Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Biranın Zararları Nelerdir?

Her gün bir adet elma yemenin doktoru uzak tuttuğu söylenir. Peki ya her gün bir bira içmek ne yapar? Tahmin etmek zor değil, doktor ile bol bol randevunuz olmasına neden olur.

Bira içerisinde alkol içeren bir içecektir ve yaygın inanışa göre, dünya üzerinde ilk fermante edilerek hazırlanmış içkilerden biridir. Bira, arpa ya da buna benzer değişik tahıl tanelerinin su ile karıştırılarak, içerisine bira mayası eklendikten sonra mayalanmaya bırakılması ile oluşur. Dünyadaki en eski ve en popüler alkollü içeceklerden biri biradır. Tahılı çeşitli işlemlerden geçirerek yapıldığı için, genel olarak “sıvı ekmek” diye de adlandırılır. Ayrıca hazırlanan karışıma şerbetçiotu da eklenerek biranın o karakteristik keskin ve sert tadı elde edilmektedir. Modern mayalama metotları genel olarak, birayı mümkün olduğunca arındırma üzerine kuruludur. Çeşitli yöntemler kullanılarak bira mümkün olduğunca temiz, açık renkli hale gelene kadar arındırılır. Günümüzde dünya çapında en çok tüketilen alkollü içeceklerden biri biradır. Fakat biranın yan etkileri ve zararları göz önüne alındığında, bu kadar çok tüketilmesi, yaratabileceği sağlık sorunları açısından endişe yaratmasına neden olmaktadır.

Biranın zararlarını ya da yan etkilerini düşündüğümüzde, buna sebep olabilecek ilk etken, alkoldür. Biranın zararlı olarak addedilmesinin en büyük nedenlerinden biri içerisinde alkol bulunmasıdır. Çok fazla alkollü içecek tüketmek, arada sırada yapılsa bile, kesinlikle insan sağlığını tehdit edici etkiler sergilemektedir. Söz konusu bira olduğunda ise, sadece alkol içermesi tehdit yaratmaz, biranın hazırlanmasında kullanılan diğer maddeler de kimi insanlar için zararlı etkiler doğurabilir.

Aslında, normal düzeyde ve belirli aralıklarla tüketilen alkolün, insan sağlığına bazı faydaları olabilmektedir. Burada bahsedilen normal düzey, kadınlar için günde bir bardak, erkeler için ise iki bardaktır. Fakat bu nedenle sakın sağlık faydaları için alkol kullanmaya başlamayın. Alkolün normal düzeyde kullanımından alacağınız faydayı, düzgün beslenerek ve düzenli fiziksel aktivitelerinizi yaparak zaten fazlası ile almış olursunuz, alkol kullanımını gerektirecek bir durum yoktur. Ayrıca günlük limite uymak için her gün iki bardak bira içerseniz, bu durum sizi uzun vadede oldukça tehlikeli yan etkilerle uğraşmak zorunda bırakacaktır. Bu nedenle biranın sağlığınıza zararlarını iyi bilmelisiniz. İşte bira içmenin insan sağlığına verdiği zararlar hakkında hazırladığımız 7 madde:

1.Gereksiz Alınan Kaloriler

Öncelikle en basit olandan başlayalım. Bir bardak bira, ortalama olarak konuşursak yaklaşık 200-400 kalori içermektedir. Ayrıca içerdiği bu yüksek kalori miktarına nazaran oldukça az bir besin değeri vardır. Bu durum hiçbir düzgün besin değeri içermeden boşu boşuna fazladan kalori almanız anlamına gelmektedir. Vücudunuz bu alınan kaloriler fazla geldiği için yakıp enerjiye çevirmek yerine, saklayacaktır. Bu nedenle istenmeyen kilolarla karşılaşmak zorunda kalırsınız. “Bira göbeği” denilen şey aşağı yukarı bu şekilde oluşmaktadır. Ayrıca tahmin edebileceğiniz gibi, kilo vermeye yönelik bir beslenme programı uyguluyorsanız, birayı kesinlikle bu programa almamanız gerekmektedir.

2.Düşük Kan Şekeri, Kilo Almanıza Neden Olur

Bira içmek, karaciğerinizin glikojeni glikoza dönüştürme yeteneği üzerinde zararlı etkiler yaratmaktadır. Bu duruma neden olan şey, bira içmenin kan şekerinizi düşürmesidir. Kan şekeri seviyeniz düştüğünde ise, karaciğer normalde yaptığı gibi glikoz üretemez. Karaciğer glikoz üretemediğinde ise, vücudunuz birden öyle olmadığınız halde aç olduğunuz hissine kapılır. Devamında ise bir anda kendinizi yemek yerken bulursunuz. Bu açlığı hissettiğinizde ise ilk tüketilen şeyler, genelde kolay ulaşılabilir olan abur cuburlardır. Eğer bira tüketiminiz artar ise kilo almanız kaçınılmaz bir hal alacaktır.

3.Sıvı Kaybı Dehidrasyona Neden Olur

Biranın idrar söktürücü bir etkisi vardır. Bunun ne anlama geldiğini kısaca açıklamak gerekirse, daha önce bira içmiş her insanın da bolca tecrübe ettiği gibi, bira içmek sık sık idrara çıkmanıza neden olmaktadır. Yani bira içtiğinizde, vücudunuzun dışarı atmak istediği sıvı miktarı artmaktadır. Eğer çok fazla bira içerseniz, vücudunuzda yaşanan sıvı kaybı da aynı oranda artacaktır. Büyük miktarlarda sıvı kaybı ise dehidrasyona neden olmaktadır. Her ne kadar çok büyük bir problem gibi görülmese de, kaybedilen sıvı miktarını tekrar vücuda almak gerekmektedir. Sağlıklı olan budur. Bunu engellemek için en güzel içecek sudur. Sakın sıvı kaybınızı önlemek için, bira tüketmeye kalkmayın!

4.Çölyak Hastalığı ile Etkileşimi

Çölyak hastalığı bağırsakta besin emilimi ile görevli bazı yapıların bozulması nedeniyle bazı gıdaların gerektiği gibi sindirilememesine neden olan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Bu hastalık ömür boyu süren bir gıda alerjisine benzetilebilir. Bu hastalığı olan kişilerin, genelde tahıllarda bulunan gluten adlı bir maddeye karşı duyarlılıkları vardır. Bira da arpadan üretilmektedir ve arpanın içerisinde gluten bulunur. Bu nedenle çölyak hastalığı olan kişilerin, biradan kesinlikle uzak durmaları gerekmektedir. Genelde bu hastalığı olan insanlar için glutensiz gıdalar üretilmektedir, fakat bir bira markası, glutensiz bira üretmediği için, çölyak hastalarının bira içmesi sakıncalıdır.

5.Bira Kazalara Sebep Olur

Kazalara, özellikle trafik kazalarına sebep olması, biranın üzerinde dikkatimizi yoğunlaştırmamız gereken zararlarından biridir. Alkol aldığınızda, vücudunuzu hareket ettirmenizi sağlayan motor yetenekleriniz körelmeye başlar. Tükettiğiniz alkolün miktarı arttığında ise, baş dönmesi, görme duyusunda kayıp, algılarınızda sorunlar baş göstermeye başlar. Ellerinizde ve ayaklarınızda uyuşukluk hissetmeye başlarsınız, öyle ki konuşmakta bile güçlük çekebilirsiniz. Tüm bu yan etkiler sonucu, normalde çok basit olan yürümek gibi eylemleri bile yerine getiremez hale gelirsiniz. Bunun sonucu olarak bir yerlerden düşebilir, kendinize ya da başkalarına kazara zarar verebilirsiniz. Daha da tehlikeli bir etkisi olarak, alkollü bir şekilde araç kullanmaya kalkarsanız, trafik kazaları kaçınılmaz olacaktır. Her yıl binlerce insan, alkollü araç kullanımı nedeni ile hayatını kaybetmektedir. Bu biranın ve genel olarak alkolün en ölümcül zararlarından sayılabilir. Hem kendiniz hem de başkaları için, alkollü araç kullanmayın.

6.Yüksek Kan Basıncı ve Asitli Reflü

Günlük 40 gramın üzerinde bira içmek, birtakım sağlık problemlerini de beraberinde getirecektir. Bu sağlık problemlerinden biri de yüksek kan basıncı sorunudur. Bira içmek, kişinin kan basıncı seviyesinin yükselmesine yol açabilmektedir. Dahası hali hazırda yüksek kan basıncı seviyesi olan kişiler bira tükettiklerinde, kan basıncı seviyeleri çok daha yüksek seviyelere çıkabilmektedir ki bu durum oldukça tehlikeli sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Ayrıca bahsedebileceğimiz bir diğer sağlık problemi ise, asitli reflüdür. Bira içmek bir sindirim sistemi sorunu olan asitli reflüye neden olabilir. Asitli reflü, mide sıvınızın yemek borusuna doğru çıkması ile sonuçlanır ve göğüs ağrısı, yemek borusu hasarlarına neden olmaktadır.

7.Bağımlılık

Yazımızın başında, kadınların günlük bir, erkeklerin ise iki bardak alkol tüketmelerinin sakıncalı olmayacağından bahsetmiştik. Fakat burada sakıncalı olmayan durum, arada sırada tüketilen alkol miktarının bu ölçüleri geçmemesidir. Bu açıklama, her gün tüketilen bir ya da iki bardak biranın zararlı olmadığını göstermez. Aksine, eğer bir kişi her gün iki bardak bira içmeye başlarsa, bu durum uzun vadede sadece ciddi sağlık problemlerine neden olmakla kalmaz. Aynı zamanda bir bağımlılığa dönüşür. Kullanıcı daha ne olduğunu anlamadan, alkol bağımlısı olmuş olur. Biranın da bağımlılık yaratıcı bir etkisi olduğunu unutmamalıyız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. devrim dedi ki:

    hiç bira içmeden ölen insanlar var yazık . . .

  2. kadir dedi ki:

    almanlar sabah kahvaltısı dahil 7 24 içer ve şişman sayılmazlar