Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bitkisel Cilt Bakımı

Cilt dış dünya ile sahip olduğumuz iletişim arasında büyük bir öneme sahiptir. Her insan farklı cilt tipine sahiptir. Bu farklı cilt tipleri onların daha farklı bakım uygulamalarını gerektirir. Beş farklı cilt tipi vardır. Bunlar yağlı cilt, karma cilt, kuru cilt, hassas cilt ve normal cilttir. Bu cilt tiplerinden hangilerine sahip olduğunuzu belirlemek isterseniz de kuru bir peçete yardımı ile bunu yapabilirsiniz. Cilt tespiti için de peçete ile yüzünüzü silerek sonrasında da peçeteyi ışığa tutarak cilt tipinizi kolayca belirleyebilirsiniz. Peçete ışık altında saydamlaşırsa yağlı bir cilde sahip olduğunuz anlamına gelecektir. Bunun dışında kızarıklık var ise hassas cilde sahip olmuş olursunuz.

Karma cilt yapısına sahip insanların sadece T bölgesi yağlanırken yağlı cilt yapısına sahip kişilerin ise yüzünün her bölgesi yağlı olur. Kuru ciltler pul pul dökülürken, hassas ciltlerde ise kızarıklık meydana gelir. Bir de bunların yanında normal dengeye sahip olan ciltler vardır.

bitkisel cilt bakımları

Cilt bakımı için insanlar kimyasal ürünlere fazla miktarda para ödemektedir. Ancak ne yazık ki bazen bu ürünlerin hiçbiri cilt için uygun değildir. Çünkü cilt temizliğinin en hijyenik şekilde sağlanması için kullanılan ürünler aslında çok önemlidir. İnsanlar sahip oldukları cilt tiplerinin farkına vararak ona göre cilt bakımı uygulamaları gerekir. Bunun yanında cilt bakımının sağlanmasının ardından insanlar  cilt sağlıklarını da bu şekilde koruyabilirler. Cilt sağlığının korunmaya başladığı bu alanda cildinize daha güzel bir görünüm katabilirsiniz.

Bitkisel Cilt Bakımı Nedir?

Cilt bakımları içerisinde bulunan çeşitli etmenler vardır. Bunlara dikkat edilerek her durum göze alınarak cilt bakımı yapılmalıdır. Ancak bunun yanında cilt bakımını ne ile yaptığınız da önemlidir. Cilt bakımı için gerçekleştirilen ürünler, maskeler ve de dışarıdan nasıl üretildiği belli olmayan yöntemler ile hazırlanan kimyasal ürünler cilt için zararlıdır. İnsanların kendi cilt tiplerine uygun bitkisel cilt bakımı yapmaları önemlidir. Çünkü her insan farklı cilt tiplerine uygun olduğu gibi farklı temizleme yöntemlerine de sahip olmalıdırlar. Cilt tiplerine göre ayrılan ürünler içerisinden en doğal olanını bulup onu kullanmaları gerekir. Bitkisel cilt bakım ürünleri şuanda piyasada mevcuttur. Ancak bunların ne kadarı doğrudur o konu hakkında kesin yargılara ulaşamayız. Bu nedenle yapılan araştırmalar sonucunda bitkisel cilt bakım ürünleri hazırlanmıştır. İnsanlar cilt sağlığını korumak amacı ile bu bitkisel cilt bakımlarını kullanmaları gerekir. Bitkisel çözümlü ürünlerin her biri cilt için daha sağlıklıdır. Cildimiz uzun yıllar bizlerin yüz ifadesini oluşturacağı için bitkisel yani doğal yöntemlerle sahip olduğumuz yüzü korumalıyız. Cilt sağlığı için gerekli olan bu bitkisel çözümleri kullanarak çok daha parlak ve de aydınlık ciltlere sahip olabilirsiniz.

Bitkisel cilt bakımı doğal yollar ile üretilen ürünlerden oluşmaktadır. Doğada bulunan şifalı bitkiler üzerinden oluşturulan cilt bakım ürünleri sayesinde cildinizin sağlığını doğal yollar ile koruyabilirsiniz. Hangi cilde sahip iseler ona uygun bitkisel  cilt bakımlarını uygulayabilirler. Çok daha az hasarlar karşısında insanlar bitkisel ürünlerden elde edilen ürünleri kullanabilirler. Bitkisel cilt bakım ürünleri cilt sağlığını koruyan ürünlerdir. Her cilt tipine uygun olanlarını bulmakta kolaydır. Bitkisel cilt bakımının oluşturulmasından sonra da artık çok daha güvenilir şekilde cildinizi bu bakım ürünlerinin ellerine teslim edebilirsiniz. Çünkü bitkisel cilt bakım ürünleri cildinizin sağlığını da korur.

Bitkisel Cilt Bakımı Yöntemleri

1. Fesleğenli Doğal Cilt Toniği

Akneye meyilli ciltlerin cilt temizliğini yapmaları çok önemlidir. Cilt bakımlarını düzenli olarak  gerçekleştirilmesi onlar için daha da büyük bir önem sağlar. Cilt temizlemelerini gerçekleştirdikten sonra temizlenen, gözenekleri açılan cildin tekrardan temiz bir şekilde toniklenmesi gerekmektedir. Fesleğen bu noktada çok etkilidir. İçerisinde bulunan arındırıcı ve ferahlatıcı etkisi ile çok iyi bir tonikleme ürünüdür. Özellikle akneye meyilli ciltler büyük bir rahatlıkla fesleğen toniklemesini kullanabilirler.

Fesleğen tonik ürününü elde etmek için de üç yemek kaşığı fesleğen kurusu ve bir fincan kaynar su gerekir. Kurutulmuş fesleğen yapraklarını ufalayıp bir fincan kaynar suyun içerisinde koyun. Karışımın soğuması sonucunda süzgü yardımı ile bir yere sadece karşımın suyunu boşaltın. Bu suyu şişeye aktardıktan sonra pamuk yardımı ile cildinizin her yerine bu karışımı gezdirin. Tüm yüzünüze iyi bir şekilde yaydığınız karışımın ardından uyuyunuz. Her akşam yatmadan hemen önce fesleğen tonik uygulamasını yapınız. Sabah uyandığınız zaman yüzünüzü yıkayarak daha ferah bir cilde sahip olduğunuzu göreceksiniz. Fesleğen içerdiği mineraller bakımından çok zengindir. Ciltte meydana gelen tüm bakterilerin öldürülmesi için birebir olan fesleğen dolayısıyla yüz için de çok faydalıdır. Sıkı bir cilt olmasını sağlar. Ciltte kan dolaşımının daha hızlı şekilde gerçekleştirilir. İşte bu nedenle fesleğen tonik bakımı bitkisel cilt bakımının içerisinde olan en önemli toniktir.

2. Cildi Ölü Hücrelerden Doğal Yöntemlerle Uzaklaştırmak

Cildinizde sıkışan ölü hücrelerin tıkanmış gözeneklerin kısa sürede cilt üzerinden uzaklaştırılması gerekmektedir. Cilt yüzeyinde gereğinden fazla barınan bu ölü hücreler ne yazık ki cilde zarar verir. İnsanlar da bu ölü hücreden en kısa zamanda uzaklaşmak için ilk olarak peeling adı verilen uygulamayı yaparlar. Peeling cilt yüzeyinde bulunan ölü hücrelerin kısa zamanda ciltten atılmasını sağlar. Cildi yağ ve kirden arındırır. Yıkanmış gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Cilt bakımının olmazsa olmazlarından biri olan peeling için evde hazırlayacak olduğunuz bir karışım vardır. Doğal ve şifalı ürünler kullanılarak peeling hazırlamak artık oldukça kolaydır. Bir çay kaşığı toz şeker, yarım çay kaşığı bal ve birkaç damla limon suyu evde peeling hazırlanamanız için yeterlidir. Doğal peelinginizi hazırlamak için öncelikle tüm malzemeleri bir kabın içerisinde boşaltın. Karışımınızın eğer daha yoğun kıvama sahip olmasını isterseniz biraz daha fazla şeker kullanımı yapabilirsiniz. Tüm malzemeleri kabın içerisinde iyi bir şekilde çırpın. Antioksidan ve anti bakteriyel özellikleri ile bal ve cildi arındıracak olan limon cildinizin tüm yap ve kirden arınmanızı sağlayacaktır. Özellikle de cildin daha mat görünüme sahip olmasını isterseniz bu karışımı rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Taze görünüme ve ölü ciltlerden arınan cilde işte bu şekilde sahip olabilirsiniz.

3. Bitkisel Cilt Bakımı İçin Kuru Cildin Nemlenmesi

Cilt tiplerinden biri olan kuru cildin sahip olduğu pek çok sorun vardır. Cilt tipine uygun koruma yapmamız gerekir. Kuru ciltlerin nemlenmesi için bitkisel çözümler kullanılabilir. Şifalı bitkilerden biri de badem yağıdır. Badem yağının cildin kuru bölgelerinin nemlenmesini sağlar. Bu nemin sağlanması için de badem yağı rahatlıkla kullanılabilir. Bitkisel yağların nemlilik oranı en yüksek olan badem yağı kuru ciltler için çok faydalıdır. Günlük kullanımları sırasında nemlenmesi gereken yerler bir pamuk yardımı ile badem yağı nemli bölgeye yedirebilir. Bu şekilde kuru bölgenin nemlenmesi için badem yağı kullanılabilir.

4. Sivilceler İle Savaş

Sivilcelerin daha hızlı geçmesini sağlamak için sivilcenin kurutulması gerekir. Kurutulan sivilce daha kısa sürede yenilenir. Bu nedenle sivilcelerin kısa sürede kurumasını isterseniz toz zerdaçal ve hindistan cevizi kullanılabilir. Bir parça zerdeçal ve birkaç damla hindistan cevizi yağı bir kaba boşaltılır. Bu karışım her gece yatmadan önce bir kaptan yüze sürülür. Bunun sonucunda sivilcelerin daha kısa bir zaman dilimi içerisinde kuruduğu gözlemlenir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.