Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Biyolojik Yaş Hesaplama

Her canlı ölümlü olduğu için yaş insanlar için oldukça önem taşır. İnsanlar, hayatın her bir bölümünde yaşa göre uygulamalar yapar. Bireyler doğdukları andan öldükleri ana dek yaşlanırlar. İşte bu iki önemli an arasında geçen süre kronolojik yaşı ifade eder. Bunun haricinde canlıların ruhsal ve fiziksel durumlarına göre içinde bulundukları yaş olarak da bilinen ve bugünkü konumuz olan biyolojik yaş diye bir kavram da bulunur. Biyolojik yaşın, kronolojik yaşa göre daha düşük olması halinde bireyler yaşına göre genç gösterir iken, aksi durumda da bireyler yaşına göre yaşlı gösterir. Şimdi sizlere yaş ve biyolojik yaş hakkında bilgiler verecek ve daha sonra da biyolojik yaş hesaplama işlemlerinden bahsedeceğiz.

Yaş Nedir?

Her bir canlının doğduğu günden, öldüğü güne dek geçen ve insanlar tarafından matematiksel açıdan belirlenmiş olan saat ve tarih gibi kavramlar çerçevesinde ifade edilen süreyi ifade eder. Günümüzde her bir canlının yaşı doğum ile yaş hesaplamasının yapıldığı tarih arasında geçen süreye göre hesap ediliyor.

Biyolojik Yaş Nedir?

Takvimsel yani kronolojik yaştan oldukça farklı bir kavram olan biyolojik yaş, çevre şartları, genetik, yaşam tarzı, uyku düzeni ve beslenme gibi konulardan etkilenerek değişim gösterir.

Kalıtımsal hastalıklar, kötü çevre koşulları, hava kirliliği, hayata karşı olumsuz bir bakış açısı, sigara, uyuşturucu ve alkol gibi kötü alışkanlıklar biyolojik yaşı, kronolojik yaşa göre yüksek çıkartan etmenler olup, iyi bir genetik yapı, düzenli spor yapma, iyi ve sağlıklı bir şekilde beslenme, iyi çevre koşulları gibi etmenler de biyolojik yaşın, kronolojik yaşa göre yüksek çıkmasına sebep olur.

Biyolojik yaş hesaplaması için sağlık riski değerlendirmelerinin yapılması gerekir. Bunun için ise bireylerin sağlık taramasından geçmesi gerekiyor. İleri düzeyde yapılacak olan değerlendirmelerde kanda yer alan FGF – 1 ve DHEA düzeyleri ölçülür. Biyolojik yaş hesaplaması yapılırken kullanılmakta olan üç farklı ana başlık bulunur. Bunlar biyolojik güç, yaşam alışkanlıkları ve genetik miras şeklindedir. şimdi bu başlıklara kısaca bir göz atalım.

Biyolojik Güç

Biyolojik güç, biyolojik yaş ve sağlık riski değerlendirmeleri söz konusu olduğu zaman ilk başta yer alan kriter olarak bilinir. Bireylerin fiziksel muayeneye tabi tutulması, laboratuvar sonuçlarının alınması ve daha sonrasında bu sonuçların incelenmesi ile birlikte biyolojik güç belirlenir. Buna göre bireyin sahip olduğu yapının olumsuz ve olumlu yönleri, ruhsal yapısına ilişkin çeşitli bulgular ve yaş grubuna dair bilgiler tespit edilir.

Genetik Miras

Genetik miras, biyolojik yaş ölçümlerinde dikkat edilen bir diğer kriter olarak bilinir. Bu noktada bireyin aile geçmişinde yer alan kalıtımsal hastalıkları incelenir ve genetik yapıda ortaya çıkmış problemler detaylı bir şekilde incelenir. Buna göre bireyin ilerde sahip olabileceği hastalıkların olasılıkları gözden geçirilir. Katılımsal sebeplerden dolayı koroner kalp rahatsızlığı, hipertansyion, şeker hastalığı, kalın bağırsak, prostat ve meme kanseri, kolesterol yüksekliği gibi sorunlar genetik miras sebebi ile ortaya çıkan hastalıklar arasında yer alıyor.

Çevre Şartları ve Yaşam Koşulları

Biyolojik yaş hesabında ve sağlık riski değerlendirmeleri yapılırken son aşama olarak bireylerin yaşam tarzı ve içinde bulunduğu çevre analiz edilir. Kültürel, ekonomik ve sosyal faktörler ile hava ve çevre kirliliği gibi çevresel faktörler ile birlikte günlük su tüketimi, sigara ve alkol tüketimi, beslenme alışkanlıkları, ne kadar spor yapıldığı, düzenli uyku, kötümser ve iyimser bakış açısı, stresli bir yapıya sahip olunup olunmadığı gibi yaşam alışkanlıkları kontrol edilir.

Bu değerlendirmeler sonucunda yapılacak olan incelemeler tek bir rapor haline getirilerek bireyin sağlığı konusunda net bir sonuca varılmasını sağlar. Bu incelemeler sayesinde bireylerin biyolojik yaşına ulaşılması mümkün olur.

Biyolojik Yaş Nasıl Düşürülür?

Biyolojik yaşın, kronolojik yaşa göre daha düşük olduğunun tespit edilmesi halinde birey için bu olumsuz olması bir yana oldukça olumlu bir durum olarak karşımıza çıkar. Fakat tam aksi bir durumda yani biyolojik yaşın, kronolojik yaşa göre daha yüksek olması halinde buna sebep olan durumların giderilmesi bireyin sağlığı açısından önem taşır. Bu noktada uygulanacak olan yöntemler bireyin daha sağlıklı olmasını sağlayacak ve biyolojik yaşını da rayına oturtacaktır.

Bu noktada bireylerin yapması gereken şey ruhsal ve bedensel yapılarını güçlendirmek, olumsuz hayat koşullarının üstesinde gelmek, kötü alışkanlıkları bırakmak gibi şeyler olur. Şimdi bu noktada yapılması gereken şeylere bir göz atalım.

 • Alkol tüketiminin azaltılması hatta bırakılması gerekir.
 • Sigara tüketiminin azaltılması hatta bırakılması gerekir.
 • Düzenli bir şekilde spor yapılması önem taşır.
 • Gergin durumlarda stresle başa çıkılması gerekir.
 • Şiddet ve öfkeli durumlardan uzak durulması önem taşır.
 • Uykunun bir düzene sokulması ve kesilmemesi gerekir.
 • Dengeli, doğru, iyi ve sağlıklı bir şekilde beslenilmesi gerekir.
 • Hayata karşı olumsuz değil olumsuz bir bakış açısıyla yaklaşılması gerekir.
 • Düzenli bir şekilde sağlık riski değerlendirmelerinin yapılması gerekir.
 • Doktor tarafından verilen tavsiyelerin uygulanması gerekir.
 • İçinde bulunulan çevrenin temiz olması gerekir.

Biyolojik Yaş Nasıl Hesaplanır?

Biyolojik yaş hesabı için kullanılmakta olan çeşitli testler bulunur. Gün içerisinde yapılan spor, düzenli beslenme alışkanlıkları, iş ya da sosyal hayat stresleri ve buna benzer kriterler doğrultusunda biyolojik yaş hesaplamaları yapılır. Bu tür testlerde sorulacak olan sorulara verilecek olan cevaplara göre puanlamalar yapılır. Şimdi bahsedeceğimiz testte yer alan alışkanlık, sık, seyrek, ender ve asla cevaplarına göre sırasıyla, 4, 3, 2, 1 ve 0 puanları alırsınız. Bu test aşağıda yer alan soruların sorulması ve ardından verilecek olan cevaplar doğrultusunda yapılacak olan puanlamaya göre sonuçlanır.

 1. Günde 5 ve 8 bardak aralığında sıvı tüketiyor musunuz?
 2. Saat 22.30 ve sonrasında uyuyor ve uykunuzu almış bir şekilde uyanabiliyor musunuz?
 3. Gün içerisinde yürüme, koşma ve dans gibi egzersizler yapıyor musunuz?
 4. Hiç durmadan yeme isteğinin önüne geçebiliyor musunuz?
 5. Strese karşı anında tepki vererek mücadele edebiliyor musunuz?
 6. Kendinize yeteri kadar vakit ayırıyor ve bakım yapıyor musunuz?
 7. Sebze, meyve ve tahıl gibi besinlerle dengeli bir şekilde besleniyor musunuz?
 8. Zeytinyağını ne sıklıkla tüketiyorsunuz?
 9. Haftada 1 ile 5 aralığında et yerine balık tüketiyor ya da vejetaryen bir şekilde besleniyor musunuz?
 10. Ne sıklıkla antioksidan kullanıyorsunuz?
 11. Solunum egzersizleri yapıyor musunuz?
 12. Kendinizi beğeniyor musunuz?
 13. Kendinize ne kadar güveniyorsunuz?
 14. Hayata karşı bakış açınız ne kadar olumlu?
 15. Detoks kürleri ve düzenli bir şekilde diyet ve temizlenme programları uyguluyor musunuz?
 16. Düşünce ve duygularınızı kolay bir şekilde yansıtabiliyor musunuz?
 17. Sağlıklı sosyal ilişkilere sahip misiniz?
 18. İş yaşamında yaratıcı ve keyifli biri misiniz?
 19. Ailenizde 80 ve üzeri bir yaşa sahip olup sağlıklı olan biri var mı?

Bu soruların hepsine verilecek olan cevapların ardından elde edeceğiniz puanlara göre aldığınız sonucun yorumlanması aşağıdaki gibidir;

 • 0 ve 10 puan aralığında olan kişilerin kronolojik yaşına 10 yaş eklemesi gerekir.
 • 11 ve 20 puan aralığında olan kişilerin kronolojik yaşına 5 yaş eklemesi gerekir.
 • 21 ve 40 puan aralığında olan kişilerin kronolojik yaşı ve biyolojik yaşı eşit olur.
 • 41 ve 60 puan aralığında olan kişilerin kronolojik yaşından 5 yıl çıkarması gerekir.
 • 61 ve 80 puan aralığında olan kişilerin kronolojik yaşından 10 yıl çıkarması gerekir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.