Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bit Nasıl Temizlenir?

Bitlenme, uzun zamandır birçok insan görülen, nedeni tam olarak açıklanamayan bir sorundur. Bitler kanatsız böceklerdir. İnsan vücuduna geldiklerinde kıl diplerinde ve elbise kıvrımlarında bulunurlar. Saçlarda yoğun kaşıntıya sebep olan bitlerden kurtulmanın çözüm yöntemleri bulunur. Bu yazımızda bit nedir, belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl olur? Sorularının yanıtlarını vereceğiz.

Bit Nedir?

bitlenme

Kanatsız bu böcekler parazit bir canlıdır. Genellikle bir konağa ihtiyaçları vardır. Bu özelliği sebebiyle insan vücudu dışında 48 saat canlı kalabilir. Vücudumuza yerleştikten sonra ise 30 gün boyunca bizimle yaşayabilir. Bitlerin yumurtaları kendilerine göre daha görünürdür. Bit yumurtaları ev eşyaları ya da kıyafetler üzerinde 10 ile 15 gün arası canlılığını sürdürebilir.

Bit üç yerde görülebilir. Bunlar;

  • Saç biti,
  • Vücut biti,
  • Kasık biti.

Bitler en çok okul çağındaki çocuklar görülür. Bitler birbirine pireler gibi zıplayarak geçmez ancak yakın temas ile bit bir başkasına bulaşabilir. Böyle kalabalık ortamda bulunan çocuklarda bitlerin bulaşma hızı daha fazladır. 3 ve 10 yaşlarındaki kız çocuklarda görülme riski daha çoktur. Kızlarda daha fazla görülmesinin sebebi uzun saçların olması bitlerin saçlara daha kolay yapışmasına neden olur. Bitler saçtan saça, ortak kullanılan eşyalarla (tarak, toka şapka vb.), direkt ya da dolaylı yollar ile bulaşır. Bitler ilk olarak saç kılına yumurtalarını bırakır ve bunlar dışarıdan saç kepeği zannedilebilir.

Bitlenme Belirtileri Nelerdir?

bitlenme

Bitlenmenin açıkça görülen ilk belirtisi kafa derisinde yaşanan yoğun bir kaşınma hissidir. Kaşıntı sonucu kafa derisinde kızarıklıklar ve yaralar oluşabilir. Bitten şüphelenen kişilerin ense bölgesinde ve kulak arkasındaki saçları dikkatle incelemesi gerekir. Bit yumurtalarının diğer bir adı sirkedir. Işıkla saç derisine bakıldığında bitler görünmez ve ışıktan kaçar. Bunun yerine sadece sirkeler görünür. ”Bitler pis insanlarda olur” düşüncesi yanlıştır. Temiz veya pis fark etmeksizin bitler herkeste görülebilir.

Kaşıntı belirtisinin yanında kişi psikolojik olarak da etkilenir. Saçtan kolaylıkla ayrılmaması ilerledikçe sulanıp egzama görüntüsünü oluşturması ve kötü kokması insanların fiziksel olarak kötü hissetmelerine neden olur. Kendini beğenmeme ve öz güven sorunları oluşturabilir.  Bitlenmenin sağlık üzerinde ciddi etkileri vardır. Bu etkilerden korunmak için kişinin hemen bir doktora giderek uygun tedavi yöntemini uygulamaya başlaması gerekir.

Bit Tedavisi Nasıl Olur?

bitlenme

Bitlerden kurtulmak için doktorun önerisi ile eczanelerde bulunan bit şampuanları kullanılabilir. Bu şampuanlar bit tedavisinde oldukça etkilidir. Saç boyutunun kısa olması bitin tedavi süresini kısaltır ve daha başarılı bir sonuç elde edilmesine olanak sağlar. Doktor bit tedavisinde bit ilacı da verir. Ek olarak bitli saçlara en iyi gelen şey sirkedir. Saçı sirkeli su ile yıkadıktan sonra sık dişli bir tarakla taramak saçtaki bitlerden kurtulmakta faydalı olur. Ancak suya konulan sirke miktarı önemlidir. Bit ilacını sürdükten sonra saçları 1/1 oranında üzüm veya elma sirkesi ile yıkayın ve tarak ile bit yumurtalarını ayıklayana kadar tarama işlemine devam edin. Bu aşamada birinden yardım almak işinizi kolaylaştıracaktır.

Bitlenme döneminde saçlara krem ve yağ gibi uygulamalar yapmayın. Bit ilacı kullanılacaksa saçların temiz ve kuru olması gerekir. Bit ilacını prospektüse göre uygulamak önem taşır. Tedavinin işe yaraması ve bitlerden tamamen kurtulmak için bu işlemleri 1 ile 10 gün kadar uygulanması doğru olacaktır. Bitler sadece saçlarda değil sakal, bıyık gibi başka bölgelerde de görülebilir. Kalıcı sonuç istiyorsanız bu bölgeleri de temizlemeye özen gösterin. Bit yumurtalarının elbise ve çarşaf gibi eşyalarda olma riski fazla olduğu için bunların 60 derece sıcaklıkta yıkanması gerekir. Yüksek sıcaklıkta yıkanan kıyafetler bit yumurtalarından kolayca kurtulur.

Bitlenme de önemli nokta sadece bitlerden kurtulmak değil bit yumurtalarından da kurtulmak amaçlanmalıdır. Bit tedavisi gören hastalar bir süre evde durmalı ve tedaviyi evde sürdürmelidir. Böylelikle başka insanlara bulaşma riski ortadan kalkar. Bitlenen kişi ile temas halinden kaçınılmalıdır. Ona özel eşyalar ayrılmalı ve kullanılmamalıdır. Tedavi başarıya ulaştıktan sonra kişi normal hayatına dönebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.