Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Böbrek Kanseri Belirtileri

Kanseri basitçe tanımlayacak olursak, hücrelerdeki DNA’ların mutasyona uğrayarak kontrolsüz bir şekilde çoğalması diyebiliriz. Sağlıklı bir hücre ne zaman ve ne sıklıkla bölüneceğini biliyorken, mutasyona uğramış bir hücre ise kontrolsüz bir şekilde bölünür ve birleşerek ur(tümör) denilen yapıyı oluştururlar. Tümörün kan veya lenf yolu ile vücuda yayılması ile de kanser hücreleri vücuda yayılmış olur.

Yukarıda da belirtildiği gibi kanser hücreleri kan veya lenf yolu ile vücuda yayılabildiği için vücudun herhangi bir organında kanser meydana gelebilir. Günümüzde çok sık rastlanan kanserlerden biri de ne yazık ki böbrek kanseri hastalığıdır.

Yetişkin bireylerde böbrek kanserinin en sık görülen çeşidi “renal hücreli karsinom”dur. Çocuk ve bebeklerde ise “Wilms tümörü” denilen bir böbrek kanserinin oluşması daha muhtemeldir.
Böbrek kanseri, özellikle son yıllarda birçok ülkede artmıştır. Bu artışın sebeplerinden biri de bilgisayarlı tomografi (BT) gibi görüntüleme tekniklerinin daha sık kullanılmaya başlanmasıdır. Bu testler, yanlış birçok böbrek kanseri hastalığı teşhisi konmasına da sebep olmaktadır.

Böbrek Görevleri Nelerdir?

Böbrekler karın bölgesinin arka bölümünde fasulye biçimindeki organlardır ve sağlıklı bir bireyde 2 adet böbrek bulunur. Böbrekler, başta üre olmak üzere atıkları kandan süzerek su ile birlikte idrar olarak vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olurlar. Böbrekleri ve böbreklere etki eden hastalıkları inceleyen bilim dalına nefroloji denmektedir.

Böbreklerin temel görevleri arasında;

  • Vücuttaki asit-baz dengesini sağlamak
  • Kan sıvısının ve vücuttaki farklı bölmelerdeki sıvıların derişimlerini (yoğunluklarını) düzenleme
  • Kan hacmini düzenlemek
  • Kan basıncısını ayarlamak yer almaktadır.

Böbrekler bu görevlerinin çoğunu diğer organlarla (özellikle kalp, iç salgı bezleri ve karaciğer) senkronize ve işbirliği içerisinde gerçekleştirir.

Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Böbrek kanseri, ilk evrelerinde nadiren belirti gösterir. Ancak bu hastalığın ileri safhalarında aşağıda verilen belirtilere sıkça rastlanmaktadır.

1. İdrarda Kan Bulunması

idrarda kan
Genellikle idrar rengi vücudun su ihtiyacına göre değişiklik gösterse de, idrar renginin normal idrar rengine göre oldukça koyu veya açık renkte olması; böbrek kanseri gibi birçok hastalığın habercisi olabilir. Genelde böyle durumlarda, kanser hastalığı akla gelmeyerek, farklı çözüm yolları üretilmeye çalışılır. Ancak doktor kontrolünde, bu renk değişikliğinin hangi sebeplerden kaynaklandığını öğrenmek ve tedavisine başlamak gerekir.

2. Geçmeyen Sırt Ağrıları

sırt ağrısı
Böbreklerin kaburgalara oldukça yakın bir bölgede yer alması nedeniyle, kaburga bölgesinde görülen ve geçmeyen sırt ağrıları; böbrek kanseri hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır.
Kaburga bölgesindeki ağrılar omurilik kayması vb. birçok başka hastalığın da belirtisi olduğu için, yetkililer bu ağrıların hiçbir şekilde hafife alınmadan, uzman hekime gösterilmesini tavsiye etmektedirler.

3. Kilo Kaybı

kilo kaybı
İnsan vücudu birçok önemli durumda kilo kaybı yaşar. Bu sebeplerden biri de vücudun bağışıklık sisteminde meydana gelen hasarlardır. Böbrekleri düzenli bir şekilde çalışmayan bireylerde, boşaltım sisteminin normale göre daha farklı çalışması bireyde kilo kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle, istemsiz gerçekleşen ani kilo kayıpları da böbrek kanseri hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır.

4. Yorgunluk

yorgunluk
Yorgunluğun böbrek kanseri hastalığı belirtileri arasında yer almasının nedenleri kilo kaybı ile paralellik göstermektedir. Vücut, bağışıklık sisteminde meydana gelen hasar ve bozulmalara karşı kendi kontrol mekanizmasını devreye sokar. Bu mekanizma devreye girdiğinde de vücutta normale oranla daha fazla enerji harcanır, dolayısıyla vücut yorgun düşer. Bu sebeple böbreklerde meydana gelecek kontrolsüz bölünmeye karşı vücut, bu kontrol mekanizmasını devreye sokacağı için, bu dönemde aşırı yorgunluk gerçekleşmesi oldukça normaldir.

5. Geçici Ateş Yükselmesi

yüksek ateş
Vücudun olağan dışı durumlarda kontrol mekanizmasını devreye soktuğunu yukarıda da belirtmiştik. Bu gibi durumlarda vücutta ani ateş yükselmeleri de meydana gelmektedir. Vücut, tehlike olarak algıladığı yapılarla mücadele ederken sabit tutması gereken vücut sıcaklığını arttırabilmektedir. Ayrıca böbreklerin üzerinde bulunan böbreküstü bezleri, vücut için gerekli birçok hormonun üretildiği yerdir. Bu hormonda meydana gelecek hasarlar vücudun dengesini bozmaya yeterli olmaktadır. Bu sebeptendir ki, vücutta meydana gelen geçici ve ani ateş yükselmeleri de böbrek kanseri hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır.

Yukarıda listelenen belirtilerden bir veya birkaçının görülmesi halinde, uzman bir hekime başvurulması tavsiye edilmektedir. Özellikle kanser hastalığında erken teşhis ve tedavi büyük önem arz etmektedir. Ayrıca sigara tüketimi, yaşın ilerlemesi, obezite, yüksek tansiyon gibi durumlar da, böbrek kanseri hastalığı belirtisi olmasa da böbrek kanserine yol açabilecek önemli durumlardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.