Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bit Neden Olur? Nasıl Oluşur?

Bu yazımızda sizlere 7’den 70’e herkesi etkileyen bir sorun olan bit hakkındA bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler kapsamında, sizlerde bitten korunma ve yok etme tedavilerini kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Bit nasıl olur? Bitler, böcekler takımının eklem bacaklılar grubunda yer almaktadır. Bit genellikle yakın mesafede kişilere geçmektedir. Biti vücudunuzda 3 farklı şekilde görebilirsiniz. Bunlar ise;

  1. Baş biti
  2. Vücut biti
  3. Kasık biti

Bitler kopan deri parçaları, deriden salgılanan yağ ve bazen kan ile beslenmektedirler. Bitlerin yavruları olarak adlandırılan sirkeler bitlerin ilk varoluş aşamasıdır.

Bit yumurtası sekiz ya da dokuz gün sonra bite dönüşmektedir. Ortaya çıkan sirkeler bitin olgunlaşmamış şeklidir. 9 ile 12 gün sonra, yetişkin bit olur ve bir yetişkinde üç ile dört hafta yaşar.

Bit Neden Oluşur?

Bit oluşumları 3 başlık altında toplayacak olursak, nedenleri şöyle sıralanmaktadır.

1.Baş Biti

Baş bitinden saçlarınızı tarayarak kurtulamazsınız. En sık iletim doğrudan temastır yani başka bir kişiden bulaşmasıdır. Bu nedenle, aile içinde iletim veya okulda oyun oynayan çocukların yakın teması bulaşmanın en büyük nedeni olmaktadır.

Statik elektrik ile kuru saçları fırçalamada, kısa bir mesafe içinde bit havadan da sizlere bulaşabilmektedir. Dolaylı iletim olası değildir, ancak bit aşağıda sizlere verecek olduğumuz şekilde başka kişilerden geçebilir:

  • Şapka ve eşarp
  • Fırçalar ve taraklar
  • Saç aksesuarları
  • Kulaklıklar
  • Yastıklar
  • Döşemecilik
  • Havlu

2.Kasık Biti

pubic-2

Kasıt biti cinsel yolla yayılmaktadır. Oldukça bulaşıcı bir bit çeşididir. Çoğu insan, bir kez bu duruma maruz kaldıktan sonra enfekte olur. Bit ve yumurta aynı zamanda giysi ya da havlu gibi kişisel eşyalar üzerinde uzun süre hayatta olabilirler ve başka bir kişiye bulaşmaları oldukça kolaydır. Cinsel istismara sahip bir kişi de ise kasık biti oluşabilmektedir.

3.Vücut Biti

bit 1

En çok kişisel eşyalar, özellikle giysi ve şapkaların teması yoluyla yayılır. Bazen doğrudan kişisel temas ile yayılır. Bu konuda ise kişilerin vücut temizliğinden emin olmaları gerekmektedir.

Bit Belirtileri Nelerdir?

Bitlerin birçok belirtisi bulunmaktadır. Ama bunların en önemlisi herkesinde bildiği kaşıntı hissidir. Kimi zaman bu kaşıntılar kanamalara da neden olabilmektedir.

Kaşıntı istilası kişinin duyarlılık ve geçmişine bağlı olup hemen gerçekleşmeyebilir. Bir kişinin biti farketmesi birkaç hafta veya ay sürebilir. Bazı insanlar bitler ile dayanılmaz kaşıntı olmasına çok duyarlı olurlar. Kaşıntıya ek olarak, bit istilasının semptomuna bağlı olarak değişen bit türleri de mevcuttur.

Baş Biti Belirtileri

Bu bitler ya da sirkeler, saç ense ve kulak arkalarında bulunmaktadır. Renkleri koyu kahverengiden griye kadar farklılık göstermektedir. Bitlerden dolayı kaşınma eyleminiz sonucunda kafa derinizde yaralar ve kanamalar meydana gelebilir. Bu kapsamda hasarlı cilt kolay enfekte olabilir. Enfeksiyona yanıt olarak, kulak arkası ve lenf düğümleri yumuşak ve şişmiş olabilir.

Kasık Biti Belirtileri

Kasık biti genital bölgede meydana gelen kaşıntılar ile kendini belli etmektedir. Kasık biti küçük, düz, gri-mavi (maküla cerulea) ısırık gibi görünmektedir. Gövde, uyluk veya üst kollarda oluşmaktadır. Tüm bitler öldürülse dahi, etkileri 1 aya yakın bir zaman içerisinde devam etmektedir.

Kasık bitinin kirpik ve göz kapaklarını istilası bu alanlarda tahrişe ve kabuklanmaya neden olabilir. Bitler kirpik dibine yakın görülebilir. Kasık biti cinsel yolla bulaşma eğilimindedir. Diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyon CYBE’de olabilir. CYBE belirtileri genital kaşıntı, karıncalanma, yanma veya ağrı belirtilerini göstermektedir.

Vücut Biti Belirtileri

Vücut biti genellikle kişilerin bel, koltukaltı ve gövdelerinde, cilt boyunca meydana gelmektedir. Bitler ve yumurtalar genellikle cildin görülmeyen yerlerinde oluşmaktadırlar.

Komplikasyonları Nelerdir?

Sık sık kaşınma gibi komplikasyonlara neden olmaktadır. Ağır vakalarda ise, saç dökülmesi gibi sorunlara neden olabilmektedir. Daha uzun sürelerde bit olan kişilerin ciltlerinde kalınlaşma ve yıpranma sorunları baş göstermeye başlayacaktır.

Bit oluşmasının riskini artıran faktörler ise; kişisel bakımlarını yapmayan kişilerde daha çok görülmektedir. Kalabalık ve kirli bir ortamda yaşayan kişiler risk altındadır. Ayrıca seks, riski artıran bir diğer faktördür.

Bit Tanısı

Bitin tanısını yapmak için görsel bir test yapabilirsiniz. Ayrıca bunun için doktordan yardımda alabilirsiniz. Bitlerin varlığını kavramak için ince dişli bir tarak kullanabilirsiniz. Son olarak ise, mikroskop altında sirkeler ve bitlerin tanısı yapılabilir.

Bit Tedavisi Nasıl Olur?

Bit tedavisinin, bitin tespit edilmesinin hemen ardından, vakit kaybedilmeden başlanması gerekmektedir. Tedaviler ise bitin çeşidine göre farklılık göstermektedir. Bu kapsamda kullanabilecek olduğunuz tedavi biçimleri şöyle sıralanmaktadır;

İlaçlar

Bit tedavisi için reçetesiz satılan ilaçlardan yararlanabilirsiniz. Reçetesiz olarak satılan ilaçlardan kasık ve kafa bitleri için ilaçları temin edebilirsiniz. Şampuan niteliğinde olan bu ilaçlar, etkilenen bölgeye uygulanır. Belirli bir süre sonunda ise yıkanarak temizlenir. Bunlar losyon (topikal tedavi) olarak adlandırılmaktadır. Doktorunuz ise sizlere, reçeteli ve topikal ilaçlar önerebilmektedir. Eğer, bitler kirpiğinizde bulunursa, doktorunuz bunun için sizlere merhem verebilir.

Vücut biti tedavisinde ise, bitler kıyafetlerin içinde var olduğu için, doktorunuz sizlere ilaç tedavisini önerebilir. Vücut bitleri ve yumurtalarını öldürmek için en iyi yol, sıcak su ile giysilerinizi ve yatak çarşaflarınızı yıkamaktır. Bunun için 54.5 ° C’de bir çamaşır makinesinde ya da daha yüksek bir derecede yıkama işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Diğer Tedaviler

Diğer tedaviler kapsamında ise, vazelin veya zeytinyağı, bitleri boğmaya ve onlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ancak bunların bit tedavisinde ilaçlar kadar kesin ve kalıcı bir etki gösterdiğinin garantisi bulunmamaktadır.

Saçlarınızı traş etmek de bir başka seçenektir. Ancak saçlarını traş eden kişinin bu konuda dikkatli olması gerekmektedir, çünkü kesilen saçlarda bulunan bitler evin diğer yerlerine yayılabilir ve sonrasında sizlerin tekrardan aynı sorunla karşılaşmanıza neden olabilir. Bunun için kesilen saçlarınızı hemen bir poşete koymanız ve temizliğini yapmanız gerekmektedir.

Bitten Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Baş Biti

Baş biti en çok çocuklar arasında yayıldığından, ilk olarak onların şapka ve diğer eşyalarını başkaları ile kullanımı hakkında uyarmanız gerekmektedir. Ayrıca, giyim, yatak, saç fırçaları ve aksesuarları, yastıklar, doldurulmuş hayvanlar ya da havlu gibi eşyalarınızı başkaları ile paylaşmayınız. Bunlara ek olarak, kişilerle yakın temastan kaçınınız.

Kasık Biti

Kasık bitleri genellikle cinsel ilişki yolu ile yayılmaktadır. Bu anlamda cinsel ilişkilerinin azalması bit bulaşma riskini de azaltacaktır.

Vücut Biti

Vücut biti, düzenli banyo ve günlük kıyafet değiştirerek önlenebilmektedir. Vücut biti ise, vücutta değil, kıyafetlerinizde yaşamaktadır. Bunun için, yüksek sıcaklıklarda kıyafetlerinizi yıkamak sizlere yardımcı olacaktır. Bu genellikle erişkin bitleri öldürmeye ve kuluçka yumurtaları önlemeye yarayacaktır. Vücut bitlerini öldürmek için genellikle ilaç gerekli değildir. Bitlerin yayılmasını kontrol altına almak için ise, temiz taraklar, fırçalar, giysilerinizi ve kişisel eşyalarınızın temizliğine dikkat ediniz.

Genel olarak bitlerden korunmanın en iyi yolu ise, temiz olmaya özen göstermektir diyebiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.