlunun çok fazla birayı çekmesini sağlayın. Halı yüzeyindeki birayı temizledikten sonra sıra bira lekesini temizlemeye geliyor. Bunun için bir kabın içerisine bir miktar su koyun ve içerisine küçük bir ölçek sirke ilave edin. Sirkeli suyu biraz karıştırdıktan sonra temiz bir bezle halının bira lekesi olan kısmını silin. Bir süre sonra biranın hem kokusu hem de lekesi yok olacak.

Koltuktan Bira Lekesi Nasıl Çıkar?

Evde ya da farklı bir mekanda bira içerken istenmeyen kazalar yaşanabilir. Farkında olmadan bira koltuğunuza dökülebilir. Bira lekesini koltuktan çıkarmak için hemen lekeye müdahale etmek gerekir. Kuruduktan sonra bira lekesini çıkarmak daha zor bir hale gelir. Koltuğunuzdan bira lekesini çıkarmak için temiz bir bezin üzerine birkaç damla sirke dökün ve koltuğu temizleyin. Sirke hem bira kokusunu hem de lekesini kısa bir sürede çıkaracak. Sirkenin yoğun bir kokusu olduğu için bira kokusu anında yok olacak.

 

Kumaştan Bira Lekesi Nasıl Çıkar?

Bira içerken bazı zamanlarda kumaşa bira dökülebilir. Bira kumaşa döküldüğü zaman hem kötü bir koku hem de belirgin bir leke oluşacak. Bira lekesi inatçı lekeler listesinde yer almadığı için kısa bir işlem sonrasında lekeden eser kalmayacak. Bira lekesini temizlemek için lekenin üzerine kağıt havlu ya da normal bir havlu yerleştirin. Havluyu elinizle bastırın ve sıvı olan kısmı kumaştan temizleyin. Biranın ıslaklığı azalınca kumaşın üzerine bir miktar kabartma tozu ya da tuz dökün. Bir süre bekledikten sonra temiz bir bezle kumaşı silebilirsiniz. Bira lekesi tam olarak çıktığı zaman kumaşı yıkayabilirsiniz.

Kıyafetten Bira Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetinize zarar vermemek ve yapısını bozmamak için kullandığınız ürünlere de çok dikkat etmeniz gerekir. Kıyafetinize biranın dökülmesi durumunda çitilemeye kalkmayın. Çitilemek lekenin daha çok yayılmasına neden olur. Bir pamuk ya da havlu yardımıyla biranın döküldüğü yere doğru bir baskı uygulayın. Kıyafetin üzerine dökülen bira lekesinin ıslaklık kalmayıncaya kadar bir havluyla bastırın. Islaklık tamamen azaldığı zaman lekeyi çıkarmak için müdahale edebilirsiniz. Bir çay kaşığı sirke ve bir miktar su ile bira lekesini çıkarabilirsiniz. Temiz bir bezi bu karışımın içerisine batırın ve leke çıkıncaya kadar kıyafetinize uygulayın. Bira lekesi kıyafetinizden çıkıncaya kadar temizlemeye devam edin. Leke çıktıktan sonra artık kıyafetinizi suyla durulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.