Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Birçok Sorunda Etkili Olan Meyan Kökünün Faydaları

Faydalı bitkiler arasında adını saydığımız ve faydaları saymakla bitmeyen besinlerden biri de meyan köküdür. Çoğu kişinin adını daha öncelerden duymuş olmasına rağmen tam olarak sağlık açısından nelere iyi geldiği bilinmemektedir. Anavatanı Rusya ve Çin olan meyan kökü sağlık için çok yararlıdır. 110 ve 150 santimetreye kadar uzayabilen meyan kökü çeşitli yörelere göre farklı isimler alabilmektedir. Meyan kökü dış görünüş itibari ile küçük küçük ayrılmış odunlara benzetilebilir. İnce uzun yapısı ve kahverengi ile karışık yeşil rengi ile dikkat çekmektedir.

Meyan kökü içerisinde içerdiği çok etkili ve geniş maddeler içeriği ile şifa dağıtmaya devam etmektedir. Meyan kökü içerisinde bol miktarda glikoz, sakaroz, nişasta, tanen, asparagin, yağ, zamk, reçine, çok tatlı olan glycyrhizik asidi ve glychrizin içermektedir. Meyan kökünün faydaları arasında birçok hastalığın tedavi aşamasının hızlandırılması vardır. Meyan kökü enfeksiyonlar, pamukçuk yaraları, karaciğer bozuklukları, mide ekşimesi gibi birçok hastalık üzerinde tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Ayrıca Meyan kökü genel olarak cilt sağlığı için kullanılmaktadır.

Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

1. Cilt Sağlığına İyi Gelir

Cilt rahatsızlıkları ile savaşmak için birçok besin ve kimyasal ilaçlar vardır. Fakat kimyasal ilaçların vücudumuza birçok zararı bulunmaktadır. Bu sebeple doğanın bizlere sunmuş olduğu bitkiler, meyve ve sebzeler sayesinde sağlımıza kavuşabiliriz. Cilt sağlığına dikkat çeken uzman doktorlar tarafından yapılan araştırmalara göre de meyan kökünün hemen hemen pek çok cilt sorunlarına iyi geldiği sonucu ortaya çıkmıştır. Meyan kökü faydaları arasında cilt sağlığını koruyucu yapıcı ve onarıcı özellikleri vardır. Meyan kökünü kaynattıktan sonra ılık bir kıvama gelmesini bekleyerek cildinize uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı düzenli olarak yapmanız halinde cildinizde bulunan siyah noktaların kaybolduğunu gözleriniz ile görebilirsiniz.Siyah nokta oluşumu engellendiğinde cildinizdeki sivilcelerin de büyük bir oranda azaldığını fark edeceksiniz.

2. Ağrılara İyi Gelir

Günlük yaşanan dinamizm ve vücudumuzun maruz kaldığı yer çekimi ile yorgunluk sonucunda ortaya eklem ve kas ağrıları çıkabilmektedir. Artık günümüzde gerçekleştirilen teknolojik yaşamda mevcut olan radyasyon da arttığı için insanlar daha kolay yorulabilmektedir. Yorgunluk sonucu oluşan ağrılardan kurtulabilmek için ise çeşitli yöntemlere başvurulabilir. Bu durum genç yaşlara nazaran yaş ilerledikçe daha çok ortaya çıkmaktadır. Kas gevşetici merhemler ve oral yol ile alınan ilaç ile ağrıların çözümü aranmaktadır. Ancak doğada bulunan ve hemen hemen her gün tüketmekte olduğumuz besinler sayesinde de bu ağrılardan kurtulmak mümkündür. Ağrı giderici ve ağrılara iyi gelici özelliği olan meyan kökünün faydaları saymakla tükenmemektedir. Artık bir ağrımız oluştuğu zaman bunu doğal yöntemler ile giderebiliriz. Böylece daha sağlıklı vücuda sahip olabilir. Ağrı gidermesi için meyan kökü çayı birebirdir. İçermiş olduğu yüksek besin değerleri sayesinde her ağrıya devadır. Tıp alanında kullanılan bu tedavi sayesinde de insanlar meyan kökü kullanımlarının sonucunda artık ilaç kullanımlarını azaltacaktır. Bu sayede de insanlar daha uygun koşullar da ağrılarını kendi yöntemleri ile tedavi etmeyi öğrenecektir. Normal bildiğimiz çay gibi demlemesi yapılan meyan kökü çayı düzenli olarak tüketilmesi sonucunda etkili çözümü insan üzerinde hemen fark edilecektir.

3. Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Kış günlerinin en büyük sorunu olan soğuk algınlığı diğer adı ile gribal enfeksiyon kişiler üzerinde halsizlik, yorgunluk ve mukus akıntısı ile baş göstermektedir. Antibiyotik ilaçlar ile bu hastalığa karşı direnç oluştursak da bu ilaçların vücudumuzun süzgeçleri olan böbreklerimize zararı vardır. Bunun için sürekli olarak ilaç kullanmak yerine doğanın bir mucizesi olan meyve, sebze ve bitkilerden yardım alarak soğuk algınlığına karşı vücudumuzun direncini arttırabiliriz. Özellikle de küçük çocukların soğuk havalarda daha hızlı şekilde kaptığı bu hastalıklar onların vücutlarından uzun bir süre ayrılamayabilir. Çünkü çocukların beslenmeleri ve de kendilerini korumaları bir yetişkin kadar iyi olmadığı için bu gibi gribal enfeksiyonlara karşı çocuklar daha büyük bir risk altındadır.

Meyan kökü gibi doğal ve şifalı bitkileri tüketerek kış hastalıklarına karşı daha sağlıklı daha güçlü vücutlara sahip olabilirler. Özellikle de sınav dönemlerinde soğuk algınlığına yakalanan öğrenciler meyan kökü çayını mutlaka tüketmelidirler. Meyan kökünün faydaları arasında soğuk algınlığına karşı vücudumuzun direncini arttırma özelliği de vardır. Meyan kökünün sayısız faydalarından biri olan soğuk algınlığına iyi gelmesi için meyan kökü çayını düzenli olarak tüketmeniz gerekmektedir. Böylece hastalıklara karşı savunmasız kalmaktan kurtulmuş olursunuz. Hasta olduysanız her gün meyan kökü çayını içmelisiniz. Ancak henüz hastalık mikrobu kapmadıysanız da haftalık olarak mutlaka bu meyan kökü çayını içerek vücudunuzun dinamizmini şifalı bitkiler ile arttırabilirsiniz.

4. Ses Açıcıdır

Sesimiz bazı zamanlarda çeşitli nedenlerden dolayı kısılabilir, değişebilir. Örneğin ses değişikliği genelde hastalık aşamasında meydana gelmektedir. Eğer sizler önemli bir iş hayatınca çalışıyorsanız ve de sunum, proje gibi platformlarda yer alıyorsanız sesinizin tonuna mutlaka dikkat etmeniz gerekecektir. Ertesi gün önemli bir sunumunuz olduğu zamanlarda sesinizin gittiğini fark etmek en olumsuz durumlardan biridir. Bu nedenle sesin hayatınızdaki olan önemini vurgulamak için beslenmenize dikkat etmelisiniz.

5. Egzama, Sedef Gibi Rahatsızlıkları Önler

Egzama, sedef gibi hastalıklar pek çok insanın cildinde görülebilen rahatsızlıklardan biridir. Ellerde ve de vücudun belirli bölümlerinde küçük kabarcıklar oluşmaya başlar. İşte bu gibi hastalıklardan korunmak için de meyan kökü tüketimi önerilir.

6. Strese İyi Gelir

Yoğun hayatımızda sahip olduğumuz pek çok iş vardır. Sürekli üst üste binen işlemlerimizi halletmeye başlarken bizler bazen de stresli günler yaşayabiliriz. Diğer yandan da stres tüm hastalıkların başlangıç nedeni olduğu için aslında tehlikeli yanı da vardır. Stresten uzaklaşmak için de meyan kökü tavsiye edilir. Meyan kökü insanın rahatlamasına yardımcı olur.

Meyan Kökü Nasıl Tüketilebilir?

Meyan kökü insan sağlığı için çok faydalı bir besindir. Meyan kökünün pek fazla bilinmemesinin nedeni nasıl kullanılacağının tam olarak bilinmemesindendir. Meyan kökünü çay yaparak tüketebilirsiniz. Meyan kökü çayının hazırlanışı ise şu şekildedir: Öncelikle meyan kökü parçalarını büyük ya da küçük olarak aktarlardan bulabilirsiniz. Eğer meyan kökünü büyük olarak aldıysanız da bunu öncelikle küçük parçalara ayırınız. Bu işlemi rendeleyerek yapabilirsiniz. Büyük bir fincan meyan kökü çayı içinde öncelikle bu suyu ocakta kaynatınız. Ardından kaynayan suyun altını kapatarak içerisinde 1,5 – 2 çay kaşığı kadar meyan kökünü koyun. Sonrasında meyan kökü ile kaynayan suyu beş on dakika arasında demlenmeye bırakınız. Ardından da meyan kökü çayınız hazır hale gelir. Tatlandırmak için içerisine farklı olarak tarçın, bal ekleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.