Böbrek İltihabı Hastalığı

Böbrek İltihabı Hastalığı

Organların tamamının bir bütünlük içerisinde çalışması ve birbirleriyle uyumu aslında ne kadar sistematik bir vücuda sahip olduğumuzu gösteriyor. Tıpkı bir makine gibi işleyen vücudumuzun herhangi bir yerine gelecek hasar tüm makineyi etkileyeceği hatta bozacağı gibi vücudumuzun da işleyişinde bazı aksamalar meydana gelebilir. Bu aksamaların oluşmasında her organ sorumludur. Ancak başta insanın kendine dikkat etmemesi bağışıklık sistemine zarar verecek hareketlerde bulunması gelmektedir. Bu hastalıklardan ve vücudun işleyişini bozan hastalıklardan biri de böbrek iltihabıdır. Böbrek iltihabı hastalığı genelde böbrek enfeksiyonu olarak ta adlandırılmaktadır ve üstünde bir tür enfeksiyonun neden olduğu bir hastalık olarak ta bilinmektedir. Böbrek iltihabı hastalığı genellikle böbrekte oluşur ve oluşumları ad bütün bedende hissedilir. Böbreğin fonksiyonlarından biri olan kanı süzme işlemi bu hastalık sayesinde giderek işlevi bozulmuş bir hale gelebilir. Bu işlev bozukluğu da hastanın giderek bu yeteneğini kaybetmesine ve sonrasında da ne yazık ki diyalize bağlanması gerekebilir. Böbrek yetmezliğine kadar götürecek olan bu hastalık kişinin bağışıklık sistemiyle de ilgilidir. Eğer kişinin bağışıklık sistemi kuvvetli ve dirençli olursa bağışıklık sistemi savunma mekanizmasını bu bölgede yoğunlaştırarak bu hastalığın oluşumunu önleyecektir. Bu hastalık oldukça kolay bir şekilde tedavi edilen ve sonrasında da dikkat edildiği takdirde tekrarlanmayacak olan bir hastalıktır. Ancak bu hastalığa karşı gerekli önlemleri almak her zaman kişinin sağlığına daha faydası olacaktır. Bu hastalıktan korunmak için ise neden olduğunu bilmek ve bu durumlardan uzak durmak gerekir.

Böbrek İltihabı Hastalığı Neden Olur?

Böbrekler her insanda sağ ve solda bulunmak üzere iki adet bulunmaktadır. Besinler sonucu alınan gıdaları sindirilmesinin ardından kana karışan maddeleri süzmek için böbreklere gelir. Bu böbrekler bu maddeleri süzerek kişinin daha sağlıklı bir şekilde besin emilimi gerçekleşir ve süzme sonucu oluşan atıkların toksinlerin de vücuttan idrar sayesinde atılmaktadır. Bu maddelerle bire bir temasta bulunan böbreklerin zaman zaman bu maddelerden olumsuz etkilenerek iltihaplanmasına neden olur. Aynı zamanda idrar yollarında oluşan enfeksiyonlar da bu hastalığın başlangıcı olarak bilinmektedir. İyi bir dezanfektan olarak bilinen vücudumuzda bu atık maddelerin temas ettiği organlar her zaman tehlike altındadır. Böbreklerde bu atık maddelerle yüzey alanı daha çok temas etmekte ve bu nedenle bu tehlikeyle karşı karşıya kalan başlıca organdır. Böbreklerin rahatsızlığı durumunda kişinin kanındaki atık maddeler bir süre sonra kaliteli ve sağlıklı bir şekilde süzülmemeye başlar. Bu da bir süre sonra kişinin kanındaki toksik maddelerin artmasına neden olarak damarın kesit alanını küçültür. Vücutta sağlıklı bir şekilde kan dolaşımı sağlanamaz ve bir süre sonra damar tıkanıkları da kişi de başlar. Bu da kişinin tüm dolaşım sistemini etkiler. Böbrekler dolaşımın kaliteli bir şekilde gerçekleşmesi adına ve besinlerin emilimi adına oldukça önemli bir organdır.

Böbrek İltihabı Hastalığı Belirtileri

Böbrek iltihabı hastalığı durumundan kişi oldukça fazla etkilenir. Sadece böbreklerin değil böbreklerin etkili olduğu yani tam dolaşım sistemi bir şekilde olumsuz etkilenerek kişiye bu rahatsızlığını düşündürecek sinyaller şeklinde belirtiler yayar. Bu belirtiler doğrultusunda kişi hastaneye başvurarak uzman bir hekime muayene olur ve bu şekilde kişiye müdahale edilir. Ancak en önemli durum ise kişinin erken teşhis koyulması adına önceden doktora gitmesi gerekmektedir. Bu hastalığı diğer hastalıklardan ayıracak diğer bir belirti de bu hastalıkta mevcuttur.

Eğer kişi böbrek iltihaplanması yaşıyorsa belli başlı belirtileri yaşamaya başlar. Öncelikle kişi de yüksek ateşlenme hali bulunur. Bu ateşlenmeler genellikle kişiyi böbrek konusunda düşündürmez. Kişi ardından sürekli olarak ateşlenmesinin ardından terleme hali ve bununla birlikte titreme halindedir. Aynı zamanda bu kişi bu hastalığın asıl belirtisi olarak bel kısmında şiddetli ve iki taraflı ağrı hisseder. Böbreklerde süzülen atık maddeler genelde idrar yoluyla iletilir. Ancak bu durumda idrarın yanması ve ununla beraber ağrılı tuvalette söz konusu olacaktır. Çünkü oluşan iltihapların bir kısmı diğer bölgelere de yayılarak burada sizlerin boşaltımını kolaylaştıran organlara da zarar vermektedir. Daha sonrasında kişi bir süre sonra tüm dolaşım sistemi bu durumdan olumsuz etkilenir kanda biriken atık maddeler bu dolaşımı olumsuz etkileyerek kişinin başta solunum yollarını da engeller ve kişi nefes darlığı yaşayabilir. Ardından kişi bir süre sonra toksin maddelerin şişkinliğinin verdiği hisle beraber iştahı da kesilir bu durum zaten sıkıntılı olan bağışıklık sistemini de daha çok olumsuz etkileyerek bu hastalığın geç iyileşmesini sağlar. Kişinin bu hastalıkta şüphelenmesi ve diğer hastalıklardan bu hastalığı ayırt eden asıl belirtiler böbrek ve çevresinde kişinin çok fazla ağrı ve sancı hissetmesi ve sonrasında da kişinin idrarın yanma ve ağrı gerçekleşmesi olacaktır. Diğer belirtiler bir çok hastalığın belirtileri ile hemen hemen aynıdır. Bu nedenden dolayı bu belirtilere önem vermeliyiz. Aksi halde bir çok hastalığın geç kalma durumunda tehlikelerin oluştuğu gibi bu hastalıkta ilerlediği takdirde kişinin can sağlığını oldukça tehdit edecektir.

Böbrek İltihabı Hastalığı Tedavisi

Kişi böbrek iltihabı hastalığına yakalandıysa vücudun savunma mekanizması bu hastalığı yenmeye yeterli gelmemiş mutlaka bir destek alması gerektiğini açıklar. Kişi yukarıda saydığımız belirtileri yaşıyorsa mutlaka uzman bir hekime gitmelidir. Uzmanlar genellikle hastaların şikayetlerini göz önünde bulundurarak idrar ve kan testleri yaptırarak bu teşhisi koymaktadır. İdrardaki besinlerin emilim sağlamadığına ve kanda zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmadığını gören doktor hemen bir tedavi yöntemi uygular. Hasta özellikle ateşlendiği durumlarda mutlaka bilen bir kişinin bu duruma müdahale etmesi gerekmektedir. Müdahale yapıldıktan sonra genelde hastanede yatan kişilere serum takılır. Antibiyotik etkili olan bu serum hastaya bir süre uygulanır ve daha sonra hastanın bu belirtileri en az derece de hissetmesine neden olunur. Doktorun yazmış olduğu antibiyotik etkili olan ilaçlar mutlaka düzenli olarak atlatılmadan kullanılmalıdır. Bu ilaçların sonucunda kişi mutlaka iyileşme sürecine girecektir. Ancak kişinin bu sürece ne kadar kısa bir sürede gireceği tamamen kişinin isteğine ve bağışıklık sistemine bağlıdır. Antibiyotik tedavisi genelde iki hafta kadar sürer. Bu süreç içerisinde böbrekler tam anlamıyla iyileşmez bu nedenden dolayı kişi olabildiğince sık sık bol su tüketmeli ve tuzsuz yani suyu tutacak bir diyet listesi oluşturmalıdır. kişi aynı zamanda bu süreç içerisinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek besinler de almalıdır. Çünkü enfeksiyonlar kültür yoluyla da üreyebilir. Bu da hastanın iyileşse bile bu hastalığa her an yakalanabilmesine neden olur. Aynı zamanda bu durumdan oldukça etkilenen bağırsak sistemi de zarar gördüğü için burada oluşacak iltihapların önüne geçebilmek adına kişi buna da uygun bir tedavi yöntemi seçmelidir. Kişi bağırsak sisteminin kolay sindirebileceği sulu yemekler tüketmelidir. Bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen bir diğer faktörde ilaçlardır .kişi doktorunun yazdığı ilaçtan başka herhangi bir ilaç kullanmamalı ve bununla beraber doktorun acil durumlarda yazdığı ağrı kesicileri de sadece gerektiği kadar içmekte fayda olacaktır. Bağışıklık sistemini koruyacak olan besinler doğada mevcuttur. Özellikle alınan vitaminler bu hastalığı atlatmanız da oldukça büyük etkisi olacaktır. Kişiler öncelikle mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene olmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ