Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bitmeyen Gaz Problemi İçin Ne Yapılmalı?

Sindirim sistemi tarafından oluşturulan gaz miktarı kişiden kişiye farklılık gösterir. Vücuttaki gaz oksijen, hidrojen, metan gazı, karbondioksitten oluşur. Normal bir insan bu gazı günde 12-15 sefer kadar vücuttan atar. Ancak bu gaz miktarı arttığı veya bağırsaklarda biriktiği hallerde kişide rahatsızlık oluşturur.

Aşırı Gaz Hangi Nedenlerden Oluşur?

Sindirim sisteminde gaz oluşumu iki türlü olur. Bunlardan biri yemek yerken, sakız çiğnerken, sıvı maddeleri içerken hava yutulmasına bağlıdır. Diğeri ise gıda artıklarından mikroorganizmalar aracılığı ile oluşan gazdır. Aşırı gaz oluşumunun ardındaki nedenler ise herkes için değişiklik gösterir.

 • Çölyak hastalığı: Buğday, çavdar, arpa, yulaf gibi tahıllarda bulunan gluten adı verilen proteine, bağırsakların gösterdiği hassasiyettir. Bir çeşit alerjidir. Çölyak hastalığı veya gluten alerjisi olanlar, bu gıdaları tükettiklerinde aşırı gaz sorunu ile karşılaşırlar.
 • Besin alerjileri: Bunun en güzel örneği süttür. Sütte bulunan laktoza karşı hassasiyet gaz oluşumunu tetikleyebilir. Yumurta, buğday, fıstık, deniz ürünleri alerji potansiyeli yüksek gıdalar arasındadır.
 • Çiğ sebze ve meyve tüketimi: Bazı insanlarda meyve ve sebzelerin çiğ tüketimi gaz artışına neden olabilir.
 • Hızlı yemek yemek: Hızlı yemek yiyen kişiler hem daha fazla hava yutar hem de yenilen gıdalar fazla çiğnenmediği için sindirimi daha zor olur.
 • Yiyecekler: Lahana, karnabahar, nohut, kuru fasulye, mercimek, turp gibi yiyeceklerin gaz yaptığı bilinir.
 • Hareketsiz yaşam: Hareketsiz bir yaşam sürmek bağırsak tembelliği yaratır. Bu tembelliğin sonucunda da gaz rahatsızlığı ile karşılaşılır.
 • Stres: Vücudun hemen hemen her bölgesini olumsuz etkileyen stres, sindirim sisteminde ise kendini daha fazla belli eder. Aşırı stresli dönemlerde, gaz oluşumunun arttığı yönünde bulgular mevcuttur.

Aşırı Gaz Sorunu Olanlara Çözüm Önerileri

Bitmeyen gaz problemi için kesin bir çözüm bulunamasa da, doktor tarafından yapılacak yönlendirmelere ek olarak aşağıdaki yöntemler ve bitkisel destekler denenebilir.

 • Yemekleri yavaş yemek: Küçük lokmalar halinde ve iyice çiğneyerek yemek yeme alışkanlığı kazanmak, sindirim sistemini rahatlatacağı için gaz oluşumu sorununu da azaltacaktır.
 • Gaz yapan yiyecek ve içeceklerden uzak durmak: Aşırı gaz yaptığı bilinen yiyecekler ve asitli gıdalardan uzak durmak da çözümlerden sayılabilir.
 • Egzersiz yapmak: Düzenli yapılacak basit egzersizler, örneğin yürüyüş yapmak, sindirimin hızlanmasını sağlar. Egzersiz yapmak stresin de azalmasına neden olacağı için iki yönlü bir fayda sağlayacaktır.
 • Probiyotiklerden faydalanmak: Probiyotikler bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Bilinen en kuvvetli probiyotik ise kefirdir. Evde mayalanan kefir, endüstriyel kefirlere göre daha fazla etki gösterir. Bunun ardından ise yoğurt ve peynir gelir. Süt ürünü alerjisi olmayanlar bu üç maddeyi rahatlıkla tüketebilirler. Lahana ve salatalık turşusu, sirke, tarhana ve boza probiyotik yönünden kuvvetli diğer besinlerdir.
 • Elma sirkesi: Bir bardak ılık suya karıştırılarak içilecek elma sirkesi, gaz problemini yatıştırır.
 • Meyan kökü Çayı: Bağırsak ve mide gazlarını gidermede oldukça etkili olan meyan kökünün çay şeklinde hazırlanarak içilmesi, problemin hafiflemesini sağlar. Hamilelerde ve emzirenlerde kullanımı uygun değildir.
 • Rezene tohumu: Rezenenin gaz giderici ve gaz atımını kolaylaştırıcı etkisi vardır. Bir bardak sıcak suya atılacak, bir tutam rezene tohumu bir süre demlenmesi için beklenir ve ılık haliyle içilir. Epilepsi hastalarına önerilmez.
 • Anason: Anason tohumundan yapılacak çay mide hazmını kolaylaştırırken, gaz oluşumunu da azaltır.
 • Melisa çayı: Melisa çayının rahatlatıcı etkisi yanında sindirim sistemini de olumlu etkileyen tarafları vardır. Hem stresi azaltıp, vücudun gevşemesini sağlar, hem de mide ve bağırsakta oluşan gaz problemini dindirir. Melisa çayı demlenerek hazırlanır. Bir bardak kaynamış suya, bir tatlı kaşığı kuru melisa yaprağı yeterlidir.
 • Kekik: Bağırsak gazlarını hafifleten kekik, çay olarak yemeklerden sonra içilebilir. Acı tadından dolayı rahatsızlık verirse bal ile tatlandırılması mümkündür.
 • Kimyon: Gaz ile savaşmakta etkili başka bir bitki olan kimyon toz halinde baharat olarak tüketilir. Yemeklere eklenerek kullanılabilir. Kimyon, doğrudan bir bardak su ile de yenebilir.
 • Adaçayı: Güçlü gaz gidericilerden biridir. Bir parça ostrojen hormonu içerdiği için sürekli kullanılması önerilmez. Hamilelerde ise kullanımı sakıncalıdır. Çay şeklinde demlenerek içilir.
 • Papatya çayı: Sinir sistemini rahatlattığı kadar, sindirim sistemine de faydalıdır. Gaz giderici etki gösterir. Ancak papatya alırken çok dikkat etmek gerekir. Piyasada pek çok papatya türüne ait kuru papatya satılmaktadır. Bunların çoğunun hiçbir faydası yoktur. Güvenilir markalar tercih edilmelidir. Sıcak suda demlenerek içilmesi, gaz sorununun yatışması için yeterlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.