Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bitlerden Kurtulmak için 7 Doğal Tedavi

Bitler özellikle çocukluk dönemlerinin korkulu rüyasıdır. Eğer bir çocuğunuz varsa ve okul dönemindeyse bitlerle tanışması olasıdır. Çocuğunuzun bit kapmaması için alabileceğiniz çeşitli önlemler vardır. Bunlardan bir tanesi, çocuğunuzun kullandığı eşyaları kimseyle paylaşmamasıdır. Bir diğer önlem ise, başka çocuklarla kafa kafaya vermemesi ve saç temasından kaçınmasıdır.

Bitler için doğal tedavileri uygulamadan önce bitlerin ne olduğu ve nasıl ürediği hakkında bilgi sahibi olmak en doğrusu olacaktır. Aksi takdirde bitlerin arındırıldığı düşünülüp, evdeki başka bir bireyden tekrar bit kapılma olasılığı çok yüksektir.

Halk arasında saç biti olarak nitelendirilen parazitin latince adı “Pedikulozis kapitis”dir. Pek çok bit çeşidi vardır. Bitlerin kanatları yoktur ve uçamazlar. İnsanlarda görüldüğü gibi pek çok hayvan türünde de görülmesi olasıdır.

İnsanda bulunan yetişkin bir saç biti 2-3 mm boyundadır. İnsanın saç derisine yerleşerek buradan kan emme faaliyeti gerçekleştirir ve yaşamını sürdürür. Bitler daha çok saçların arka taraflarında yaşar fakat saçların her yerine dağılabildikleri de görülür. Bitler saçta yumurtlayarak üreme faaliyeti gerçekleştirir. Bitlerin bıraktıkları yumurtalara “sirke” denir. Sirkeler beyaz renkli yuvarlaklardır ve bitin kendisinden çok daha küçük boyutlardadır. Saç bitleri, kumaş veya battaniyelerde bir aya kadar yaşayabilmektelerdir. Yalnızca bir saç biri, 140 adete kadar yumurta bırakabilmektedir. Saç bitleri uçamaz veya zıplayamaz fakat çok hızlı hareket ederler.

Saç bitleri, kişi temiz olsa bile bulaşabilir. Saç bitlerinin bulaşma şekli şapka, bandana, eşarp, mont, kurdele, tarak, havlu gibi baş eşyaları ile birlikte kafa kafaya vermek ile de olur. Genellikle çocukluk döneminde görülür fakat saç bitleri genç-yaşlı demeden her yaştan insana ve cinsiyete bulaşabilir.

Saç bitleri saçlara farklı bir mikrop taşımaz fakat sürekli kaşınmaya sebep oldukları için deride yaralara sebep olabilir.

Saç bitlerinin teşhisi göz ile yapılabilir ve aynı evde yaşayan herkesin bit taramasından geçmesi gerekir.

Eğer saçta bit olduğu fark edilirse yapılması gereken ilk şey evin diğer üyelerini de kontrol etmektir. Bit taraması yapılırken özellikle ense ve kulak arkasına dikkat edilmelidir. İyi bir ışık kullanılarak yapılan taramada bitler kolaylıklar fark edilir. Bit bulaşmış kişiler tespit edildikten sonra tüm bit bulaşan kişilerin tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde bitler tekrar bir kişiden diğerine bulaşacaktır. Aynı zamanda tedavi aşamasında kişilerin birbirlerine yakın temaslarından ve eşya paylaşımından kaçınmaları şiddetle önerilir.

Eğer bitlerin bulaştığı emziren bir anne veya hamile iseniz, veya bitler bir yaşından küçük bebeğinize bulaşmışsa mutlaka tedaviler doktor gözetiminde olmalıdır.

Bitler İçin Uygulanabilecek Doğal Tedavi Yöntemleri

Bitler doğal yöntemlerle de saçtan uzaklaştırılabilir, fakat doğal yöntemler kimyasal ilaçlar kadar kesin çözüm sağlamazlar. Doğal tedavinin ardından yumurtalardan çıkan bitler tekrar çoğalabilir. Yine de doğal tedaviler saç derisi hassas bireylerde uygulanır.

1. Okaliptüs Yaprağı Çayı

Okaliptüs yaprağı çayı uygun koşullarda hazırlanıp saç derisine masaj yapıldığı taktirde bitlerle mücadelede birebir bir formüldür.

Malzemeler:

 • Bir avuç okaliptüs yaprağı
 • İki fincan su
 • Bir adet cezve

Hazırlanışı: 

Okaliptüs yaprağı çayını karışım olarak aktarlardan almanız da mümkündür. Bir cezve yardımıyla 2 fincan suyu kaynatın. Ardından bir avuç okaliptüs yaprağını kaynamış suya atın ve ılıyana dek bekletin. Ilıdığı zaman, okaliptüs yaprağı çayını bitlerin yaşadığı ve yumurtalarını bıraktığı saç derisine masaj yaparak nazikçe uygulayın. Okaliptüs yaprağı çayı hoş kokuludur. İsterseniz bu şekilde bırakabilirsiniz veya saçlarınızı durulayabilirsiniz.

2. Biberiye çayı

Biberiye çayı bit tedavisi için çok etkili bir yöntemdir. Biberiye çayını hazırlamak ve uygulamak çok kolaydır.

Malzemeler:

 • Bir avuç kurutulmuş biberiye yaprağı
 • İki fincan su
 • Bir adet cezve

Hazırlanışı:

Bir cezve yardımıyla iki fincan suyu kaynatın. Kaynamış suyu ayrı bır kaba alın ve bir avuç kurutulmuş biberiye yaprağını kaynamış suya atın. Biberiye çayı ılıyana dek bekletin. Ilıdığı vakit, biberiye çayını bitlerin yaşadığı ve yumurtalarını bıraktığı saç derisine masaj yaparak nazikçe uygulayın.

3. Lavanta Esansı

Lavanta esansı doğrudan saça uygulanabilir.

Malzemeler:

 • Birkaç damla saf lavanta esansı
 • Bir çift eldiven

Hazırlanışı: 

Lavanta esansının gerçek olduğundan emin olmalısınız. Bir çift eldiven giyin ve saç derinize masaj yaparak lavanta esansını uygulayın ve ardından durulayın.

4. Elma Sirkesi

Elma sirkesi her türlü haşere ve parazitle başa çıkmada kullanılan en eski yöntemlerden biridir. Elma sirkesi bitlerle mücadelede etkili bir yöntemdir. Bitleri saçtan uzaklaştırmada işe yarar.

Malzemeler:

 • Bir fincan elma sirkesi
 • 2 fincan ılık su

Hazırlanışı

Bir fincan elma sirkesi ile iki fincan ılık suyu karıştırın. Bir sprey şişesine doldurup kuru veya ıslak saça uygulayın. Bir süre sonra sirkenin kokusu uçacaktır.

5. Aromatik Yağlar

Aromatik yağların yalnızca birkaç damlası bile bitleri saçlarınızdan kovmak için yeterlidir. İşte bitlere karşı en etkili aromatik yağlar:

 • Hindistan cevizi yağı
 • Yasemin yağı
 • Itır çiçeği yağı
 • Anason yağı

Aktarlardan kolaylıkla edinebileceğiniz bu yağlar saçlarınızdaki bitleri kovmak için birebirdir. Aynı zamanda saçlarınızı parlak ve bakımlı gösterecektir.

6. Zeytinyağı

Her derde deva zeytinyağı da bitlerle olan mücadelede kendine yer buluyor.

Malzemeler:

 • Yarım su bardağı zeytinyağı
 • Bir adet cezve

Hazırlanışı: 

Yarım su bardağı zeytinyağını bir cezve yardımıyla kaynatın. Ardından ılıyana dek bekleyin. Ilınmış zeytin yağını geceden tüm saça yedirin ve sarın. Ertesi sabah saçı yıkayıp durulayın ve bit tarağı ile kalan bit ve sirkeleri ayıklayın. Bu işlemi üç gece uyguladığınızda saçlarınız bitlerden arınacaktır.

7. Mayonez

Kulağa çok tuhaf gelse de mayonez bit tedavisi için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Mayonezi tedavi yöntemi olarak kullanmak çok basittir.

Bitlenmiş saç derisini bir kavanoz mayonez ile masaj yaparak kaplayın. Ardından saça bir saç bonesi geçirin ve etrafa bulaşmasını önleyin. İki saat beklettikten sonra saç bonesini çıkarıp yıkayın ve durulayın. Dikkat! Mayonezi gece boyu saçta bekletmeyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.