En fazla tüketilen alkollü içeceklerden biri olan biranın ham maddesi bir tahıl çeşidi olan arpa maltıdır. Alkollü bir içecek olan bira, arpa maltının fermantasyonu yani mayalandırılması sonucu elde edilmektedir. Biranın içeriğinde arpanın ya da buğdayın dışında, şerbetçi otu ve su da bulunmaktadır.

Su ve çaydan sonra en fazla miktarda tüketilen içecek biradır. Arkeolojik çalışmaların sonucuna göre, en eski içeceklerden biri olduğu saptanan bira, ilk defa M.Ö. 10000 civarında keşfedilmiştir. Orta Doğu coğrafyasında, büyük olasılıkla tesadüfen keşfedilen biranın, buğday çorbasının mayalanması sonucu elde edildiği tahmin edilmektedir. Başta Sümer ve Mısır uygarlıkları olmak üzere Orta Doğu coğrafyasında, yaygın şekilde tüketilmiş olan bira, III. Ramses döneminde ise içerisine bal eklenerek tüketilmiş ve bu şekilde ilaç şeklinde kullanılmıştır. Aynı dönemlerde bira, günlük hayatta, birtakım meyveler ile tatlandırılarak içilmekte ve dinsel törenlerde tüketilmekteydi. Tarih içerisinde bira, Orta Çağ dönemi ve sonrasında ise, Kuzey Avrupa’nın en fazla tüketilen içeceği haline gelmiştir. Böylece biranın esas yurdu da Kuzey Avrupa ve civarı haline gelmiştir. Bu şekilde, 14. yüzyıl öncesine kadar genellikle evlerde imal edilen bira, 14. yüzyıl sonrasında, birahane kavramının ortaya çıkması ile sonucu, fabrikasyon üretim ile imal edilmeye başlanmıştır. Bu sayede daha kaliteli hale gelen bira, en fazla tercih edilen ve tüketilen bir alkollü içecek olarak, günümüze değin ulaşmayı başarmıştır.

Biranın Elde Edilmesi

Ülkelerin kültürlerine göre farklılıklar gösteren bira imalatında ilk aşama, arpların yüksek sıcaklık altında filizlenmesini sağlamak ve bu şekilde malt haline getirmektir. Daha sonraki aşamada ise, kavrularak rengini alan bira, sıcak ve saf su ile karıştırılmaktadır. Öte yandan, 1 litre bira elde etmek için, yaklaşık olarak 6-7 litre suya ihtiyaç vardır. Bira yapımındaki en son aşamada ise, 200’den fazla aromatik kokuyu barındıran şerbetçi otu eklenmektedir. Sonra da, bira mayası yüksek sıcaklıkta seyrederken bira içerisine eklenmektedir. Biranın yoğun olması isteniyorsa 3-5 gün, renginin sarı olması isteniyorsa da 7-10 gün boyunca fermantasyon (mayalanma) sürecinin devam etmesi gerekmektedir.

Biranın Faydaları Nelerdir?

Alkollü bir içecek olduğu için biranın, zamanla bağımlılık yapması olası olduğundan, aşırı miktarda tüketilmesi halinde birtakım zararları bulunmaktadır. Son yıllarda yapılan bazı araştırmalara göre ise, bira aşırıya kaçılmadan, düzenli olarak tüketildiğinde birtakım faydalar sağlayabilmektedir. Tabi bu konu hakkındaki çalışmalar yetersizdir ve hala devam etmektedir. Yani doğruluğu konusunda hala bir soru işareti bulunmaktadır. Buna göre, biranın faydaları şu şekildedir;

1.Mide Sağlığı

why-doesnt-our-stomach-get-digested

Yapılan bazı araştırmalara göre, aşırıya kaçılmadan tüketilen bira, midede ülser oluşumunu engellemekte ve mideyi kansere karşı korumaktadır. Fakat, zaten ülser ya da gastrit gibi herhangi bir mide rahatsızlığı söz konusu ise, bira tüketilmemesi daha sağlıklı olacaktır. Çünkü böyle bir durumda biranın faydası değil, aksine zararı dokunacaktır.

2.Cilt Bakımı

attractive asian woman skin care image

Etkili bir cilt bakımı sağlayan bira, özellikle de “dark” türünde olduğunda daha da iyi sonuçlar alınmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle de, banyo suyuna ya da küvete eklenen bira, hem suyun hem de cildin yumuşamasına yardımcı olmaktadır. Sadece yarım saat kadar, bu şekilde bira eklenmiş su içinde durmak, cildin yatıştırılıp, rahatlamasına yardımcı olacaktır ve ciltteki toksin maddeler de etkisiz hale gelecektir.

3.Saç Bakımı

o-HEALTHY-HAIR-facebook

Biranın yapısında bulunan birtakım besin maddeleri saç sağlığına iyi gelebilmektedir. Özellikle de bakımsız ve sönük saçların canlandırılmasına yardımcı olduğu düşünülen biranın, saç kırıklarına iyi geldiği ve saçın parlak bir görünüme kavuşmasını sağladığı tahmin edilmektedir. Birtakım araştırmacılara göre bira, aşırı miktarda kimyasal içeren şampuanlardan daha faydalı ve etkilidir. Buna göre, saçlar bira ile yıkanıp, kendiliğinden kuruması beklenildiğinde ve daha sonra da temiz su ile durulandığında, saçlar için faydalı olabilmektedir.

4.Bunama Karşıtı

dementia-health-515037

Yapılan bazı araştırmalara göre, aşırıya gidilmeden kontrollü şekilde dozunda içilen bira, ileriki yaşlarda oluşabilecek, yaşlanmaya bağlı bunama ve unutkanlık gibi zihinsel sorunların gelişmesi riskini azaltabilmektedir. Aksi halde, aşırıya gidilen bira tüketimi halinde, biranın zararlı olacağı aşikardır.

5.Yaşa Bağlı Göz Sorunları

sgeArt_eyehealth2

Yapısında bulunan antioksidanlar sayesinde bira, uygun ve yeterli miktarda içildiğinde, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek olan göz sorunlarının önlenmesine katkı sağlayabilmektedir.

6.Böbrek Taşı İçin Önlem

kidneys

Çok fazla miktarlarda olmamak kaydıyla içilen biranın, böbreklerde taş oluşumu riskini azalttığına dair bilimsel araştırmalar mevcuttur. Fakat bu konu hakkında daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

7.Tip 2 Diyabet

Woman Performing Blood Test on Herself

Düzenli olarak, kontrollü ve uygun dozlarda içilen biranın, tip-2 diyabet gelişmesi riskini azalttığı ve bu hastalığa karşı koruduğu düşünülmektedir. Bu konu hakkındaki çalışmalar da yetersiz olduğundan, doktor tavsiyesi alınmadan hareket etmemek daha doğru olacaktır.

8.Arı Kovucu Etki

bee-character-legless_880861

Ekosistem içinde hayati bir öneme sahip olan arılar, pikniklerin ve yaz aylarında sofraların davetsiz misafiri olarak rahatsızlık verebilmektedirler. Bu nedenle de maalesef arılar son derece rahatsızlık verici canlılar haline gelebilmektedir. Üstelik bazı kişilerin arı sokmasına karşı alerjileri olabildiğinden, arıları öldürmeden onlardan kurtulmak oldukça önemlidir. Arıları uzaklaştırmak için ise, birkaç adet bira kutusunun ağzı açılıp, masanın uzak bir bölgesine yerleştirilmesi yeterlidir. Arılar bira kutularına doğru yöneldikleri için, onlardan kurtulmak mümkün olacaktır. Fakat, sonradan unutup da bu kutulardan bira içmemeye özen göstermek gereklidir. Aksi takdirde, arılar tüm ağız ve boğaz bölgesini sokabilmekte ve ciddi zararlar verebilmektedir.

9. Bitkileriniz İçin Bira:

Flower-Pot-Dessert

Eğer evde çiçek büyütme ya da bahçede çiçek veya her hangi başka bir bitkinin yetiştirilmesi gibi durumlar söz konusu ise, bira çok iyi bir yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bir gübre olarak da kullanılabilen bira, bitkiler için gerekli olan minerallerin sağlanması açısından önemlidir. Buna göre, arta kalan biralar ya da bir kutu bira, bitkilerin dibine döküldüğünde toprak bunu hemen çekecektir ve böylece bitki de nasibini alacaktır. Fakat dikkat edilmesi gereken husus, birayı bitki dibine normal çiçek sular gibi dökmemek. Hafif hafif azar azar dökülmesi gereken bira, aksi halde bitkinin boğulmasına neden olacaktır.

Biranın Besin Değerleri

Diğer alkollü içeceklere nazaran, alkol oranı düşük bir içki olan biranın 100 gramında bulunan besinler ve değerleri şu şekildedir;

Kalori → 42 kcal

Karbonhidrat → 3,12 gram

Protein → 0,5 gram

Potasyum → 55 miligram

Sodyum → 4 miligram

Kalsiyum → 4 miligram

Demir → 0,01 miligram

Günlük Tüketim Sınırı

Biranın kadınlar için günlük tüketim limiti en fazla 330 mililitre ve erkekler için ise, 660 mililitredir.