Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bisiklet Kullanmanın Faydaları

Bisiklete binmek belki de en eğlenceli bireysel sporlardan bir tanesidir. Sporun insan sağlığı için pek çok faydası vardır ve ihtiyaç duyduğunuz egzersizi bisiklete binerek sağlayabilirsiniz. Yalnızca bir spor olarak değil aynı zamanda bir ulaşım aracı olarak da düşünebileceğiniz bisiklet, hemen her insan için oldukça faydalı bir aktivite.

Bisiklet, tekerin icat edilmesinden sonra 18. Yüz yılın sonlarında ortaya çıkmış bir alettir. Bisikletlerin günümüzdeki halini almaları 1900’lü yılları bulmuştur. Sonrasında gelişen teknolojiyle de beraber çok çeşitli bisikletler üretilmiştir. Öyle ki artık günümüzde elektrik enerjisiyle kendiliğinden hareket eden bisikletler de mevcuttur. Vitesli, vitessiz, amortisörlü, amortisörsüz, dağ bisikleti, şehir bisikleti, yol bisikleti, yarış bisikleti gibi onlarca çeşidi vardır günümüzde bisikletlerin. Bisiklet özellikle düz yollara sahip şehirlerde ve bölgelerde sıklıkla kullanılan bir araçtır. Bisiklet kullanımının en yüksek olduğu ülkelerden biri de Avrupa ülkelerinden Hollanda’dır. Hollanda’da her yaştan her insan her gün bisiklet kullanmakta, şehir içi ulaşımlarını bisikletle sürdürmektedir. Hollanda’da, ülkemizdeki otoparklar, katlı otoparklar gibi bisiklet park yerleri bulunmakta ve görenleri hayrete düşürmektedir.

Coğrafi koşullara göre bu denli yaygın olarak kullanılabilen bisiklet, insanlar için aynı zamanda oldukça faydalı bir ulaşım aracıdır. Gelin şimdi bisiklete binmenin faydaları konusunu maddeler halinde inceleyelim.

Bisiklete Binmenin Faydaları Nelerdir?

1. Bisiklete binmek stresi azaltır

Düzenli bisiklet kullanımının stresi azalttığı araştırmalarla sabittir. Bisiklet kullanarak günlük hayatın stresinden arınabilir, daha rahat bir yaşam sürebilirsiniz. Ayrıca stresin azalmasına bağlı olarak günlük hayatta uğraşmanız gereken işlere daha rahat yoğunlaşabilir, daha başarılı bir iş hayatı yaşayabilirsiniz.

2. Bisiklet ömrünüzü uzatabilir

Bisiklete binen kişilerde tansiyona bağlı rahatsızlıklar, akciğer hastalıkları ve kalp krizi görülme olasılıkları daha düşüktür. Bu nedenle bisiklete binmek yaşam kalitenizi artıracağı gibi aynı zamanda yaşam sürenizi de uzatabilir. Bunun için mümkün olduğu kadar gün içinde bisiklet için zaman yaratmalı ya da bisikleti günlük rutin bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

3. Bisiklete binenlerin bağırsakları daha iyi çalışır

Bisiklet, ritmik bacak hareketleri ve karın bölgesine uyguladığı basınç sayesinde bağırsaklarınızı daha iyi çalıştıracaktır. Böylelikle kabızlık gibi bir problemle karşılaşma ihtimaliniz azalabilir. Aynı zamanda düzenli tuvalete çıkamayan kişiler için de bisiklete binmek bir hayli tavsiye edilen bir egzersiz yöntemidir. Bisiklete binmek aynı zamanda şişkinlik hissini azaltır, gaz problemlerine de iyi gelir. Ayrıca yapılan araştırmalarda bisiklet kullanımının bağırsak kanserine karşı da önleyici olabileceğini göstermektedir.

4. Bisiklete binerek kilo verebilirsiniz

Fazla kilolarından şikayetçi olan kişiler bisiklete binerek fazla kilolarından kurtulabilirler. Üstelik diğer bir çok spor ve egzersize göre daha az yorucu bir biçimde, hem de oturarak! Koşu ve yürüyüş gibi egzersizlerde kendi ağırlığınızla da uğraşmanız gerektiğinden daha fazla enerji harcamak durumunda kalırsınız ve doğal olarak daha çok yorulursunuz. Bisiklette ise daha az yorulmayla kaslarınızı çalıştırabilir ve dilediğiniz kadar egzersizle rahatlıkla kalori yakabilirsiniz.

5. Bisiklet bütçe dostu bir ulaşım aracıdır

Bisiklet özellikle kısa mesafelerde kesinlikle tercih etmeniz gereken bir ulaşım aracıdır. Hem herhangi bir yakıt masrafı gerektirmemesi hem de otomobil ya da diğer ulaşım araçlarına göre çok daha uygun fiyatlara sahip olabileceğiniz bisiklet, ulaşım masraflarınızı bir hayli düşürecektir.

6. Bisiklete binerek çevreye olumlu katkılar sağlayabilirsiniz

Bisiklet; otomobil, otobüs, motosiklet gibi diğer motorlu taşıtlara göre çevreye herhangi bir zararı olmayan bir ulaşım aracıdır. Ayrıca yapımında kullanılan malzemeler ve maliyetleriyle birlikte çevreye verdiği zarar da diğer alternatiflere göre bir hayli avantajlı bir ulaşım aracı olan bisiklet kullanarak siz de yeşil doğanın yeşil kalmasına katkıda bulunabilir, karbon salınımının azalmasına katkı sağlayabilirsiniz.

7. Bisiklete binmek eğlenceli bir aktivitedir

Bisiklete binmek yalnız yapılabileceği gibi aynı zamanda grup halinde de gerçekleştirilebilir. İster tek başınıza, ister sevdiklerinizle doyasıya bisiklete binebilir, bu aktiviteyi daha zevkli bir hale getirebilirsiniz. Ailece bisiklete binmek de oldukça yararlı bir zaman geçirme yöntemidir. Küçük çocuklarınız için bisikletinize çeşitli özel koltuklar satın alabilir ve monte ederek, onları da bu aktivitenin bir parçası haline getirebilirsiniz. Ayrıca bu şekilde bisiklete binerek çocuklarınıza da bisiklete binme aktivitesini aşılayabilir, onların da bisiklete binmenin faydalarından daha küçük yaşlarda yararlanmalarını sağlayabilirsiniz.

8. Bisiklete binmek sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilir

Bisiklet, düzenli bir egzersiz haline getirildiğinde eğer sigara içiyorsanız bırakma sürecinde size yardımcı olabilir. Hem düzenli egzersiz yapmanın bağımlılıkları bırakmadaki bilinen faydası hem de sigaranın yerine sporu ve bisiklete binmeyi koyma sayesinde sigarayı bırakma süreciniz bisiklete binmek sayesinde daha kolay yaşanır bir hal alabilir.

9. Bisiklete binerek daha az hava kirliliğine maruz kalırsınız

Bisiklete binen kişiler genellikle daha çok egzoz gazı yedikleri yanılgısına sahiptir fakat yapılan araştırmalar otobüs, taksi ya da otomobilde seyahat eden insanlara oranla bisiklet kullanan insanların daha az zararlı gazlara ve hava kirliliğine maruz kaldığını ortaya koymaktadır. Yapılan bu araştırmada bisiklet dışındaki ulaşım araçlarında yolculuk yapan kişilerin bisiklet kullanan kişilere göre daha fazla zararlı toz partiküllerini soluduklarını ve bu solunan zararlı maddelerin ciğerlere yerleşmesiyle soluk alıp verme kalitesi belirgin biçimde bozuduğu gözlemlenmiştir.

10. Bisiklete binmek kansere yakalanma ihtimalinizi azaltabilir

Hemen her türlü fiziksel egzersiz kanseri önleme konusunda araştırmalara konu olan bir unsurdur. Bu araştırmaların bir çoğu hücreleri sürekli çalıştrmaya yarayan düzenli egzersizlerin kansere yakalanma olasılığını azalttığını ortaya koymuş durumda. Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre günde en az yarım saat boyunca düzenli olarak bisiklete binen erkeklerin diğer kişilere göre kansere yakalanma oranlarında %50’lik bir düşüş gözlemlenmiştir. Ayrıca bisiklet kullanan kadınlarda da meme kanserine yakalanma oranı, bisiklete binmeyen kişilere göre %35 oranında daha az olarak belirtilmiş.

11. Bisiklete binmek cildinizi koruyarak daha genç görünmenize neden olabilir

Amerikalı bilim adamlarının yaptığı bir araştırmada düzenli olarak bisiklet kullanan insanların ultraviyole ışınların zararlı yan etkilerine karşı daha korunaklı olduğunu göstermiştir. Bunun sebebi bisiklete binildiğinde artan kan dolaşımıyla beraber ciltte bulunan hücrelere daha fazla temiz kan ve oksijenle beraber yararlı besinlerin taşınması gerçekleşmekte olup, ciltte  yer alan zararlı maddelerin daha hızlı atımı sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra düzenli egzersizle kollajen üretimi artacağından dolayı ciltte meydana gelen kırışıklıklar ve sarkmalar kendini daha çabuk yenileyebilir hale gelecektir. Özellikle güneşli günlerde bisiklete binerken güneşin zararlı ışınlarından korunmak adına şapka kullanmak ve yüksek faktörlü güneş kremleri tercih etmek yararınıza olacaktır.

12. Bisiklete binmek daha rahat bir uyku çekmenize katkı sağlayabilir

Amerika’da bir tıp fakültesinde uykusuzluk sorunu yaşayan hastalar üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmada günde yarım saat civarı bisiklete binen kişilerin uykuya daha rahat geçtikleri ve daha sağlıklı bir uyku çektikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca aynı araştırmada ortalama uyku süresi de bisiklete binen kişilerde 1 saat civarı artış göstermiş ve aynı zamanda uykuya geçis süreci de hatırı sayılır miktarda azalma göstermiştir. Bunun gerekçesi olarak ise uzmanlar özellikle dış mekanlarda gerçekleştirilen fiziksel aktivitelerde gün ışığına maruz kalma neticesinde vücudun ritmini düzenlemesi olarak göstermektedirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.